כבר ב-1957 יעצו לנבחרת

סיפור לשבת: אחרי אליפות אסיה בהונג קונג, 1956, מומחי כדורגל יעצוĠלשינויים בנבחרת והציבו אותה למשחק מול אויפשט ההונגרית, לעיני 27 אלף צופים. התוצאה? ההרכב? ומה אמר גוסטב שאבש על המשחק

שבת 12 ספטמבר 2009
אשר גולדברג
משנת 1956 זכורים בעיקר שני המשחקים של נבחרת ישראל נגד רוסיה במוקדמות אולימפיאדת מלבורן (0:5 במוסקבה ו-1:2 בר"ג לרוסיה), ושערו ההיסטורי של נחום סטלמך לרשתו של לב יאשין, שהיה השער הראשון שכבשה ישראל באצטדיון ר"ג אגב.

המאמן האנגלי של ישראל, אלברט הנרי ג'ק גיבונס, סיים אז את דרכו בנבחרת ובהתאחדות לכדורגל חיפשו מאמן חלופי שיבצע שינויים בתפיסת הכדורגל וישפר את ההישגים הבלתי משכנעים של ישראל.

הנבחרת קיימה רק משחקים ידידותיים נגד קבוצות מאירופה ודרום אמריקה, והאוהדים מילאו את היציעים.

בחודש מארס 1957, באה לישראל קבוצת הפאר ההונגרית "אויפשט", אותה אימן אגדת הכדורגל ההונגרית, גוסטב שאבש, מאמנה של נבחרת הפלא ההונגרית במונדיאל 1954, שהפסידה רק בגמר למעۨב גרמניה 3:2.

כוכבה של אויפשט היה החלוץ שאנדור טיכי שנכנס לנעליו של ננדור הידגקוטי, בשיטה של חלוץ מרכזי מאחור, ולא בשיטה שהיתה נהוגה אז באירופה עם חלוץ מרכזי קדמי ("צנטרפור").

ג'ק גיבונס היה כבר מאמן הפועל פ"ת, והמ۪ין למחליפו, שהיה אמור להיות מאמן הפועל ת"א והאלופה שבדרך דאז, הקרואטי איבן יאזבנצ'יק.

באותם ימים היה נהוג שלצידו של המאמן מתפקד יועץ מקצועי עם סמכויות נרחבות, שבדרך כלל קבע והתערב בזימונים ובהרכבים.

היועץ הראשי של נבחרת ישראל, היה אל"מ שמואל סוחר (מימין) , דמות מוכרת וידועה, שהחליף את איש הכח וינה ארתור באר. שמואל סוחר ריכז סביבו צוות של יועצים מתוך בכירי המאמניםȠואנשי הכדורגל בכדי להכין נבחרת חדשה. בין היועצים היו צבי (דוקטור) ארליך, ג'רי בית הלוי, אגין פולאק והמאמן איבן יזבנצ'יק, שעדיין לא קיבל מינוי רשמי.

השמות החדשים שהיו בהרכב הפותח היו: חנוך מורדכוביץ' מהפועל ר"ג, ישעיהו אלון, אברהם מנצ'ל, өייע הלד ממכבי חיפה  ושלום ברנרד ממכבי פתח תקווה.

27 אלף צופים באו ב-12 במארס 1957 לר"ג, למשחק אותו ניהל אהרון ורנר.

ההרכב שמומחי הכדורגל בחרו למשחק היה: יעקב חודורוב, ישראל בן-דרור, חנוך מורדכוביץ', משה חלדי, אמציה לבקוביץ', ישעיהו אלון, שלום ברנרד, נחום סטלמך, רחביה רוזנבוים, אברהם מנצ'ל, שייע פלד. כקפטן הנבחרת שימש יעקב חודורוב.

אויפשט הזכירה בסגנונה את קבוצת אוסטריה וינה, שגברה חודש קודם לכן על נבחרת ישראל בתוצאה 0:2. כדורגל תכליתי, בו הקישור ומרכז השדה מתבסס על מסירות ארוכות ומעבר מהיר מאגף לאגף.

באוסטריה וינה הלהיב שחקן הנבחרת ד"ר שלייגר שכבש צמד שערים, באויפשט אי אפשר היה לעצור את טיכי.

משחק מצויין של יעקב חודורוב ושל חנוך מורדכוביץ' מנע שערים בפתיחה. בדקה ה-20 נשמעו תשואוӪ ארוכות לטיכי שפרץ ממרכז המגרש במהירות מסחררת, עבר חמישה שחקנים ותוך כדי ריצה בעט מ-16 מטרים לתוך הרשת, 0:1 להונגרים במחצית.

כניסתו של אשר בלוט מהפועל ת"א לשורת הרצים לא הביאה לשינוי. דקה 77, וויראג סיחרר את בן-דרור וקבע 0:2. הליפתן המהנה הגיע סמוך לסיום כשטיכי מסר למחליף אשפיראן שהגיע אל מול חודורוב והקפיץ מעליו מ-18 מטרים לרשת וקבע את תוצאת הסיום, 0:3.

המאמן ההונגרי גוסטב שאבש אמר לעיתונאים הישראלים: "נבחרת ישראל הפתיעה אותי לטובה, החלוצים לקו בחוסר מחץ, נקודה שחוߑה שתשפרו".

בתאריך 12.4.1957 אושר מינויו של איבן יזבנצ'יק למאמן הלאומי של ישראל. הוא לא זכה לאמן בשום משחק בינארצי לאומי ועזב כעבור 7 חודשים את ישראל לתפקיד בטורקיה. למעשה, ישראל קיימה ב-1957 רק משחק רישמי בינארצי אחד , ב-8 באוקטובר, כאשרȠהפסידה בר"ג לצרפת ב' בתוצאה 5:4, תחת המאמן למשחק אחד, ג'רי בית הלוי.

̍
ג'רי בית הלוי

תגובות

טלספורט בפייסבוק

9