בקרוב נשוב

עכשיו כבר ברור: כמעט כל המאמנים הבכירים בישראל בענף הכדורגל והכדורסל לא יפתחו את העונה הۑאה כמאמנים. תמונת מצב אולי לא עגומה, אבל בהחלט משונה של ששת היושבים בחוץ. פרוייקט מיוחד

שבת 23 אוגוסט 2008
שלמה חסיד

אם עד לפני מספר שבועות, לא ניתן היה לומר זאת בוודאות, הרי שעכשיו כבר ברור: מיטב מאמני הכדורגל והכדורסל של ישראל לא יאמנו, לפחות לא בתחילתה, בעונה הבאה באף בקבוצה בישראל או באירופה.

נכון, חלק מהמאמנים יכלו לאמן אם רק היו רוצים ומותרים על שכר גבוה במיוחד. אבל האמת היא שאותם מאמנים פשוט לקחו החלטה שלא לרדת במחיר ששווה ההצלחה ואנחנו החלטנו לעשות קצת סדר במצבת המאמנים הישראלים שאת חודש ספטמבר יעשו בעיקר מול מסכי הטלוויזיה ולא על כר הדשא או הӤרקט.

פיני גרשון – תכינו את הכסף

פיני גרשון הוא לא ספק אחד המאמנים הבכירים באירופה. נכון שהוא לא זכה באליפות ביוון עם אולימפיאקוס, אבל איש אינו יכול להקל באיש שמחזיק 3 אליפויות אירופה בעשור האחרון ובשלל אליפߕיות וגביעים בישראל.

גרשון פוטר לקראת סיום העונה שעברה מאולימפאקוס והמשיך לגור ביוון, ככל הנראה משיקולים כלכלים. הוא מאמן כיום את נבחרת בולגריה במוקדמות אליפות אירופה, אך בכל מקרה החל מאמצע ספטמבר יישאר מחוסר עבודה עד לעונה הבאה.

̼strong>צפי לעונה הבאה: גרשון מחזיק בחוזה שפרטיו אינם ידועים עם רדיו 99 וספק רב אם ראשי מחלקת הספורט יאפשרו לו בכלי תקשורת אחר. סביר להניח שבמהלך העונה תפנה אליו קבוצה זאת או אחרת, הבעיה היא הכסף. 

כמה זה יעלה לנו? גרשון הרוויח בשנתיים האחרונות מיליון יורו לעונה. סביר שיסתפק במיליון דולר לעונה כדי לאמן קבוצה.

מה הוא אומר:  "היו לי כמה הצעות אבל באף אחת מהם זה לא הבשיל. אני במצבי יכול גם לא לאמן בשנה הקרובה ולא יקרה לי כלום, למרות שאם תגיע ההצעה הנכונה אני אקח אותה. עם מכבי תל אביב לא היו דיבורים".

צביקה שרף – רק כמעט זה לא מספיק

צביקה שרף חזר לעמדת המאמן לפני כשלוש שנים בנבחרת ישראל, העפיל פעמיים עם הנבחרת לאליפות אירופה וӓגדג את חצאי הגמר. באמצע העונה שעברה הוא מונה למאמן מכבי ת"א, העפיל לגמר היורוליג וספג שורת הפסדים ארוכה בליגה שהגיעה לשיאה באובדן האליפות. שרף מאמן כיום את נבחרת ישראל. שאף בקיץ לאמן קבוצה מהדרג השני באירופה, ללא הצלחה. 

צפי לעונה הבאה: סיכוי גבוה שיפרשן בערוץ הספורט ובאחד העיתונים היומיים. 

כמה יעלה לנו? קבוצה שתרצה למנות את שרף תצטרך להכין כ-200-300 אלף דולר נטו.

מה הוא אומר: "אחרי החצי שנה שהייתה לי במכבי לקחתי החלטה לא לאמן השנה, אם הייתי רוצה הייתי מאמן. בינתיים טוב לי בנבחרת וזה הדבר היחיד שעובר לי בראש. אני מסוגל להעסיק את עצמי גם כשאני לא מאמן כדורסל"

שרון דרוקר – מעדיף לחכות

שרון דרוקר הөלים בשנים האחרונות מספר הישגים נאים באירופה, ביניהם זכייה ביול"ב קאפ עם הפועל ירושלים וזכייה באליפות בלגיה עם אוסטנד. למרות מספר הצעות, דרוקר נותר מחוסר עבודה לאחר שבמכבי ת"א החליטו להמר על אפי בירנבוים.

צפי לעונה הבאה:  שלא כמו אחיו, ספק אם דרוקר ירצה להשתלב באחד מכלי התקשורת הטלוויזיוניים. סביר שיפרשן ליומון מסוים וימתין להצעה באירופה.  הבעיה – דרוקר אוהב לבנות קבוצות, ולא ברור אם יסכן באימון קבוצה החל מאמצע העונה.

