הוא טעה כשעזב את ביתר

מאור מליקסון נחשב בעיני רבים לאחד הכשרונות הגדולים בכדורגל הישראלי, אבל בשנתיים האחרוונות הוא כבש רק שער אחד, ירד ליגה וחתם בבאר שבע מהלאומית. אנשי הכדורגל דווקא ממשיכים להאמין בו

יום חמישי 24 יולי 2008
שלמה חסיד

 לפני שש שנים כשמאור מליקסון הצטרף לבית"ר ירושלים, רק מעטים הכירו את הילד שגדל במחלקת הנוער של מכבי יבנה וירד איתה לליגה א'. כשראשי בית"ר החליטו לצרף את הילד בן ה-18, הם האמינו כי מדובר בכישרון יוצא דופן שיחד עם ברק יצחקי ואבירם ברוכיאן יצעיד את בית"ר בתוך מספר שנים לצמרת הטבלה.

מליקסון הצליח להיות עקבי בבית"ר ירושלים. הוא כבש שלושה שערים בעונת 02/03, שני שערים עונה מאוחר יותר ואת עונת 04/05 הוא סיים עם שער אחד בלבדĮ למרות זאת, איש בבית"ר לא היה לחוץ. מליקסון פתח כמעט בדרך קבע בחצי ממשחקי הליגה ובחצי האחר נכנס כמחליף. עונת 05/06 הייתה הטובה ביותר שלו כשהוא פתח בהרכב 18 פעמים ועלה מהספסל 11 פעמים. לכאורה, דרך בטוחה לגדל שחקן צעיר. למעשה, זו גם הייתה העוӠה האחרונה שלו בבית"ר.

התברר אז כי הכסף הגדול שהגיע מארקדי גאידמק לא יעזור למליקסון, אלה בעיקר לשחקני רכש. הקשר הצעיר, אז בן 22, העדיף לעבור למכבי חיפה ולנסות להעפיל עמה לליגת האלופות. תחת הדרכתו של רוני לוי במכבי חיפה, כשל מליקסון לחלוטין. בөנתיים האחרונות הוא מיעט לשחק, גם בגלל פציעה וכבש רק שער ליגה אחד בשנתיים.

באמצע העונה שעברה הוא עבר להפועל כפ"ס בניסיון לעזור לה להשתלב כמה שיותר קרוב לצמרת, אולם למליקסון היה חלק בקריסה המוחלטת של כפ"ס שמצאה עצמה בליגה השנייה.

אלי אוחנה שאימן את מליקסון בבית"ר ירושלים ובכפר סבא: "אני לא חושב שמאור נמצא בנסיגה. אני כן חושב שהעובדה שהוא היה שותף לירידת ליגה, צריכה להדליק אצלו אור אדום ולהבין איפה הוא טועה. למרות שהוא עדיין שחק טוב, הוא צריך להבין שהוא תӞיד ישפט על פי העונה האחרונה שלו, והייתה לו עונה לא טובה ולכן מסתכלים עליו אחרת".

מליקסון זכה למחמאות רבות בשנים שלו בבית"ר ירושלים. פרשן הכדורגל אבי רצון האמין לפני מספר שנים שמדובר באחד השחקנים הטובים בישראל וביהלו۝ שגדל אצל אלי אוחנה. גם השבוע רצון שוכנע שמליקסון יכול להשתפר. רצון: "אני מאחל לו שיגבש את האישיות שלו ויגיע לאן שהוא יכול להגיע. לדעתי הוא יכול להגיע רחוק מאוד בזכות היכולות שלו. אני מסכים שזה שחקן שבשבילו שווה לבוא ולראות כדורגל".

אז מߔ בעצם עצר את מאור? לא כל כך ברור. אבל כנראה שגם הוא התאהב יתר על המידה בחיים הטובים והפך לבליין לא קטן. צלם פאפרצי ידוע סיפר: "אני חושב שהוא לא חי חיים מספיק ספורטיביים. אני זוכר שראיתי אותו מבלה בשעות מאוחרות ואל תחשבי שזה דבר רגיל. נדיר מאוד שאני מצליח לצלם שחקני כדורגל בשעות שבהן מאור בילה. אני אומנם רק צלם, אבל אני באמת לא חושב שכדורגלן צריך לבלות בשעות כאלו.

רצון מסכים: "יש לו יכולות אדירות ואני מאחל לו שיהיו לו יכולות לפחות כמו רוני קלדרון, אבל חשוב שלא יהיה לו את האופי של רוני קלדרון, אלה את האישיות של אחד כמו שלום תקווה, גם אחד שהיה שווה לראות בשבילו כדורגל".

מליקסון הבין בקיץ כי הוא חייב לשקם את הקריירה שלו. הוא חתם על חוזה ארוך טווח בהפועל באר שבע מהליגה הלאומית מתוך הנחה שבאר שבע תצליח להעפיל לליגת העל ואז יחזור גם הקשר שכיכב בנבחרת הצעירה אל מקומו הטבעי.

רוני לוי שאימן את מליקסון בחיפה בטוח שהקשר עשה נכון: "לשחקנים צעירים לוקח זמן לפרוץ. זה לא קורה ביום אחד וגם לא בשנה. לפעמים הם צריכים לעבור מספר קבוצות עד שהם מנצלים את הפוטנציאӜ שלהם. למאור יש נשמה גדולה והוא בחור מצוין ואין הרבה שחקנים כאלה. עכשיו תהיה לו הזדמנות יותר נוחה להראות מה הוא שווה. השנה האחרונה שלו הייתה שנה קשה מאוד והיה לו קשה לבוא לידי ביטוי. על האיכויות של מאור אין עוררין. יש לו טכניקה מעולה, שליטה בכדור וכל אוהדȠכדורגל אוהב לראות אותו. זה שחקן שאנשים משלמים כסף כדי לראות אותו".

אוחנה מסכם: "הטעות הכי גדולה שלו הייתה שהוא עזב את בית"ר ירושלים. הוא היה צריך להילחם על מקום ברכב וגם אם היה משחק פחות, הרי שעדיף לך לשחק בבית שלך, מקום שמכירי۝ אותך. עכשיו, הוא יצטרך להתחיל את העבודה מחדש".

תגובות

טלספורט בפייסבוק