ואז הגיעה הפצצה לפנים

סיפור לשבת: במוצ"ש בגרמניה יערך קרב האיגרוף על אליפות העולם בין "דוד לגוליית", ואלואב הרוסי נגד דיוויד היי האנגלי. הלכנו כמעט 100 שנה לאחור לסיפורי דמון ראניון על ווילארד, דמפסי וג'ונסזן

שבת 07 נובמבר 2009
אשר גולדברג
במוצ"ש בגרמניה יערך קרב האגרוף על התואר העולמי, בין הרוסי ניקולאי ואלואב לאנגלי דיוויד היי. התקשורת העולמית הכתירה את הקרב בתואר "דוד נגד גוליית". זו לא סתם אמירה, כי הרוסי הוא ענק בגובה 222 ס"מ.

אירוע האגרוף שנעלם בשנים האחרונות מהכותרות, מחזיר אותנו לקרבות האגרוף שנכנסו לאגדות. סיפורים שעברו מדור לדור והוסיפו שמן למדורת הנוסטלגיה.

לפני יותר ממאה שנים זכה בתואר אלוף העולם במשקל כבד ג'ק ג'ונסון שחߕם העור, אגדת איגרוף שעליה היו סרטים שוברי קופות, ספרים ומאמרים רבים. ג'ונסון שיגע מיליוני אמריקאים, שחיפשו מאז ימי ג'ן סוליבן מתאגרף לבן שיהפוך לאלוף העולם.

"התקווה הלבנה" נמצאה בדמותו של קאובוי ענק מקנזס, בשם ג'ס ווילארד. ווילېרד, שזכה לכינוי "שור הבר", קרא תיגר על ג'ונסון ונענה בחיוב לקרב שנערך בשני לאפריל 1915, בזירה מיוחדת באיזור האוריינטל פארק בהוואנה בירת קובה.

ג'ונסון השחצן עלה לזירה דקות ארוכות לפני הקרב והציע לאנשי הזירה הקרובה התערבות על סכו۝ של עשרת אלפים דולר לעומת 8000 דולר, שהוא יהיה המנצח בקרב. איש לא נענה לאתגר של אלוף העולם.

45 סיבובים נקבעו לקרב, 35 אלף צופים התאספו לראות, כשעוד רבים נשארו בחוץ. שופט הקרב ג'ק וולק, היה עסוק ב-20 הסיבובים הראשונים בלהפריד בין הבוקסרים, אשרĠהלמו איש ברעהו מהלומות שלא ממש הזיזו לשניהם.

בהפסקה הקצרה של הסיבוב ה-25, דרש ג'ונסון מרעייתו שתעזוב את המקום.

העיתונאי והסופר המפורסם של התקופה דמון ראניון, תיאר את אירועי הסיבוב ה-26: "הקץ לג'ונסון בא באמצע הסיבוב ה-26. מהۜומת יד ברזל אדירה של ווילארד מעכה את טבור קיבתו השחורה של ג'ונסון, אחריה באה מהלומה איומה ושורקת לסנטר. שתי מהלומות אלה יצרו היסטוריה חדשה לספורט האמריקאי, אדם לבן זכה בתואר העולמי במשקל כבד. יש אחדים שאומרים שג'ונסון יכול היה להתרומם בטרם ספרו עשר, אבל הߠוקאאוט היה מושלם".

מלחמת העולם השתוללה באירופה, וכשזו הסתיימה זעקו הכותרות ביולי 1919: "ג'ס ווילארד יפגוש בטולדו את ג'ק דמפסי".

דמפסי התפרסם בכינוי "ההורקין ממכרות אוטא". ההתעניינות הייתה רבה וארמון קרב נߑנה במיוחד ב-V.B ארינה, על חוף נהר מאומי.

העיר טולדו הייתה כמרקחה, בתי המלון היו מלאים עד אפס מקום, חדר שעלה שני דולר ליום, נמכר ב-60 דולר לשלושה ימים ומחנה אוהלים הוקם מחוץ לעיר. מילונר אמריקאי ממעריצי ג'ס ווילארד, סבב בעיר וחילק לכל מי שפגש דולר בודד, מתוך 6000 שפיזר.

50 אלף איש מילאו את איזור הזירה, כשההכנסות מכרטיסים הגיעו ל-650 אלף דולר. ווילארד קיבל עבור הקרב 100 אלף דולר, ואילו דמפסי הסתפק ב-30 אלף בלבד.

זה היה אחד הקרבות האכזריים שנראו עד אז בארה"ב. ווילארӓ הענק ספג מג'ק דמפסי הצעיר, את המהלומות הקשות בחייו. 

בפעם הראשונה בקריירה שלו הושכב ווילארד על הקרשים.  מכות אגרוף יד ימין השכיבו את האלוף ודמפסי כבר חשב שמדובר בנוקאאוט, אולם שופט הזירה אולי פאקורד החזיר את השניים לסיבוב שני, בו סӪמו מהלומותיו של דמפסי את עינו הימנית של הענק.

דמון ראניון תיאר את הקרב האכזרי כך: "בתחילת הסיבוב השלישי דרש הקהל להפסיק את הקרב. פניו של ווילארד היו נפוחים וכבושים והדם זרם מהם. לקראת סיום הסיבוב השלישי כרע ווילארד תחתיו, מתבוסס בדמו. לאۗר התייעצות קצרה עם עוזריו, נזרקה לזירה מגבת טבולה בדם. ווילארד הוכה באכזריות, דמפסי ההוריקן הוכתר לאלוף העולם במשקל כבד בנוק אאוט בכל הדרו".

דמון ראניון שעלה לזירה, תיאר כך את הענק המוכה ג'ס ווילארד: "ווילארד נראה כאדם שהוצא מתוך תאەנת רכב או רכבת מהירה".תגובות

e

טלספורט בפייסבוק