30 שנה. 50 מאמנים. לא סופי

גיא עזורי מגלה את מה שכל מאמן ישראלי יודע: הפועל ב"ש היא קבוצה שכמעט בלתי אפשרי להצליח בו כמאמן, המדבר הלוהט, גרסת ליגת העל

יום שני 05 אוקטובר 2009
שלמה חסיד

הערב תתמודד הפועל באר שבע בביתה מול בית"ר ירושלים במשחק שעלול לנדנד עוד יותר את כסאו של מאמן המקומיים, גיא עזורי, שכבר שמע את האוהדים קוראים לו להתפטר. 

אם נזכרים בכך שמאמנים רבים התקשו להסתגל לתפקיד המאמן בבאר שבע, עולה ומתבקשת השאלה מדוע כל כך קשה לאמן שם? 

תזכורת. בהפועל באר שבע אימנו בשעור האחרון קרוב ל-20 מאמנים. ניר קלינגר, לופא קדוש, מרקו בלבול, שלמה שרף, ניר לוין, שייע פייגנבוים ואלי כהן הם רק חלק מהמېמנים שעברו בבאר שבע בשעור האחרון, שאלנו חלק מהם למה כל כך קשה לאמן בבירת הנגב.

גילי לנדאו, אחד המאמנים שעברו בעירו של אברהם אבינו בשנים האחרונות, אמר: "ברור שבבאר שבע קשה מאוד לאמן. יש לכך המון סיבות, ואני אגע רק בכ۞ה מהן: ראשית, הפועל באר שבע מייצגת ציבור רחב מאוד באזור מסוים במדינה, שכבר שנים ארוכות מפנטז על החזרה לצמרת הליגה, כשזה לא קורה הם מתוסכלים. בנוסף, הכסף הגדול שהכניסה אלונה ברקת, שננתפסת כמנהלת טובה, מגביה עוד יותר את הרף. הקהל אומר לעצמו שאם יאמר השקיע פۗות מברקת והגיע לאירופה, אין שום סיבה שזה לא יקרה בבאר שבע. סיבה נוספת היא שהקהל הזה רוצה כדורגל טוב. ואם תנצח אחד אפס כל משחק עדיין יקללו אותך. ויש עוד סיבה: הם רוצים שחקני בית בהרכב. לא יהיו שחקני בית, תחטוף קללות".

 נשמע כ۞ו גיהנום לכל מאמן

"לא הייתי נסחף ואומר את זה. ברור שמדובר במקום עבודה קשה ותובעני, אבל הכול עדיין נסלח כי יש שם אנשים מאוד מיוחדים וחמים שפוגשים רק בבאר שבע. הם אף פעם לא נגדך ברמה האישית, רק ברמה העיניינית, כמובן אם אתה לא עומד בציפיות שלהם" .

גם לופא קדוש, שאימן בעבר בעיר והוביל אותה לצמרת ולגמר הגביע, מצטרף לדברים: "בבאר שבע קשה לאמן, כמו בכל מקום өיש בו קהל גדול. אותו הדבר קורה בבית"ר, נתניה, מכבי חיפה, מכבי ת"א ואפילו בהפועל תל אביב. בבאר שבע זה יותר בולט כי זה מין מדינה בפני עצמה, עם המון מקורבים, תקשורת מקומית מפותחת מאוד, וקהל שמשמיע את קולו כל פעם שמשהו לא מוצא חן בעיניו".
Ȋ
אז לא היית חוזר לשם?

"בהחלט הייתי חוזר. באר שבע היא מקום מיוחד שהיה לי כייף לעבוד בו. התחברתי מאוד לאנשים, וגם אם לא הכול הלך חלק הם כיבדו אותי ואני אותם. יש לקבוצה הזאת פוטנציאל עצום, הקהל מבין את זה, וכל מי שסוט۔ מהמסלול מקבל קללות".

שלמה שרף, שגם הוא אחז בתפקיד בתחילת העשור, עזב כעבור שבועייים ופרש מאימון.  "קשה לאמן בבאר שבע כי זו קבוצה גדולה שנקלעה לקשיים בשנים האחרונות, ובכל קבוצה שיש בה קשיים מקצועיים קשה לאמן&quoŴ;, טוען שרף שמוסיף: "יש לבאר שבע בעלת בית שהשקיעה המון והיא נותנת גיבוי מקצועי רחב למאמנים, רק שהמאמן צריך להביא תוצאות וכשזה לא קורה הקירות מתנדנדים במגרש".

אז עזורי ישרוד שם?

"לדעתי אם הוא מפסיד&Ůbsp;לבית"ר תהיה לו בעיה. הוא לא יפוטר אחרי הפסד לבית"ר כיי אף אחד לא מצפה ממנו לנצח את בית"ר, אבל במקרה כזה כבר בשבוע הבא הוא עלול ללכת הביתה אם לא ינצח".

דודו עזריה, מהאוהדים הבולטים של הקבוצה, מסכם: &quoʹ;ברור שאם אתה בא לבאר שבע מבחוץ ולא מתחבר למקומיים, יהיה לך קשה. זו קבוצה עם צביון מסוים, ואי אפשר ללכת נגדו. באופן עקרוני קשה לאמן בבאר שבע כמו בשאר הקבוצות עם הקהל הגדול, דבר שמין הסתם לא קורה ברעננה. השנה באר שבע לא נבנתה נכון, ועובדה שהקבוצה כבר עברה ӛמה שינויים בסגל, בשלב כל כך מוקדם של העונה. זה למרות שהושקעו בקבוצה מספםיק כספים בשבילל לשים אותה בצמרת".

אז סתם יצאה לכם סטיגמה כזאת?

"הוחלפו כאן חמישים מאמנים בשלושים שנה, שזה סביר. מאז מרקו בלבול שום מאמן לא פוטר. גם גיא עזורי שבא כאאוטטיידר הצליח לגמור את העונה. יש פה אנשים לא פראיירים שמבינים כדורגל, אבלל זה לא שדמם של המאמנים מותר".      

תגובות

6

טלספורט בפייסבוק