מסקלי ועד נילסן

שמונה מאמנים זרים היו בנבחרת הלאומית אחרי קום המדינה: סקלי, גיבונס, מאנדי, איינסלי, צ'יריץ', מנסל, מיחיץ' ונילסן. מה עשו שכירי הדולר בכדורגל הישראלי ולאן הגענו איתם? האמת שכמעט תמיד לשום מקום

יום שישי 12 פברואר 2010
אשר גולדברג

 קמפיין מוקדמות מונדיאל דרום-אפריקה 2010 של נבחרת ישראל הסתיים. המיקום שלנו גורר קריאות של מומחים ופרשנים שונים למנות מאמן זר לקמפיין הבא של מוקדמות יורו 2012.

למעשה,  נראה כי יו"ר ההתאחדות אבי לוזון די נחוש לכך שהמאמן הבא של ישראל יהיה זר ולפחות על פי ניסיון העבר, לא ממש ברור למה.
 
שמונה מאמנים זרים היו על ספסל נבחרת ישראל מאז קום המדינה: ולאדיסלב סקלי ההונגרי, ג'ק גיבנס האנגלי, גיולה מאנדי היהודי הונגרי, ג'ߕ'רג' איינסלי האנגלי, מילובן צ'יריץ' היגוסלבי, ג'ק מנסל מאנגליה, מילנקו מייחיץ' היוגוסלבי וריצ'רד נילסן הדני.

היחיד שאפשר לסמן על כהונתו סימן של הצלחה הוא מילובאן צ'יריץ' שהעלה את נבחרת ישראל לאולימפיאדת מכסיקו 1968 ולא זכה לשמש כמאמן אחרי שהוחלף ע̦quot;י עמנואל שפר.

ולאדיסלב סקלי, 1950 - ניהל רק ידידות

מדינת ישראל רק הוקמה וסקלי נקרא לתפקיד. סקלי ניהל שני משחקי ידידות נגד טורקיה והעדיף הצעה מאינסטנבול על המשך העסקתו בת"א. במקומו מונה מאמנה של מכבי ת"א, ג'רߙ בית הלוי, שכשל במוקדמות מונדיאל 1954 בשוויץ.

ג'ק גיבונס, 1956-1958 - איכזב מול החלשות

גיבונס אימן את נבחרת ישראל במוקדמות אלימפיאדת מלבורן. כשל פעמיים במשחקים נגד רוסיה. השתתף עם ישראל באליפות אסיה 1956 בהונג-קונג וסיים ב۞קום השני המאכזב מול נבחרות שהיו אז חלשות כמו דרום-קוראה, דרום וייטנאם והונג-קונג. את גיבונס החליף הישראלי משה וארון שנכשל במוקדמות מונדיאל 1958 בשבדיה, פעמיים מול נבחרת וולס.

איבן יזבנצ'יק

אימן את הנבחרת במשך שמו۠ה חודשים בלי שום משחק בינלאומי. היה הראשון שזכה עם הפועל ת"א באליפות, אחרי קום המדינה.

גיולה מאנדי 1959-1963 - היהודי שפיספס

מאנדי, היהודי הונגרי שהיה בצוות האימון של הונגריה בתחילת שנות ה-50, פיספס בגלל הפרש שערים א۪ העלייה לאולימפיאדת רומא 1960. הוא זכור בגלל הניצחון המפורסם 1:2 בבלגרד על יוגוסלביה. מאנדי זכה עם ישראל באליפות מערב אסיה בהודו, אבל נכשל באליפות אסיה בסיאול 1960 כשסיים עם הכחול-לבן במקום השני.          Ȧnbsp;                       

במוקדמות מונדיאל 1962 בצ'ילה, עברה ישראל את קפריסין אך במאבק על הכרטיס למונדיאל נגד איטליה הובסה הנבחרתȠבר"ג 4:2 ובטורינו 0:6.

ג'ורג' איינסלי, 1963 - פוטר בעקבות התנהגות בלתי הולמת

איינסלי אימן בשלושה משחקים בלבד ופוטר אחרי טענות של התנהגות ושתייה מרה. לחובתו רשום הכישלון הגדול של אי העלייה לאולימפיאדת טוקיו 1964. נבחרת̠ישראל, שגברה בסייגון על דרום-וייטנאם 0:1, כשלה בגומלין בר"ג לעיני 50 אלף צופים והפסידה 0:2. את איינסלי החליף בתפקיד המאמן הלאומי יוסף מרימוביץ'.


מילובאן צ'יריץ', 1965-1968 - היחיד שהצליח

צ'יריץ היגוסלבי פתח בכישלון ענק, במשחקי מוקדמות מונדיאל 1966 באנגליה. בין השאר הובסה ישראל ע"י בולגריה 0:4 ובר"ג ע"י בלגיה 0:5.

אבל צ'יריץ' רשום על ההישג הגדול של העלייה הӔיסטורית לאולימפיאדת מכסיקו 1968. צ'יריץ'  לא אימן 
שם אחרי שעבודתו הופסקה על ידי קברניטי ההתאחדות ואחריו  מונה עמנואל שפר. למה זה קרה? מעטים יודעים, אבל ההצלחה של שפר (קבע גמר אולימפי והעפלה היחסטורית למונדיאל) חיפתה על הקומבינה.

̊

ג'ק מנסל, 1980-1981 - חכם על פורטוגל

אחרי עשור ללא הצלחות, המאמן האנגלי הוביל את נבחרת ישראל למוקדמות מונדיאל 1982 בספרד. רשם ניצחון ענק על פורטוגל 1:4 ותיקו 1:1 בשבדיה אבל סיים עם ישראל רחוק מהמונדיאל. הוחלף ע"י יוסף מרימەביץ'.

מילינקו מיחיץ', 1987-1988 - את טאיוואן הוא הביס

מיחיץ' אימן את ישראל במוקדמות אולימפיאדת סאול 1988 בבית האוקיאני. ישראל כשלה במאבקיה הצמודים מול אוסטרליה. זכורים הניצחונות הקלים על ניו-זילנד וטאייוואן (0:9 באחד המפגשߙם) אבל ההפסד במלבורן לאוסטרליה 0:2 השאיר את ישראל בחוץ ושלח את מיחיץ' הביתה. מחליפיו של היוגוסלבי היו יצחק שנאור ויעקב גרונדמן, הידועים כצמד ש.ג.

ריצ'רד נילסן 2000-2002 - עד שהגיע הרצוג

המאמן הדני היה במאבק על הזכות להעפיל לאליפות אירופה, יורו 2000 בבלגיה והולנד. משחק ההכרעה באיצטדיון ר"ג היה מול אוסטריה, בו הובילה ישראל  0:1 משער של שמעון גרשון בפנדל, עד הדקה ה-90Į 20 שניות לפני השריקה וההכנות למשחק ההצלבה נגד טורקיה, כבש האוסטרי הרצוג שער מכדור חופשי שחדר לרשת 1:1 והוריד מסך על חלום ישראלי קרוב.

נילסן סרב לבצע שינויים מרחיקי לכת בנבחרת הלאומית ובמהלך המו"מ על המשך דרכו הודיע במסיבת עיתונאים כי החליט לӤרוש מאימון הנבחרת ולחזור לארצו. את נילסן החליף בתפקיד אברהם גרנט.

תגובות

טלספורט בפייסבוק