כמה זה יעלה ל۠ו? קבוצה שתחפוץ בדרוקר תיאלץ להיפרד מחצי מיליון דולר לפחות.

מה הוא אומר: "לא קיבלתי החלטה שלא לפתוח את העונה אבל זה מה שנוצר. הייתה לי הצעה מקבוצה איטלקית שחתמה איתי על חוזה אבל התחרטה וזה הגיעה לבוררות, היה מו&ͱuot;מ עם ירושלים. אני לא נח, אני מתעדכן וממשיך לעקוב אחרי הכדורסל ומקווה לחזור כמה שיותר מהר"

אברהם גרנט – לפחות יש פיצויים

לאחר קמפיין ללא הפסד בנבחרת ישראל, תפקיד ניהולי בפורטסמות' ומקצועי נדיר בצ'לסә, פספוס נדיר בגמר ליגת האלופות וסגנות באנגליה, אברהם גרנט היה בטוח שימצא את מקומו בקבוצת תחתית בפריימר-ליג או קבוצה בכירה בליגה הראשונה באנגליה. נציגיו ניסו לסדר לו, ללא הצלחה, קבוצה מהדרג השני באירופה. מנהל משא ומתן עם נציגיו של רומן אברמוביץ' בצ'לסי על Ӥיצויים שמוערכים ב-20 מיליון שקלים.

צפי לעונה הבאה: גרנט יתארח מדי פעם בכלי התקשורת השונים, אך ישמח לאמן קבוצה באירופה. עבור הכסף הנכון, יסכים לאמן את מכבי תל אביב או בית"ר ירושלים.

כמה זה יעלה לנו? כשיחזור לאמן, גרנט ידרוש לפחות מיליון יורו ממעסיקיו. 

מה הוא אומר: "אחרי שאימנתי בצ'לסי והגעתי לפסגות הגבוהות לא רציתי להתפשר. אני מחכה לתפקיד לאמן כמנג'ר בליגה האנגלית ולדעתי יש לי סיכוי להגיע לשם"
̍
רוני לוי – רצה אירופה. נשאר בחוץ

לאחר שלוש אליפויות עם מכבי חיפה, קמפיין מכובד בגביע אופ"א וכישלון בעונה האחרונה, רוני לוי האמין כי הוא יכול למצוא קבוצה מהדרג השלישי באירופה. הניסיונות כשלו ולוי החליט לשבת ۑבית ולוותר על הנבחרת הצעירה ומכבי פתח תקווה. בני יהודה גילתה עניין בתחילת הקיץ אבל לא יכלה לעמוד בשכר.

צפי לעונה הבאה: לוי מועמד לפרשן באחד מערוצי הספורט, ככל הנראה אלה של צ'רלטון.

כמה זה יעלה לנו? רוני לוי ידרוש לפחות 250 אלף דולר. בכל זאת, שלוש אליפויות רצופות.

מה הוא אומר: "אם תגיע הצעה טובה אחזור לאמן. אחרי הרבה שנים במכבי חיפה, בהם היו לא מעט הישגים, נוצר מצב שאני לא מאמן כרגע ואני חושב שזה זמני. בינתיים, אנߙ מנצל את הזמן להתרעננות וגם את זה צריך בחיים"

ראובן עטר – עניין של זמן

דניאל יאמר העדיף את לותר מתיאוס וראובן עטר האמין שיקבל את הנבחרת הצעירה. אבל אבי לוזון חשב אחרת, שטרן חלובה לחץ וראובן עטר נותר ללא קבוߦה. סביר מאוד להניח שעטר יאמן בליגת העל, לאחר שעל פי הממוצע, שליש ממאמני הליגה יפוטרו במהלך העונה ועטר לא יחשוש לקחת על עצמו את האתגר. למרות זאת, על מכבי פתח תקווה הוא ויתר עקב חוסר הסדר בקבוצה..

צפי לעונה הבאה: במקרה הטוב יחלߙף את מתיאוס. במקרה הרע את אלי מחפוד

כמה זה יעלה לנו? עטר צפוי לדרוש 150 אלף דולר לעונה. אחרי הכול, פעמיים סגנות עם אלמוג כהן.

מה הוא אומר: "אני מקווה לחזור לפעילות בקרוב. לקחתי בחשבון אפשרותĠשגם אחרי שנתיים טובות אני עלול למצוא את עצמי בחוץ, זה הכדורגל ואין מה להתלונן. אנחנו מכירים את העסק וכמובן שיכלתי לאמן גם השנה אבל אני מחכה להצעה שבאמת אני ארצה"

תגובות