ארקה הלבן נפל בעבדיס

במלחמת העצמאות נפלו עשרה"משחקני מכבי ת"א, זהו סיפורו של אריה גיסין, שנפל ביולי 1948, בקרב מול המצרים על מתחם עבדיס. מפעל "יד לעשרה", גביע על שמם של הנופלים

יום שני 27 אפריל 2009
אשר גולדברג
 בקרבות מלחמת העצמאות, נגד שבע מדינות ערב, נפלו ספורטאים רבים. אגודת מכבי ת"א איבדה עשרה ספורטאים במלחמה זו: נתן פנץ, אברהם גלברד, חיים גולדשטיין, אריה בלומנטל, מאיר מנדלסון, יוסף ישראלי, שלמה ציטרין, ברוך פוייר ואריה גיסין, שאת סיפורו נספר כאן.

אריה גיסין נולד בראשון לציון בשנת 1926, להוריו אבשלום וחיה, שהיו ממייסדי המושבה ראשון לציון. גיסין זכה לכינוי "ארקה הלבן", היה אהוד על חבריו והיה פעיל בסניף "מכבי הצעיר&quoʹ; ובקבוצת מכבי ראשל"צ.

כנער, זכה גיסין בתארים רבים בטניס ובטניס שולחן, אך בלט במיוחד בקבוצת הכדורגל של העיר, בתפקיד מקשר ימני. משחקו המשובח הביא את מאמן מכבי ת"א, אגון פולאק, לצרפו בשנת 1947 לשורות האלופה דאז.

במדי מכביĠת"א, בלט גיסין לצידם של אלי פוקס, אברהם בן דורי, יוסף מרימוביץ', ישראל חליבנר, צבי סטודינסקי ושייע גלזר.

כשיצאה מכבי ת"א למסע משחקים בקפריסין, נמנה גיסין על סגל 16 הנבחרים המאושרים.

גיסין שותף בכל משחקי הקבוצה באי השכן. בשנת 1947 ביקרה בארץ ישראל, קבוצת הפאר ההונגרי מטק בודפשט, בשורותיה שיחק הכוכב הגדול ננדו הידקוטי. לעיני 15 אלף צופים במגרש המכבייה, סיימו ההונגרים את המשחק מוӜ מכבי ת"א בתיקו 2:2 כשגיסין משותף במחצית השנייה של ההתמודדות.

בגיל 21, הקריירה של גיסין נראתה מבטיחה, אך אז פרצה מלחמה. כשפרצה מלחמת השחרור, היה יכול "ארכה הלבן", לפטור עצמו מן הגיוס עקב מחלה, אך יותר מכל מחלה, הציקה לו המۗשבה שחבריו ילחמו והוא יישב בביתו.                                     Ȧnbsp;           גביע העשרה המקורי

גיסין התעלם ממחלתו ולא סיפר עליה לחבריו. הוא הצטרף לחטיבת הדרום יחד עם בני ראשון לציון שגדלו איתו. גיסין השתתף בכיבוש סרפנד (צריפין), וירד דרӕמה לנגב, כדי להדוף את הצבא המצרי הענק.

ביום ה-10.7.48 הסתער עם מחלקתו על המוצב המצרי בעבדיס. בהסתערות על המצרים ספג כדור, נפל ומת. גיסין נקבר בבית העלמין הצבאי בבאר טוביה.

יו"ר מכבי ת"א, אביב בושינסקי והמנכ"ל עוזי שעייה, החליטו לחדש את מסורת המשחקים ע"ש עשרת הספורטאים שנפלו במלחמת הקוממיות  ולקיים עוד השנה את טורניר הכדורגל "גביע העשרה".

תגובות

טלספורט בפייסבוק