הדרבי הגיע והלוזונים שמחים

ביום שבת בערב ייערך הדרבי הגדול בין הפועל למכבי פ"ת. הקלישאה השחוקה אומרת ש"לדרבי חוקים משלە". אסף בילגורי טוען ש"לדרבי המלאבסי חוקים משלו".. ובסוף מכבי מנצחת

יום שישי 15 מאי 2009
אסף בילגורי

אחרי כמה עונות מוצלחות במרכז הטבלה ומעלה, מכבי פ"ת נזקקה בשנה שעברה לשער דרמטי של עומר דמארי בדקות הסיום מול מכבי הרצליה, כדי להינצל מירידה לליגה הלאומית. בדיוק באותו הזמן, הפועל פ"ת היריבה העירונית ניצחה את הפועל ר"ג באורווה וחגגה את חזרתה לליגת העל, אחרי עונת גלות בלאומית. כאשר התראיין הבעלים של מכבי פ"ת עמוס לוזון לאחר אותו משחק דרמטי מול מכבי הרצליה, הוא נשאל האם הוא שמח שהפועל פ"ת חזרה לליגת העל. בלי לחשוב פעמיים, Ӝוזון ענה: "בוודאי שאני שמח, הפועל פ"ת מספקים לנו 9 נקודות בטוחות כל עונה, אני מצפה להם בקוצר רוח".

לכאורה, יש באמירה הזו של לוזון הרבה מן העוקצנות כלפי היריבה העירונית ומכה מתחת לחגורה, אך כאשר מביטים במבט אובייקטיבי על עונת 20İ8/09 מבינים שעמוס לוזון לא רק עקץ את הפועל, הוא באמת התכוון למה שהוא אמר. בינתיים התקיימו העונה שני דרבים בין הפועל למכבי פ"ת ובהם המשיכה מכבי פ"ת את המסורת של השנים האחרונות וניצחה. מבט חטוף לעבר הטבלה מראה שללא 6 הנקודות שלקחה מכבי מהפועל פ&quɯt;ת, היא היתה ממוקמת שמינית, מרחק 5 נקודות בלבד מהכח שממוקמת במקום שמוליך למבחנים בתום העונה.

ביום שבת בערב ייערך הדרבי השלישי העונה בין הפועל למכבי פ"ת, כאשר שתי הקבוצות מגיעות בכושר גרוע אחרי תקופה ארוכה ללא ניצחון. הפועל, בניגוד למכבי משחקת טוב אך סובלת מחוסר מזל והרבה אנשים, כולל סוכנויות ההימורים מציבים את הפועל כפייבוריטית ברורה בדרבי הזה. אז למה למרות זאת, הפועל פ"ת היא "9 נקודות בטוחות עבור מכבי?" ולמה הפועל פ"ת ניצחה את יריבתה העירונית רק פעם אחת בשבע השנים האחרונות? יש כמה קלישאות שחוקות על משחקי הדרבי באשר הם, אחת מהן היא "שלדרבי חוקים משלו", קלישאה שאינה תופסת לגבי הדרבי של מלאבס, שהרי מכבי מנצחת את הדרבים באופן כמעט סיסטמתי. הקלישאה השנייה אומרת ש"דרבי מנצחת מי שרוצה ונלחמת יותר ולא הקבוצה הטߕבה יותר". קלישאה שמתארת היטב את תמונת המצב, ומסבירה את נדידת ההגמוניה העירונית משליטה מובהקת של הפועל בשנות ה-90 לשליטה טוטאלית של מכבי בשנות ה-2000.

אם לא תהיינה הפתעות, הפועל פ"ת תעלה לדרבי השלישי העונה ללא אף שחקן בית בߔרכב שלה. שחקן הבית היחיד יהיה יוסי רוזן והוא יפנה את מקומו בהרכב לקוני ג'קאריג'ה. מנגד, מכבי פ"ת תעלה לדרבי מחר עם סולי צמח, עומר דמארי, טל בן חיים, דני פרידה, נאור פסר, אליהם תוסיפו את אוהד כהן, קובי גנון, אורי לוזון, איסמעיל עמאר ומוראד מגמאדוۑ, שמשחקים כבר שנים במכבי פ"ת ומחוייבים לחלוטין לסמל ויודעים היטב מהו דרבי ומהי חשיבותו עבור האוהדים ועבור הבעלים. וזה עוד לפני שהזכרנו את משפחת לוזון, ששולטת במכבי פ"ת וכל בני משפחתה אוהדים פנאטיים של קבוצתם האהובה.

את הפועל פ"ת יוביל מחר זאביק זלצר, מאמן שמזוהה יותר עם מכבי מאשר הפועל פ"ת. השחקנים שיובילו אותה הם שמעון אבו חצירה, ג'וניור ויסה ואבי ריקן. כולם מושאלים וכולם יודעים שעונה הבאה הם ישחקו במכבי ת"א או יחזרו לקבוצת האם שלהם בית"ר ירושלים. אז איך אפשר לצפߕת מהם שיילחמו בדרבי? או למה שזה יטריד אותם אם הפועל פ"ת תרד ליגה? הם הרי ממילא לא ישחקו בקבוצה בעונה הבאה. גם הבעלים רונן אלעד, עדיין לא יודע אם הוא יישאר בכיסאו גם בעונה הבאה.

עם נתוני הפתיחה הללו תעלה מחר הפועל פ"ת לדרבי העירוני ותנסה להשיג ניצחון דרבי שני בלבד בשבע שנים. אם לא בשביל הכבוד העירוני, אז לפחות בשביל להציל את המועדון מירידת ליגה שניה תוך שלוש שנים. מי שבטוח יופיעו לדרבי מחר הם האוהדים המסורים של הפועל פ"ת, שכרגיל ידפקו הופעה ויעודדו, השאלה היא מה יהיה מצב רוחם ביום שבת בשעה 21:00 בערב. מאוד יפתיע אותי אם האוהדים האלה יחייכו ואיזה מסכנים האוהדים.

תגובות

טלספורט בפייסבוק