כשלון מעודן

זה כמובן לא היה קמפיין להתפאר בו. צריך חשבון נפש, אך רצח האופי שנעשה לקשטן חצה קווים אדומים והיה לא הוגן כי יש לנו נבחרת אפורה וחסרת מעוף. עובד קראוס יודע שחייבים למנות לנבחרת מאמן זר

יום חמישי 15 אוקטובר 2009
עובד קראוס
 התיקו בשוויץ הוא סיום מכובד לקמפיין מאכזב שהותיר בפה טעם גדול של החמצה. חשבון נפש צריכים בעיקר לעשות אלו שמעמיסים על גבו של קשטן את כשלונות העבר.

השורה התחתונה עגומה אך מקפחת: ישראל מסיימת במקום הרביעי את בית המוקדמות הנח בתולדותיה. זה כמובן לא היה קמפיין להתפאר בו, אך התיקו בשוויץ – הנבחרת שניצחה את כל הקבוצות בבית הזה, פרט לישראל (שהייתה הראשונה למנוע ממנה לכבוש בטורניר) – בהחלט משאיר טעם של מכובדות.

צריך ח۩בון נפש, בכך אין ספק. אך השאלה היא מי צריך חשבון נפש: דרור קשטן שלא השיג תוצאות שונות מקודמיו בתפקיד או אלו שמעמיסים על גבו את כישלונות העבר? 

ישראל מעולם לא העפילה לטורניר גדול מאז הצטרפה לאירופה והסיבות לכך רבות ושונות. המאמן, בכל אופןĬ הוא לא היה הבעיה שמנעה מאיתנו מונדיאל. רצח האופי שנעשה לקשטן חצה קווים אדומים והיה לא הוגן. 

יש לנו נבחרת אפורה וחסרת מעוף. נגד זה, אין מאמן שיכול לעשות קסמים. 16 נקודות צברה ישראל ולשוויץ הספיקו 21 (מספר נמוך יחסית) כדי לקטוף את הכרטיסȠלמונדיאל. חמשת הנקודות החסרות מול לטביה והתיקו שהיה כבד ביד באתונה, הם בדיוק מה שהיה חסר לתמונה הפוכה. אבל תמיד אנחנו עם ה"אם" ותמיד חסר משהו. האם קשטן אשם בחוסר הזה?

ארבע שנים עברו על קשטן בנבחרת הלאומית ופרט למפלה 3:0 באנגליה, הנבۗרת שלו לא הובסה באף משחק וזוהי נקודה שאין לבטלה. ישראל היא נבחרת שבשנים האחרונות לא קל לנצח וזה נובע בעיקר מהניסיון שצברו שני דורות של שחקנים שמינקותם התחרו במסגרות האירופיות. 

רצחו את קשטן ביד אחת וביד השנייה שדדו ממנו את עברו המפואר ויө לו כזה: לא רק ים האליפויות והגביעים בארץ – אלא גם מסע מופלא עם הפועל ת"א באירופה. עד כדי כך איבדנו כאן פרופורציה, שמזכירים את שמו של אלישע לוי – זה שבמקרה עבר בסביבה וזכה בפיס – כמועמד לתפקיד... דרור עוד לא אמר את המילה האחרונה ומאߞנים כמו זה שנמצא כעת במכבי חיפה הוא אוכל לארוחת בוקר בתור המנה הראשונה. הוא עוד יחזור לביזנס כי מעטים המאמנים בישראל שיכולים לו. 

והנבחרת? צריך להמר ולהביא לכאן מאמן זר שינסה אולי משהו אחר, משהו קצת שונה שיוציא משהו בלתי צפוי מלימון שקשטӟ בהחלט עשה את המיטב כדי לסחוט ממנו כמה טיפות.
מאמן יבוא, מאמן ילך, אבל בעיות היסוד ימשיכו להישאר כאן ולרבוץ על הכדורגל הישראלי ונבחרתו: מתקנים ברמה ירודה, הענקת יסודות לקויה, מנטאליות בעייתית בלשון המעטה וניהול הפוך מתקין. 

העפלה Ӝמונדיאל או ליורו לא תפתור אף אחת מהבעיות שציינתי, אך תעניק לנו מנה גדושה של פנטזיה בלתי-נשכחת. אפילו לזה נצטרך לחכות שנתיים. או ארבע. או עשרים וארבע...

תגובות

טלספורט בפייסבוק