הגשימו לאריק את החלום

שני שערים של אייל גולסה ועוד שער חשוב של שלומי Ӑרבייטמן, שניהם מבית היוצר של בית"ר טוברוק נתניה, העלו את מכבי חיפה לליגת האלופות. בטוברוק נזכרים בערגה בחזון של אריק איזיקוביץ' מלפני 15 שנים

יום שלישי 15 ספטמבר 2009
אשר גולדברג

 שני אנשי העסקים המצליחים ביותר בכדורגל הישראלי היו במהלך השבוע האחרון מרוצים. אחד מהם הוא הבעלים של מכבי חיפה, יעקב שחר, שקבוצתו העפילה לליגת האלופות והמשיכה את ההיסטוריה שהיא עצמה יצרה. השני הוא אריק איזיקוביץ', הבעלים של בית"ר טוברוק נתניה, שחש גאווה גדולה על ששלושה מהשחקנים שגדלו במועדון שלו, בית"ר טוברוק נתניה, היוו גורם משמעותי באותה עלייה של מכבי חיפה לליגת האלופות.

האמת היא שהסיפור הזה, שיכול לשמש חומר נפלא לתסריט הוליߕודי משובח, מתחיל אי שם לפני כ-16 שנים, בשלהי שנת 1993, בביתו של אריק איזיקוביץ'. מועדון בית"ר טוברוק היה אז עדיין בחיתוליו, ובאותה פגישה היסטורית נכחו שלושה: איזיקוביץ', עודד מכנס ובחור צעיר ושמו ויקי גלאם (בתמונה התחתונה), שנמנה על אנשי הצוות של המועדון ובדיוק באותה תקופה כתב את ההמנון של בית"ר טוברוק.

באותה פגישה הציג גלאם את ההמנון לאיזיקוביץ'. ההמנון כלל בין היתר את המשפט "אירופה, הנה אנחנו באים", ואף אחד מהנוכחים לא התייחס למשפט הזה בציניות. "ישבנו אצל אריק בבית", נזכר גלאם, "הוא אמר לי 'החלום שלי זה לשבת באצטדיון הנואו קאמפ של ברצלונה ובאצטדיונים הגדולים של אירופה ולראות שחקנים שלי משחקים. 

עכשיו, כשמכביĠחיפה העפילה לליגת האלופות יחד עם שלושה שחקני טוברוק שהיוו גורם משמעותי, ולאחר שגיא אסולין שגדל בטוברוק הצטרף לסגל ברצלונה, החזון של אריק מתגשם, וזה מרגש מאוד. בטוברוק גדלו מספר דורות, עם שחקנים כמו אבי כנפו, זאביק חיימוביץ', אלירן דנין, שי בירוק ושלומי ארۑייטמן, ודווקא אייל גולסה משתייך לדור החדש יחסית של טוברוק. "כשאתה רואה ששלושה שחקנים מטוברוק מהווים גורם משמעותי בעליית מכבי חיפה לליגת האלופות, וכשאתה רואה את ארבייטמן כובש בצרורות בליגה, זה עושה טוב על הלב ומוכיח שהדרך של טוברוק נכונה וטובה. זה פשוߘ חזון שהפך למציאות. עכשיו המילים 'אירופה הנה אנחנו באים' מקבלים משנה תוקף".

תזכורת: עוד לפני המפגש הכפול של מכבי חיפה נגד זלצבורג, הקבוצה מחיפה שיחקה נגד אקטובה הקזחית וכבר פיגרה בקרית אליעזר בהפרש של שלושה שערים. לכל הדעות, אייל גולסה, שגדל ۑטוברוק ועבר לחיפה בעונה שעברה, הביא את השינוי הגדול כאשר נכנס למשחק, כבש שער ו"העיר" את חבריו שהיו רדומים מאז תחילת המשחק. בסיום – 4:3 לחיפה באחד הקאמבקים הגדולים בכל הזמנים.

