האבא של הטניס הרוסי

הוא אחד האנשים החשובים בטניס העולמי, חבר בוועד האולימפי, שימש כמאמנו האישי של ילצין ובעל תואר בפילוסופיה. שמיל טרפיצ'ב הקפטן של נבחרות הדיוויס והפדרציה של רוסיה לא פחות מאיים משראפובה

יום שלישי 29 ינואר 2008
רועי רובינשטיין

הטניס הרוסי זכה להרבה מאד נחת בשנים האחרונות, נבחרת הדיוויס עלתה לגמר הטורניר אשתקד שם הפסדיה לארה"ב החזקה בעוד נבחרת הפדרציה זכתה בתואר בפעם השנייה בשלוש השנים האחרונות.  מי שאחראי במידה גדולה להצלחה הרוסית הזו הוא לא אחר מאשר שמיל טרפיצ'וב שמשמש בו זמנית כקפטן נבחרת הדיוויס ונבחרת הפדרציה של רוסיה.  טרפיצ'ב נחשב כיום בעיני רבים כאבא של הטניס הרוסי, לאחר שתיפקד בכל אחד מהתפקידים הראשיים באיגוד הטניס במולדתו, איגוד שכעת הוא יושב בראשו. אך לא רק, זה כבר רבע מאה בה כל טניסאי או טניסאית רוסים עובדים תחתיו, במרכזי הטניס שהקים ברחבי רוסיה הוא טיפח את עשרות הכישרונות שנמצאים כעת בטופ העולמי ובסוף השבוע הוא יישב על הספסל לצידן של טניסאיות הפאר שלו וייעץ להן כיצד לחלוף ביתר קלות על פני פאר, אובזילר , קרן שלמה ויוליה גלישקו. הכל בראייה רחבה יותר, במבט אל העתיד , עם מטרה אחת ברורה, להשאיר את גביע הפדרציה במוסקבה לשנה נוספת.
 
טרפיצ'וב שמעיד על עצמו בראש ובראשונה כמטורף על כדורגל, נאלץ להתחיל לשחק טניס בגיל שמונה בהוראת אימו לאחר שנפצע במשחק כדורגל שכונתי. "הלכתי לטניס תחילה משום שידעתי כי המורה בחוג שהיה בבית הספר מרשה לילדים לשחק כדורגל בסוף השיעור" סיפר פעם ומיד הוסיף כי עם הזמן נשאב פנימה לטניס ונשבע בקסמו. למזלו גם בדקות שלפני משחקי הכדורגל הללו הפגין הילד הצעיר כישרון רב ועד מהרה החל מאמנו לסמנו כתגלית החדשה של הטניס המקומי. בגילאי הנוער נחשב טרפיצ'ב לאחד השחקנים הטובים ביותר שהסתובבו בברית המועצות, אך המעבר לבוגרים לא עשה למשחקו דברים טובים וטרפיצ'ב נותר מחוץ לסבב התחרויות הבינלאומי. אכזבתו מרמתו החלשה היא זו שהכניעה אותו לפרוש כבר בגיל 25, מספר ימים לאחר הפרישה גילה טרפחצ'ב מהי חברות אמת, כאשר שאר שחקני נבחרת הדיוויס של ברית המועצות ביקשה שהוא יהפוך לקפטן הקבוע שלהם, הילד הסכים לקחת על עצמו את המשימה.  מאז בחירתו אי שם בשנת 1973 הפך לדמות המרכזית בוטניס הרוסי, לצד אימון הנבחרת הקים את האקדמיה שלו ובה כאמור החל לטפח את הכישרונות הבאים, ערות ילדים והוריהם עברו דרך משרדו במהלך השנים עם תקוות גדולות, את חלקם הוא שימח יותר והפך לטניסאים מקצוענים ואת חלקם שימח פחות.
 
בשנת 1991 עזב את הנבחרת לשש שנים תמימות בהן עבר לשבת בקרמלין, שם שימש לא רק כשר הספורט אלא גם כמאמנו האישי של הנשיא בוריס ילצ'ין. שנתיים לפני סיום כהונתו של נשיא רוסיה לשעבר, שב טרפיצ'ב למקומו הטבעי, על הספסל של נבחרת גביע הדיוויס, אך לא רק. אנה קורניקובה, השחקנית הרוסייה שאז שלטה בטניס הנשים ביקשה מאיגוד הטניס המקומי לאפשר למי שהיה מאמנה האישי הראשון לשמש גם כמאמן נבחרת הפדרציה. מאז טרפיצ'ב מחלק את זמנו בין שתי הנבחרות באופן שווה, הוא רשום על שלוש זכיות בגביע הפדרציה. מאז שנת 2000, אז מונה ליו"ר איגוד הטניס המקומי הוא מוליך את הטניס הרוסי כולו אל העתיד. בארץ היו צועקים דילמה מקצועית, אך במוסקבה איש לא יצא נגד מהלכיו.

בעולם הטניס הוא ידוע כאחד ששונא להפסיד, "הוא יעשה הכל בכדי לנצח, אפילו ישכר אותך עם וודקה" סיפר  פעם פטריק מקנרו קפטן נבחרת הדיוויס של ארה"ב. אך לצד הליגלוג הזה לא נשכח כי בעבר היו האשמות של חברי נבחרת הדיוויס הגרמנית נגדו, טענות לפיהן הוא ואנשיו הרעילו את שחקני נבחרת גרמניה, טענה שעד היום מוכחשת ע ידיו ומעולם לא הוכחה כנכונה. גם השחקניות שלו יודעות כי הוא ילך תמיד איתן, בשנה שעברה הוא הוכיח לשראפובה עד כמה היא חשובה לו כשהזמין אותה אישית לבוא ולעודד את הנבחרת בגמר מול איטליה. ההזמנה ההיא והרצון של  שראפובה להיכלל בנבחרת שתצא לאולימפיאדה הביאו לכך שאלופת אוסטרליה הטרייה תשחק תחתיו לראשונה כאן על אדמת הקודש.

אז אם עד עכשיו נבחרת רוסיה אולי לא הפחידה אתכם מספיק, עכשיו אתם יודעים כי מי שיוליך אותה מול הנבחרת הישראלית יהיה אחד שראה כבר הכל בעשרים וחמש השנים האחרונות בטניס העולמי. לא עם הכל הוא מסכים, למשל לא עם כניסת הטכנולוגיה לענף, אבל איך הוא פעם אמר, טכנולוגיית עין הנץ היא רעיון נפלא, אך צריך לתת לשחקנים גבולות בשימוש עימה, הרי גם הקומוניזם היה רעיון טוב". 

תגובות

b

טלספורט בפייסבוק