אין עתיד בשער

ההתאחדות לכדורגל החלה לפני כשנה בפרוייקט השוערים בשל העובדה שאין לישראל שוערים איכותיים בדור שאחרי אוואט ודוידוביץ'. ראשי הכדורגל הישראלי מודאגים ולא מבינים איך זה קרה. יצאנו לשמוע עפות ודעות בנושא

יום שלישי 10 מאי 2011
שלמה חסיד
פרוייקט השוערים של ההתאחדות לכדורגל יצא לדרך לפני כשנה. הפרוייקט, הראשון מסוגו בישראל, נועד לטפח מקרוב ולהכשיר מקצועית דור חדש של שוערים ישראליים, על מנת שאלו יוכלו בעתיד להוביל את הנבחרת הלאומית.

מטרת הפרויקט, המיועד לשוערים בגילאי 16-21, תהיה להפגיש בין השוערים בגילאים השונים ולהעניק להם מסגרת מקצועית שתאפשר להם להתפתח בצורה הטובה ביותר. 

מצוקת השוערים בכדורגל הישראלי מדאיגה לא מעט מראשי הענף. ליגת העל עברה באופן כמעט מוחלטת לשליטה של שוערים זרים וגם אם יש שוערים ישראלים בקבוצות גדולות (שטראובר במכבי ת"א ודוידוביץ' במכבי חיפה), הרי שמדובר בשוערים ותיקים ומנוסים.
ļbr/> מדוע זה קורה? האם זה ימשך? מה תהיינה ההשפעות? האם יש עתיד לשוערים בישאראל ומי יעמוד בשער הנבחרת אחרי ששוערים כמו שטראובר, דודו אוואט ונר דוידוביץ' יפנו את הבמה?

דודו אוואט מודע לבעיה, אך חולק על הפתרון: "לא ברורה התופעה בישראל, הרי זה לא שהשוערים הזרים הם שוערים גדולים. אפשר להשתמש בשוערים הישראליים בליגה.  אני מעיף מבט על שוערי המשנה בליגה ולא מבין למה לא נותנים להם צ'אנס, חבל מאוד כי יש שוערים מצוינים וצריך להאמין בהם".

גם שוערה של הפועל באר שבע, אוהד כהן, מודע לכך שיש בעיה עם המעמד של השוערים בישראל ועם המוטביציה של השוערים הצעירים: "קשה מאוד לשוער ישראלי לקחת מקום בהרכב של קבוצה בליגת העל. בכדורגל שלנו אין סבלנות, לא רוצים לגדל שוערים - צריך תוצאות ומהר.Ƞאי אפשר לעלות מהנוער ולספק מיד תוצאות, צריך להתשפשף ולראיה גם לי לקח לא יום ולא יומיים לבנות את היכולת".

הכדורגל הישראלי היה בעבר שופע בשוӢרים מצטיינים. בשנות התשעים היו אלה רפי כהן ובוני גיצבורג, שנות השמונים היו גינצבורג, אריה חביב ויוסי מזרחי שוערי הליגה הבולטים. גם בשנות השבעים כיכבו בישראל שוערים ובראשם יצחק ויסוקר ולפני כן כיכבו כאן חיים לוין, יחזקאל גרשוני, ארנון רוקמן, ציון דגמי יעקב ויסוקר, וכמובן יעקב חודורוב.

לופא קדוש עמד בשער כששיחק בשנות השישים והשבעים. קדוש מסביר: "בצדק לא רואים שוערים ישראלים בליגה - פשוט אין. היום זו לא התקופה כמו כשאני הייתי שוער. השוערים הישראליים לא מצדיקים̠אמון של מאמן בליגת העל, אין כבר שוערים טובים בארץ. אני לא מכיר מאמן שיהמר על שוער, כי במחזור החמישי המאמן ילך הבייתה ולכן לא רואים שוערים ישראליים בליגה".

אחד מאלה שעוזרים בריכוז הפרוייקט הוא גיורא אנטמן, שוער עבר מצטייןĠשמאמן בשנים האחרונות את שוערי מכבי חיפה. "המצב מדאיג וזה עלול להשפיע לרעה על הענף בעתיד, אין שוערים ואין עתודה. טרם קם מחליף לניר דווידוביץ' וזאת התוצאה. שוער טוב הוא שווה כמו חצי קבוצה ומאמנים בצדק לא לוקחים צ'אנס. בתור מאמן שוערים - קשה להעמידȠשוער צעיר בדרישות של ליגה העל, אם הוא סופג באשמתו - קוברים אותו וקשה להתמודד עם זה. שוער, כדי לפלס לעצמו נישה בליגת העל, צריך להיות פנתר ובעל נתונים גבוהים גם מנטלית. מי שלא יושב על הספסל או משחק בליגה שנייה, רואים שאפילו בקבוצות קטנות, עדיין קשה לשוער היөראלי לתפוס מקום".

החלוץ עודד מכנס ידע ימים לא מעטים מול שוערי ישראל בשנות השמונים. מכנס מסכם: "זו תקופה קשה לשוערים, אבל האמת היא שזה בצדק, אף אחד לא יכול להגיד שהוא מקופח. מדובר בשוק תחרותי עם המון כסף, אי אפשר להגיד שלמישהו עושים בכוונה ואם שוער התדרדר לליגה שנייה או לספסל, יש לכך סיבה. סה"כ אפשר להבין את המאמנים שלא מוכנים להמר בעמדה הכי קריטית במגרש וכך גם בעלי הקבוצות, אין לאף אחד מה להתלונן, זה כוחו של השוק."

תגובות

טלספורט בפייסבוק