מי יחליף את ספאחיה?

גרשון רחוק מחזרה לנוקיה בעונה הבאה, אבל בלאט עוד יותר. שמיר לא רלוונטי בגלל שעזב, אפי יוזכר אם יגנוב את האליפות ושרף שרוף. אז מה התשובה לשאלת המיליון דולר?

יום ראשון 04 מרץ 2007
שלמה חסיד

מי יחליף את נבן ספאחיה? זאת השאלה שעסוקים בה אוהדי מכבי ת"א בתקופה האחרונה, ובצדק. מיד תבינו למה.

המשחקים האחרונים הוכיחו כנראה שהתפקיד שניתן לקרואטי החביב קצת גדול עליו. הקבוצה לא משכנעת, התוצאות בהתאם, האליפות עלולה להתפקשש כמו הגביע, ועל הפיינל פור של היורוליג כבר לא מדברים בקול רם. מכיוון שבמכבי החליטו להשאיר את ספאחיה, כל שנותר לראות הוא מי יירש אותו בעונה הבאה. הבעיה היא שאין כרגע מועמד רלבנטי בשוק לכיסא הריק.

רבים מאוהדי מכבי מתגעגעים לפיני גרשון. עונה אחת בלי הקואץ' המצליח גרמה להם להיזכר בערגה בימים הלא רחוקים שמכבי עשתה צחוק מכל יריבותיה ביבשת. הבעיה היא שפיני, נכון לעכשיו, לא נראה קרוב לחזרה למכבי – אם כי תמיד יכולות להיות התפתחויות.

פיני נקלט היטב ביוון. באולימפיאקוס מרוצים ממנו, מעריכים את עבודתו, ואם היה אומר כן – חוזהו בקבוצה כבר היה מוארך, אפילו ליותר מעונה אחת. אלא שפיני לא החליט מה לעשות. רק בקיץ, אחרי שיעכל את העונה, יחליט. לגרשון שם גדול באירופה, וקבוצות טובות ביבשת מאחלות להן מאמן כמוהו. אם יכריז על עצמו בקיץ כמאמן חופשי – כמו שקרה בקיץ האחרון – הוא עשוי לקבל הצעות ממועדונים נוספים מהצמרת האירופית.

מכבי? כרגע החזרה לקבוצה לא עומדת על הפרק. קודם כל מפני שהצעה קונקרטית לא הוגשה לו. ודבר נוסף, כאמור, מפני שגרשון לא יחליט לגבי העונה הבאה לפני שהעונה הזו תסתיים – ואם היא תיגמר בצורה מעוררת הערכה, זה רק יגביר את קלף המיקוח של המאמן המעוטר.

לגרשון, כיום, טוב ביוון. הוא קיבל מקבוצתו בית יפהפה, כולם זוכרים מה הקבוצה שלו הייתה שווה לפני שהגיע לפיראוס, וכולם יודעים שבשורות הקבוצה שלו אינו משחק השחקן היקר ביותר שלה, מצ'אס, שעלה שני מיליון דולר ונפצע. ובכל זאת הצליחו האדומים לארגן די מהר קבוצה שהרימה את קרנו של המועדון האדום, תוך איום על היריבה השנואה פנאתינייקוס. מבחינת האוהדים זה כבר הישג.

אם מכבי תרצה את פיני בחזרה, זה אפשרי, השאלה אם הצהובים יסכימו להעניק לו את התנאים שידרוש. לא רק חוזה יפה יצטרכו להציע לו, אלא גם פנקס צ'קים לקניות. מכבי תצטרך להמציא את עצמה מחדש מבחינת הסגל, וכל זה עולה כסף רב. השאלה אם בהנהלה מוכנים להכניס את היד עמוק לכיס.

מה עם בלאט, אפי, צביקה ושמיר?

אופציה אחרת, שבמכבי בטח לא תתנגד לה היא של דיוויד בלאט. אבל אם גרשון נראה כרגע רחוק מנוקיה, בלאט רחוק עוד יותר משם. אם בפיראוס מתלהבים מגרשון, אז סיפור האהבה בין בלאט לבוס שלו, סניור בנטון הוא עסק דביק עוד יותר. לדיוויד ולבנטון חוזה עם אופציה הדדית אבל משפחת בלאט עברה השנה להתגורר באיטליה ודי התאקלמה בעיר.

בלאט עצמו מרוצה מהתנאים, והזכיות באליפות, בסופר קאפ ובגביע האיטלקי ביססו את מעמדו באיטליה. יש לו דיבור צפוף עם מאוריציו גררדיני, שהיה הבוס שלו בבנטון ונהיה קודקוד בטורונטו ראפטורס, ועושה רושם שהתחנה הבאה של דיויד תהיה חזרה לאמריקה. בהתחלה לא בתור מאמן ראשי, כי אי אפשר להיכנס כך לנ.ב.א ישירות, אבל סבלנות היא אחת התכונות שמאפיינות את בלאט (וזה עוד דבר שמרחיק אותו ממכבי קצרת הרוח).

מי נשאר פנוי? אין הרבה אופציות. אם דן שמיר היה נשאר העונה כעוזרו של ספאחיה, טוענים מקורבים למכבי, היה לו סיכוי בעונה הבאה לקחת את תפקיד הקואץ' המכביסטי – הודות להערכה כלפיו. כרגע הוא לא מועמד אבל אם יגנוב את האליפות, אולי ייקחו אותו בחשבון בעתיד, אחרי שישכחו לו את העריקה לירושלים בקיץ האחרון. 

אפי בירנבוים? גם הוא, אם יגנוב את האליפות, עשוי להיות מוזכר (אחרי שכבר התנצל על נאום שתיקת הכבשים בראיון ל-TELESPORT). צביקה שרף זה לא שם שעשוי לרחף בחלל האוויר בקיץ. הקואץ' הלאומי כבר השלים עם דיויד פדרמן, אבל ספק אם היה תוקע למכבי אלמלא ידע שהוא שרוף בנוקיה.

קודקודי מכבי כבר חושבים על העונה הבאה, אבל אם הם לא רוצים שהיא תיראה כמו העונה הזו – קודם כל עליהם למנות מאמן – מה שלא מיהרו לעשות בקיץ הקודם.

תגובות

9

טלספורט בפייסבוק