תהילה יש. היכל? לא בטוח

50 שחקני הכדורגל שזכו לכבוד של כניסה להיכל התהילה, מתחילים להבין שחוץ מהטקס שהועבר בשידור ישיר בטלביזיה, הם לא יזכו לכבוד בדמות היכל תהילה אמיתי. שבועיים אחרי, יש כבר מי שכועס

יום חמישי 04 יוני 2009
שלמה חסיד

   פרוייקט היכל התהילה של ארגון השחקנים וערוץ הספורט ייצר כותרות למכביר בשלושת החודשים האחרונים. עכשיו, כשבטקס מרשים נבחרו סוף סוף הכשרונות הצעירים, שאלנו את הנוגעים בדבר מה הסיכוי שהיכל כזה יוקם פיזית, ולא רק ברמה של הבטחות. 

שהרי אף אחד לא הבהיר שלמעשה כלל לא מתכונן להיבנות היכל תהילה. איש לא הניח אבן פינה ויתרה מכך, בסיום המשדר, הודה ההנחה דני ענבר כי "עכשיו הכדור עובר לידיים של אבי לוזוון כדי שיקים היכלȠתהילה אמיתי ולא וירטואלי".  דני ענבר, מסביר: "בינתיים אנחנו הקמנו היכל תהילה וירטואלי, אבל יש דיבורים על הקמת מבנה כזה, שישמש היכל תהילה ממש. אריה אלטר מארגון השחקנים נמצא במשא ומתן עם ראש עיריית פתח תקווה עלĠהקמת מבנה שבו ישכון ההיכל ואנחנו נשמח מאוד אם זה יקרה". 
 
 איך זה יתפתח מכאן והלאה
 
"אנחנו כעת מתאוששים מהפרויקט שהרמנו. כשהתחלנו לגלגל את הרעיון לייסד היכל תהילה לא תיארנו לעߦמנו שתהיה היענות כל כך גורפת ושזה יגיע למימדים כאלה. יש רעיונות לגלגל את זה הלאה, ולעשות היכל תהילה של ענפים נוספים. נניח הכדורסל, הטניס הג'ודו, השחייה וכו'. יש לא מעט ספורטאים שראויים להיכנס בשערי היכל כזה לכשיוקם.  בינתיים קיבלנו מהלומה כאשר העורך ۩לנו אייל אופנהיים עזב את ערוץ הספורט, ככה שהמחשבות תקועות בשלב הזה". 
  
אריה אלטר, מנכ"ל ארגון השחקנים, טוען ומבטיח: "באופן עקרוני עיריית פתח תקווה נותנת לנו שטח מול האצטדיון שעליו יוקם ההיכל., הߝ עושים בדיקה מול מנהל מקרקעי ישראל, ואז כנראה נקבל שטח בן שניים וחצי דונם שעליו יוקם היכל תהילה ומוזיאון של הכדורגל הישראלי. הצפי הוא שתוך שלוש שנים ההיכל יפתח. אנחנו נתחיל לבנות מיד כשיהיו אישורים. אבן הפינה להיכל תונח באוקטובר. הסיכוי שהפרויקט יתרומם גבߕה מאוד, כי יש לי משקיע מחו"ל. בארץ אף אחד לא יכול לשים עשרה מיליון דולר על פרויקט כזה, אז הבאתי  משקיע מגרמניה, ועכשיו זה בשלב של סגירות". 
 
 מה יהיה בהיכל? 
  
הפרויקטĠהזה ייצא משהו שהוא הרבה יותר מתקדם מהכדורגל שלנו. יהיו שם מיצגים, פעילות שוטפת, פאב ספורט והרבה דברים. האגדות לא רק יסתובבו שם אלא יחיו שם, זה יהיה  המקום שלהם, וזה יהיה משהו מדהים.  תבואו לגמר ליגת האגדות שלנו ביום רביעי בנתניה בקופסא, גם זה יהәה מדהים". 
  
לא מעט אנשים העבירו ביקורת על הפרוייקט הנ"ל. הטענה היתה כי מספר שחקנים לא נכנסו לרשימה וכי לא ייתכן שאף שחקן משתי התל אביביות לא נכלל בין חמשת הגדולים (מוטל'ה שפיגלר, אלי אוחנה, אייל ברקוביץ', אורי מלמיליېן וחיים רביבו).  דני דבורין, היסטוריון ספורט מהלך, הולך בין הטיפות: "היה צריך לעשות את הפרוייקט הזה והוא מבורך. צריך היה לעשות אותו כי זה קיים בכל מקום בעולם.  זה פרוייקט יוצא מהכלל טוב. עם זאת, ברור שכשעושים את זה, יש כאלהȠשמקופחים. לי הייתה חסרה ההצדעה לדור המייסדים כי הכדורגל לא התחיל בשנות החמישים. כשאתה בונה בניין, אתה תמיד מתחיל מהיסודות, ולא מהקומה הראשונה או השנייה. איפה ההתייחסות לשנות העשרים, השלושים והארבעים, ששום שחקן מהשנים האלה אינו מוזכר בכל הפרוייקט הזה? הרבהĠמאוד שחקנים פנו אליי וראו את עצמם מקופחים מהעסק הזה, ואני מבין ללבם. מי שבחר עשה את הבחירה שלו, וכל אחד יש לו את האנשים שהוא חושב שמגיע להם להיבחר. אני מקווה שניתן יהיה לצ'פר את מי שקופח". 
 
 איך אפשר? 
ļ/strong>  
"הבנתי שיהיו תוספות לרשימה, ואנשים כמו אשר גודלברג וכמוני, אם יתייעצו איתנו ועם עוד ותיקים, נוכל לעזור בתוספות שלדעתי יש להם מקום. הרי תӞיד זוכרים שהרצל היה חוזה המדינה, ואותו בטח אי אפשר לשכוח, אז בואו לא נשכח את ההרצלים של הכדורגל שלנו, וכדאי שיעשו שינויים ושיפוצים". 
  
אורי מלמיליאן, נבחר לחמישייה המובילה. הוא זכה לקצת כבוד בשעת לילה בערוץ 2 ובמבחר שידורים חוזרים, אבל קשה לומר שהוא מתרגש יתר על המידה.. מלמיליאן: "ביום שלמחרת הבחירה בי לאחד מחמשת השחקנים הכי גדולים של הכדורגל שלנו ירדתי למכולת לקנות מצרכים, ולא הרגשתי שום שינוי. אפילו גביע יוגורט לא קיבלתי על הבחירה בי. לבחור היכל תהילה זה נחמד, אבל לא יותר מזה". 
 
 אז לא צריך היכל תהילה? 
 
 "הכדורגל שייך קודם כל לשחקנים שמשחקים היום. ברור שצריך לזכור את העבר וללמודȠממנו, אבל לא צריך לחיות בעבר". 

צילומים: ארגון השחקנים

תגובות

6

טלספורט בפייסבוק