בשלב הבא זה כבר היה הרבה יותר קשה, מול קבוצה קשוחה מאוסטۨיה. כאשר נדמה היה שהמשחק הראשון באוסטריה מסתיים בתיקו 1:1, הגיעה הברקה של החלוץ שלומי ארבייטמן, גם הוא מבית היוצר של טוברוק, שכבש בדקה ה-90 והביא את חיפה למצב אופטימלי בגומלין באצטדיון רמת גן. במשחק הגומלין באצטדיון רמת גן חיפה כבר הובילה 1:0 במחצית, אבל өער של גולסה מבעיטה מ-30 מטרים הבטיח כמעט לגמרי את הניצחון. בסיום, על רקע החגיגות, היה מי שאמר כי "טוברוק העלתה את מכבי חיפה לליגת האלופות".

לצד השערים החשובים של ארבייטמן וגולסה, אף אחד לא שכח לציין את משחקיו המצוינים של הבלם שי מימון, שߢצר פעם אחר פעם את החלוצים האימתניים של זלצבורג.  מעטים זוכרים, אבל גם מימון גדל בבית היוצר של איזיקוביץ' וטוברוק, והוא מסתמן כבלם העתיד של מכבי חיפה ומדינת ישראל
.
בחזרה לאיזיקוביץ'. יעקב שחר סוגר בתקופה הנוכחית בערך 20 שנה כבוס הגדול של Ӟכבי חיפה, תקופה נכבדת לכל הדעות. תחפשו בכל הארץ ולא תמצאו איש עסקים שנשאר בכדורגל כל כך הרבה זמן, אלא אם כן תפשפשו בספרי ההיסטוריה של בית"ר טוברוק נתניה, ותגלו כי הבעלים של המועדון, אריק איזיקוביץ', סוגר אף הוא במועדון אותו הוא כל כך אוהב תקופה ארוכה̠של 17 שנים יפהפיות, במהלכן הצמיח לליגת העל ולאירופה עשרות שחקנים מצטיינים, ביניהם כמובן השלישייה מחיפה וגם אסולין שכבר הספיק לרשום לא מעט דקות משחק במדים הסגולים כחולים של̠ברצלונה.
 
מסתבר ששלושת שחקני מכבי חיפה שגדלו בטוברוק לא שוכחים את שהמועדון העניק להם. ארבייטמן אמר השבוע: "לא אשכח אף פעם את מה שמועדון בית"ר טוברוק נתניה העניק לי. למעשה, אם לא בית"ר טוברוק נתניה, אני לא יודע אם הייתי משחۧ היום בכלל כדורגל ועולה עם מכבי חיפה לליגת האלופות".

גם גולסה לא שוכח מהיכן הגיע לשורות אלופת המדינה: "בית"ר טוברוק זה קודם כל בית חם, ואחר כך גם מועדון כדורגל מצוין. אני ממליץ לכל ילד לשחק בשורות המועדון. משם יש הרבה יותר סיכויים להגיע רחוק. בטוברוק משקיעים המון בקטע המקצועי אבל גם בנושא החינוך שהוא לא פשוט חשוב".

מۙמון הוסיף: "אין ספק שבית"ר טוברוק נתניה מועדון מצוין שנותן לשחקנים את הכלים הכי טובים להצליח. אני שמח שגדלתי במועדון הזה ובהחלט זוכר שהגעתי ממנו לאיפה שאני נמצא היום".

איזיקוביץ' עצמו סיכם את התסריט המציאותי והמשובח הזה טוב יותר מכולם: "אני ראיתי את הדברים כבר לפני 15 שנים. זה מה שקורה שהולכים בדרך אחת ולא סוטים ממנה במשך 17 שנים. אני יכול להבטיח שזו רק ההתחלה".

בצילום מימין: אריק איזקוביץ'

בהכנת הכתבה עזר משרד יחצסי הציבור של "ג'קי כה۟ תקשורת"

תגובות

e

טלספורט בפייסבוק