האתגר החדש של מכבי חיפה

הגדולה של מכבי חיפה אתמול הייתה המאמץ הקבוצתי של כל השחקנים שלה, שהשתלבו במערך הקבוצתי. העפלה לשלב הבתים תציב בפניה אתגר, להצליח בליגת העל במקביל למשחקים במפעל אירופאי

יום חמישי 20 אוגוסט 2009
שלומי לויה

מכבי חיפה תצטרך לעשות הרבה שטויות לעיני הקהל הביתי שלה על מנת להרוס את מה שבנתה אתמול בזלצבורג ולהימנע מהופעה שנייה בשלב הבתים של ליגת האלופות. מעבר לעובדה ששני שערי החוץ היקרים אמורים להספיק לירוקים, גם היריבה האוסטרית לא עושה רושם של קבוצה שמסוגלת לחזור מהבור שחיפה כרתה לה. רד בול? למכבי חיפה יש כנפיים.
 מכבי חיפה עומדת לעשות, שוב, היסטוריה, ולהיות הקבוצה הישראלית הראשונה שמעפילה פעמיים לשלב הבתים בליגת האלופות. יש משהו מיוחד במועדון הישראלי הבכיר והמעוטר ביותר בכדורגל הישראלי ב-20 השנה האחרונות, שביחד עם הפועל ת"א מביא לכדורגל שלנו לא מעט גאווה במשחקים מול היריבות בחו"ל (גם אחרי השטויות והפאדיחות מול רוזנבורג ומאלמו).

 יצחק שום היה הראשון, ניר קלינגר השני ואלישע ۜוי עומד להיות המאמן הישראלי השלישי שמביא קבוצה ישראלית לליגת האלופות. רזומה מרשים למאמן שבמשך שנים הסתובב בקבוצות פחות מתוקשרות בכדורגל הישראלי ולא קיבל את הצ'אנס לאמן בקבוצה גדולה.

 ולחשוב שלפני שנה אלישע לוי הגיע לחיפה אחרי שרן בן שמעון לא היה פנוי בגלל שהתחייב למכבי ת"א. קצת יותר מ-365 ימים חלפו, תראו איפה נמצא היום רן בן שמעון ואיפה נמצא היום אלישע לוי. יותר מזה, תחזרו מעט אחורה בזמן, לדקה ה-15 במשחק הביתי נגד אוקטובה, כשהקזחים נעצו ברשת של דווידוביץ' את הכדור השלישי ללא מענה. איפה הߙה אז אלישע לוי, באיזה מצב הייתה מכבי חיפה וזה רק מצביע עד כמה הכדורגל הפכפך וזה כל היופי שלו.

 הגדולה של מכבי חיפה אתמול הייתה המאמץ הקבוצתי של כל השחקני۝ שלה, שהשתלבו במערך הקבוצתי. אף שחקן של הירוקים לא בלט אתמול מעל חברו. אי אפשר לבוא ולומר שהיה מישהו אחד שהיה מעל כולם. השלם היה יותר גדול מסך חלקיו והקרדיט מגיע לאלישע לוי ולשחקנים שיישמו את תוכנית המשחק בצורה מושלמת. חיפה אמנם חזרה אחורה במחצית השנייה אӗרי מחצית ראשונה מצוינת ונענשה בשער שוויון ובכמה דקות של לחץ אוסטרי, אבל ידעה להתעשת ולכבוש שער שהוציא הרבה אוויר מהשאיפות של זלצבורג. התוצאה המצוינת של חיפה מציבה אותה בעמדת הפייבוריטית. היום, 90 דקות אחרי המשחק באוסטריה, למכבי חיפה יש הרבה יותר מה להפסידĮ עכשיו הלחץ עובר לצד הירוק, אבל שחקנים גדולים וקבוצות גדולות נמדדים ברגעי לחץ וקשה לדמיין מצב שבו חיפה יורה לעצמה בראש.

 יניב קטן עשה הרבה מאוד עבודה שחורה, הרגיע את קצב המשחק כשהאוסטרים השוו וניסו להפוך את הפיגור ליתרון, אבל לא סיכן יתר על ߔמידה את השער. הגרוזיני, דבלשווילי לא הבריק, אבל עזר בלחץ על ההגנה הכבדה של האוסטרים.

 לאייל גולסה היו את הדקות הטובות שלו, בעיקר במחצית הראשונה. ההרגשה היא, כמו אצל שחקנים גדולים אחרים בארץ ובעולם, שברגע שהכדור נמצא ברגליים שלו, משהו טוב כבר̠יקרה למכבי חיפה. במחצית השנייה, הפחות טובה של חיפה, גולסה נעלם, אבל ברגעים הבודדים שהוא נגע אז בכדור, מכבי חיפה נהנתה מרגעים יפהפיים של כדורגל.

