פשוט אין להם התקפה

עם בעלים עשיר, ניהול רציני, מאמן אלוף עולם, ראש עירייה תומכת ואלפי אוהדים שהגיעו בעיקר בעבר. עם כל אלה מכבי נתניה לא הצליחה לזכות בשנים האחרונות אפילו בתואר אחד. למה זה קורה לה?

יום רביעי 13 מאי 2009
שלמה חסיד

 מכבי נתניה עלתה ביום רביעי ערב  לחצי גמר הגביע מול מכבי חיפה עם נתון בעייתי מאוד שהיא הייתה צריכה להתמודד איתו.  בשנים האחרונות, למרות השינוי הניהולי והכסף הגדול של דניאל יאמר,  מכבי  נתניה לא הצליחה לזכות בתארים,  ובקבוצה היה קיים רצון עז לשבור את המנחוס ולזכות בגביע.  אין כמעט קבוצה ששיחקה ב-20 השנה האחרונות בליגת העל ולא קטפה תואר, רק נתניה לא יודעת טעמו של תואר זה או אחר כבר קרוב לשלושה עשורים (אנו לא מחשיבים גביע הטוטו של ליגת משנה)..

זוהי מכבי נתניה של השנים האחרונות: פעמיים סגנות, פעם אחת העפלה לחצי גמר הגביע ואפילו לא זכייה בגביע הטוטו. מה  מונע מנתניה כיום לזכות תארים – עניין שהיה דבר שבשגרה בשבילה – רק לפני שני עשורים וחצי? 

איציק ויסוקר, שוער העבר של הקבוצה מציג פסימיות: "מכבי נתניה כיום היא קבוצה בלי מסורת בשנים האחרונות. להנהלה ולשחקנים אין גושפנקה לקחת את המשחקים הגדולים, אין את האווירה שמשרה ביטחון ותחזק את השחקנים. במכבי תל אביב כדורסל, בית̦quot;ר ירושלים או מכבי חיפה בכדורגל רגילים לקחת תארים. השחקנים שלהם כבר היו בסרט הזה, גם הקהל, ההנהלה וכל הגורמים במועדון. בשביל זה יותר קל להם ליצור רצף  של המשכיות. בנתניה, לצערי, זה לא קיים, ופסיכולוגית זה משפיע".

דוד לביא, מחלוצי העבר הגדולים של המועדון מסכים בצער: "יש לנתניה כסף, אבל זה לא הכול בחיים, עובדה שאין לה שחקנים. גם לבית"ר יש השנה כסף, אבל כסף זה רק ההתחלה. בשביל תארים צריך להביא שחקנים מתאימים ולא כל מה שזז, כמו שמביאים בנתניה. תביא שחקנים שהקבוצה צריכה, ולא סתם שחקנים בשביל להגיד שהבאת".

מה חסר לנתניה?

"לנתניה חסרים חלוצים כבר כמה שנים, ובגלל זה חסר לה עשר אגורות בשביל שקל. בשנים האחרונות אם הם לקחו מקום שני זה רק בזכות  המאמן וכנראה שלא מגיע לנו אۜיפות. חסר להם גם ספסל עמוק, כי בשביל תואר צריך ספסל נורמאלי. לנו אין ספסל. יש לנו הגנה יציבה וקישר אחורי טוב, הקבוצה יחסית מממושמעת מבחינה טאקטית, אבל חסר כדורגל מהנה,  ובשביל זה צריך שחקן קישור אטרקטיבי ופליימייקר כמו ראובן עטר".

כשמדברים על שחקן קישור,  אפשר להיזכר במתולתל אחר, משה גריאני שהיה שותף לתארים הגדולים של מכבי נתניה, אי שם לפני 26 שנה ויותר. גריאני, עוד שחӧן מהמיתולוגיה של הקבוצה פסימי אף יותר מחבריו: "כנראה שנצטרך לחכות לגלגול הבא של כל החבר'ה הגדולים כמו מכנס והחבורה בשביל שניקח אליפות. אני מאמין ילדים כיום ודוגל במשחק התקפה. משחק ההתקפה בנתניה לא היה קיים בשלוש השנים האחרונות. שמוליק פרלמן אמר לנו שӔהגנה הכי טובה זה ההתקפה וחיים בר היה היחיד שנשאר למטה. השנה ראיתי שבכלל אין לנו התקפה. היו את כל התנאים חוץ מהמגרש העלוב, אבל רק ההתקפה תקעה אותנו מלהוביל את הליגה בפור של כמה נקודות".

משה פרימו, איש קול ישראל ואוהד הקבוצה מסכם: "אין קהל למכבי נתניה. אין מגרש. אנשים לא רוצים לבוא למגרש הזה כי הוא מזעזע. בני גילי והקהל המבוגר רואים מה התוצרת שראינו בשנים האחרונות והדור שלנו לא יחזור למגרשים, כי אנחנו ראינו בפעולה את כל הגדולים. מביאים לפה שחקנים לא ברמה של אליפות".

אבל הקהל היה מגיע בעבר למשחקים של נתניה?

"הקהל לא טיפש, תן לו גירוי והוא יבוא, כי לחצי הגמר מביאים המון קהל, או לגביע אופ"א בקרית אליעזר. תן לקהל את העודד מכנס והשלום תקווה הבאים, ויהיו בכל משחק עשרת אלפים איש" .

תגובות

8

טלספורט בפייסבוק