a

העובד הסוציאלי של אלישע

ליאוניד קרופניק, הבלם הישראלי שעלה מארה"ב ונולד בכלל באוקראינה, הגיע במקרה לידיו өל ראובן עטר בנתניה. אחרי ששיחק בהרצליה וסכנין, הצטרף למכבי חיפה, כולם מפרגנים ל"תגלית העונה" של המכללות בשנת 2002

יום רביעי 09 יולי 2008
שלמה חסיד

אחד השמות החמים בקיץ האחרון בעונת המלפפונים, הדי יבשה, היה שמו של  הבלם היהודי אמריקאי, ליאוניד קרופניק. לאחר לבטים לא רבים, קרופניק הגשים בסופו של דבר את חלומם של הרבה בלמים והצטרף למכבי חיפה. 

קרופניק, עומד להיות אחד השחקנים הבטוחים בהרכב של אלישע לוי. למרות זאת, מעטים מאוד מבין חובבי הכדורגל שיזהו אותו ברחוב, בעיקר בזכות אופיו השקט והעובדה שבמשך שנים, רבים חשבו בכלל שהוא בלם זר.

ליאונۙד ("ליאו") קרופניק (נולד לפני 28 שנים בבחמלניצקי שבאוקראינה). הוא עסק בילדותו דווקא בהתעמלות מכשירים, וכששיחק בשכונה ראה אותו מאמן כדורגל מקומי שהציע לו להצטרף לקבוצת הילדים המקומית.
 
בשנות התשעים, עם נפילת Ӕקומוניזים עזבה משפחתו את אוקראינה ונסעה לארצות הברית, שם הצטרף לקבוצת הכדורגל של בית ספר תיכון בסן פרנסיסקו ולאחר מכן לזו של מכללת ברקלי, שם למד לתואר ראשון בעבודה סוציאלית. 

קורנפניק היה ממצטייני המכללה ובשנת -2002 נבחר כ"תגלית השנӔ". אז גם ונבחר בדראפט של ה-MLS על ידי הניו יורק מטרוסטארס, אלא שפציעה מנעה ממנו לפתח קריירה מקצוענית.

המפנה התרחש בשנת בקיץ 2005 כשהגיע לישראל יחד עם נבחרת ארצות הברית למשחקי המכביה, אותה הוביל לגמר. ראובן עטר קיבל Ӟידע מאחיו על הכישרון והחתים אותו במכבי נתניה. ראובן עטר נזכר: "באמצע המכביה האחרונה סיפרו לי שיש לנבחרת ארה"ב בלם יוצא מהכלל ושאני מוכרח לבוא לראותו. למרבה המזל באותו זמן אני באמת חיפשתי בלם למכבי נתניה, אבל הייתי כל כך עסוߧ שלא היה לי זמן ללכת למכביה אז שלחתי את אחי, רפי,  שאני סומך עליו בעיניים עצומות. אחי הסתכל על הבלם ואמר לי שבן זוגו להגנה עושה רושם יותר טוב ממנו. אותו בן זוג היה קרופניק. הבאתי אותו להתרשמות בנתניה והתרשמתי ממנו מאוד ולכן החתמתי אותו".
<͢r/> קרופניק הפך לשחקן הרכב בנתניה, אך כשראובן עטר עזב את נתניה (בעקבות מהפכת יאמר את ברקוביץ',  ועבר להרצליה, הוא לקח עימו את הבלם. את עונת 2006/7 הוא  פתח עם עטר בהרצליה, אך בהמשך עבר לסכנין בעקבות התפטרותו של עטר ומינויו של פרדי דוד.&nbsŰ; יו"ר מכבי הרצליה אריאל שיימן מספר: "קרופניק הוא בלם מצוין במושגים של ליגת העל. הוא חזק וגבוה ומה שמאפיין אותו יותר מכל הוא משחק הראש המשובח שלו. קשה מאוד לקחת לו כדור בראש. הוא בלם טוב ואני חושב שעצם העובדה שבלם עובר מקבוצה אחߪ לשנייה ועושה התקדמות למכבי חיפה זה מראה על רצינותו ואני חושב שאפשר לפרגן לו על מסלול ההתקדמות שלו ומקווה שזה יימשך"

כאמור, מי שזכתה בבלם המוכשר היא בני סכנין. קרופניק, העונה, היה מהגורמים להגנה החזקה של הקבוצה, יחד עם השוער מאירĠכהן, ששיחק עימו. כהן  סיפר: "הייתה לי איתו הבנה עיוורת. מדובר בבלם מצוין, אני חושב שכל הכבוד לאלישע שהוא מהמר עליו גם במכבי חיפה, אבל בעונה מצוינת כמו שהיתה לנו מגיע לקרופניק להתקדם. אני בטוח שהוא יידע להיכנס יפה לנישה של מכבי חיפה. חיפה זו לא סכנין אבל עדיין קרופניק מסוגל למלא את התפקיד ביעילות רבה וגם להצליח בו".

התחנה החדשה של קרופניק היא מכבי חיפה. במהלך הקיץ רצתה אותו גם מכבי נתניה (במקום אבי סטרול שעזב), אבל קרופניק בחר בחיפה. אלישע לוי, מאמנו של ۧרופניק בסכנין: "לא היו לי הרבה היסוסים לגבי קרופניק, בלם שסיפק את הסחורה בעונה שעברה. כשחתמתי בחיפה רציתי אותו ואין צורך לתאר אותו מבחינה מקצועית, כולם מכירים אותו מליגת העל, הוא בחור רציני שאוהב לעבוד. אני מאמין בו. אין עליו לחץ מעבר ללחצים הרגילים של שחקן שמגיע למכבי חיפה, אני מאמין בבחירה שלי והולך איתה".צילום: האתר הרשמי של מכבי חיפה
מקורות: ויקיפדיה

תגובות

טלספורט בפייסבוק