 גם המחליפים היו פשוט בינגו והוסיפו את הפלפל שחיפה הייתה זקוקה לו על מנת להעביר הילוך ולצאת עם יתӨון גדול לקראת הגומלין בארץ. ליאור רפאלוב, שהמעמד שלו בחיפה מתחילת השנה מפרנס לא מעט כותרות בכלי התקשורת השונים, התחיל הפעם על הספסל, אבל כשנכנס לשחק תרם והשפיע. את האיכויות של הילד הזה אפשר היה לראות מצוין בבישול שער הניצחון לשלומי ארבייטמן.

&nbsɰ;רפאלוב אולי לא יאהב את זה, אבל כשהוא נמצא על הספסל, הוא מספק לאלישע לוי אלטרנטיבה מצוינת לחילוף שבכל רגע נתון יכול לעלות על המגרש ולשנות מומנטום. עד היום משבצת השחקן היצירתי בקישור הייתה ברוטציה בין אייל גולסה לבין רפאלוב. אתמול הם הספיקו לשתף פעולה 21 דߧות. השילוב בין השניים יכול לקטול כל הגנה, אבל הוא מחייב גם קישור אחורי יציב, יעיל וגרזני.

 אלישע לוי לא היסס להמר על שחקנים צעירים ומוכשרים בהרכב של הקבוצה שלו במשחק חוץ מכריע וקשה וכל אחד מהם לקח את הצ'אנס שלו בשתיי ידיים. את גולסה כבר הזכרנӕ, ומגיעות מילים טובות גם לחלוץ מוחמד גאדיר שמתגלה כעוד כישרון גדול עם הרבה מאוד כדורגל ברגליים. השער שלו עם הראש הוא שערק שמשלב הרבה טכניקה, חוש מיקום והתמצאות ברחבה וגם מהירות. הוא גם גילה הרבה מאוד חוצפה ותעוזה בהתקפה וסיכן את השער מספר פעמים.

Ħnbsp;יש שחקנים של חיפה שסוחבים איתם טראומות מסוימות ממשחקי עבר באירופה במסגרות שונות. למשל, הפנדל שעשה בירם כיאל במדי הנבחרת רודף אותו עד היום, אבל אתמול הוא היה יעיל ושקט, אלגנטי ונמרץ וכיסה הרבה מאוד שטח. גם לניר דווידוביץ', שוער גדול,̠צרובות בתודעה הפאשלות, שהן בעיקר מה שזוכרים לשוערים. דווידוביץ' היה שם אתמול עבור מכבי חיפה בפעמים שבהם היא נזקקה לו. העפלה לשלב הבתים תוריד את הקוף הזה מהגב של שחקני חיפה ותוביל אותם לדרך חדשה.

 חובה גם לציין את משחק ההגנה המשובח של חיפה. מישהו שם לב אתמול שבמרכז ההגנה של הירוקים חסר ג'ורג' טשיירה? שי מימון נזרק למים במשחק סופר חשוב ועשה את העבודה של בצורה טובה מאד. השילוב שלו עם דקל קינן היה טוב והציג צמד קשוח ויעיל במרכז ההגנה החיפאי. הביטחון שמיימון צבר אתמול חשוב מאד לקראת משחק הגומלין, ממנו ייעדר קינן בשל צבירה של כרטיסים צהובים.

 קשה להגיע למסקנות אחרי משחק אחד, אבל אם מכבי חיפה הייתה מוכנה להמר על מיימון ביחד עם קינן, היא יכולה להרוויח בלם להרבה מאד שנים ויותר מזה, לפנות מקום לעוד שחקן זר, אחד שישדרג את הקבוצה בצורה משמעותית.

 כסף. אם מכבי חיפה אכן תהפוך לקבוצה הישראלית הראשונה שמגיעה פעמיים לשלב הבתים של ליגת האלופות, תזרים המזומנים של הירוקים יקבל שדרוג משמעותי. חיפה תקבל מליונים, ביורו, ועם הסכומים האלה היא תוכל להתחזק במספר שחקנים על מנת לעבות את הסגל בצוۨה שתאפשר לקבוצה להתמודד עם העומס הכרוך בהשתתפות בשתי מסגרות.

 לליגה זו יכולה להיות בשורה קשה, כי גם כך חיפה מסתמנת, שוב, כמועמדת הבכירה לתואר האליפות (יחד עם הפועל ת"א). למעט הבלחת תקופת ארקדי גאידמק בבית"ר ירושלים אף קבוצה לא ממש ߡיכנה משמעותית את ההגמוניה של מכבי חיפה בכדורגל הישראלי.

 העפלה לשלב הבתים תציב את מכבי חיפה בפני אתגר, שעד היום אף קבוצה ישראלית לא יכלה לו, להצליח בליגת העל במקביל למשחקים במפעל אירופאי.

 90 דקות של ריכוז ואחריות ונקבל את מכבי חיפה בצ'מפיונס ליג. 

צילום: האתר הרשמי של מכבי חיפה

תגובות

e

טלספורט בפייסבוק