כך התחלנו

אחרי הכרזת העצמאות וסיום המלחמה, החלה בסוף 1949 עונת הכדורגל הראשונה בישראל. סיפורים נוסטלגים של ימי התום והחובבנות. מכבי נס-ציונה אגב סיימה במקום האחרון בטבלה עם אפס נקודות.

יום שישי 29 אוגוסט 2008
אשר גולדברג
 בשלהי שנת 1949, אחרי שמדינת ישראל נככנסה לשנתה השניה, חזר הכדורגל לישראל. עונת המөחקים הראשונה יצאה לדרך אחרי הפסקה של 3 שנים של הפסקה בעקבות מלחמת העצמאות.

 הליגה נקראה אז ליגה א' וכללה 13 קבוצות: מכבי ת"א, הפועל ת"א, בית"ר ת"א, הפועל חיפה, מכבי חיפה, הפועל פ"ת מכבי פ"ת, מכבי נתניה, נכביĠרחובות, הפועל ר"ג מכבי ראשון-לציון, הפועל ראשון-לציון והפועל נס-ציונה.

קהל רב נהר למשחקים, ובהיעדר משחקי גביע המדינה, התקיימו משחקי ידידות רבים מול קבוצות מאירופה. 

הסיפור המעניין מכל שייך לקבוצה נס-ציונה שסיימה עונה שלĠ24 משחקים עם אפס נקודות. מקרה שאינו זכור ומוכר בשום מקום ובשום ליגה, בטח שלא באירופה. מכבי נס-ציונה כבשה רק 7 מול 98 שערים שספגה. הקבוצה נשרה לליגה ב', ובהמשך נוסדה במושבה הדרומית קבוצה מאוחדת של מ.ס. נס-ציונה בשנות ה- 60 שיחקה בליגה העליונה.

̊הדרבים של ת"א, בין מכבי ת"א לבין הפועל ת"א הסתיימו בניצחונות של מכבי ת"א. 3-0  בראשון  במשחק פראי בו הורחקו שלושה שחקנים במשחק אחד. במשחק השני, ניצחון נוסף "לצהובים" על "האדומים", 1-0.

 הӓרבים שהיו בחיפה, בפ"ת ובראשון לציון היו סוערים גם כן, והקהל התארגן במחנות אוהדים בעיקר לפי זהות מפלגתית. תוצאת השיא בכדורגל נרשמה במחזור ה-13, בינואר 1950 כשמכבי ת"א דרסה את מכבי ראשון לציון 0-13 במשחק שנערך בנס-ציונה. הכובשים למכבי ת"א היו: אלי פוקס ויוסף מירמוביץ, 4 שערים כל אחד. אהרון סידי כבש  3 שערים והחמיץ עוד הזדמנות מ-11 מטרים לת"א.

הפועל ת"א הובילה את הטבלה לאורך העונה, אחרי פתיחה גרועה של מכבי ת"א, כולל הפסד של מכבי פ"ת. אבל סיום דורסני של 17 נߙצחונות רצופים, העניק את האליפות למכבי ת"א. הפרש השערים של מכבי ת"א היה 18-103 כשהקפטן יוסף מירמוביץ זכה בתואר מלך השערים הראשון של מדינת ישראל עם 35 כיבושים.

מכבי ראשון-לציון שסיימה במקום ה-12  ספגה 117 שערים ושרדה עונה נוספת בۜיגה הראשונה.

תגובות

f

טלספורט בפייסבוק