הכרוז שהדהים את מכבי תא

ניפור לשבת: ליון ומארסיי סיימו בשבוע שעבר בתיקו 5:5 דרמטי. בפברואר 1947 הגיעה מכבי ת"א הגאה לרחוב שטמפפר וספגה מפלה ממכבי אבשלום פ"ת, 4:5. הכרוז הנוכחי, דב להב, כבש את שער הניצחון סמוך לסיום

שבת 14 נובמבר 2009
אשר גולדברג

בשבוע שעבר התלהבו בצרפת ובאירופה מהמשחק הדרמטי בליגה הצרפתית בין ליון ומארסיי. תוצאת הסיום הייתה תיקו 5:5, תוצאה לא שגרתית בשנים האחרונות.

ב-1947 התקיים משחק כמעט דומה בליגה שלנו, במגרש ברחוב שטמפפר בפתח-תקווה בין מכבי אבשלום פ"ת למכבי תל-אביב. בואה של מכבי תל-אביב למושבה היה חג ובבתים רבים הוקדמה ארוחת הצהריים כדי שחוۑבי הכדורגל יספיקו ללכת לתחרות. 6,000 צופים הגיעו כבר בצהריי היום למגרש.

מכבי אבשלום פתח-תקווה נאלצה להחליף את המגן, אפרים זלצר, שנפצע כמה ימים קודם לכן במפגש הידידות נגד מ.ט.ק בודפשט, 3:5 להונגרים. פ"ת הייתה קבוצה שעברה שדרוג בסגל שחקניהĠאחרי צרופם של השוער לוקסמבורג ואלי ובני גולדפרב, מהבריגאדה היהודית שלחמה בגרמנים במלחמת העולם השנייה באירופה.

בתאריך 14.2.1947 התקיים המשחק המסקרן, אותו ניהל השופט יון. מכבי פ"ת בחולצות תכלת ומכנסיים לבנים שיחקה בהרכב הבא: לוקסמבורג, שניۘמן, צימט, דב שניידמסר, זאב שניידמסר, בני גולדפרב, אלי גולדפרב, שמאי, שפיגל, שמואל בן-דרור ובכר.  באסיפת הקבוצה הלהיב בן-דרור את השחקנים ודיבר על ניצחון. לפי הקריאה השגרתית, "מכבי פ"ת", הקדימו השחקנים וזעקו תוך חיבוק קבוצתי: חרוש, חרוש,̠חרוש.

מאמן מכבי תל-אביב, אגון פולאק, לא דיבר והעדיף להישאר מחוץ לחדר ההלבשה עם סיגריה. מכבי תל-אביב שיחקה בהרכב הבא: בנדורי, איזנמן, שלומזון, אלי פוקס, טוריקה, סטודינסקי, גלזר, מרימוביץ', סידי ויונה פוקס.


מכבי פ"ת באותה התקופה

מכבי ת"א פתחה כמנהגה במהירות וביעילות וכבר אחרי 8 דקות בעט יוסל'ה מרימוביץ' פגז שהשוער לוקסמבורג, כאילו התעלם ממנו, עד שנחת בӨשת. 0:1. חולפות 7 דקות ומתפרצת של שייע גלזר מסתיימת בשער אופייני ובעיטה תוך כדי ריצה, 0:2.

בדקה ה-37 כובש לייזר שפיגל שער מול אברהם בנדורי. שפיגל, אביו של גיורא, הגיע למכבי פ"ת מבית"ר ת"א, צימק את התוצאה ורק 1:2. גלזר ממשיך לכבӕש ובסיום חדירה רועשת לרחבת ה-16 הוא בועט בעיטת שפיץ שמטיסה את הכדור לרשת. 1:3 למכבי תל-אביב. גלזר מוציא את הכדור מהרשת ומוסר אותו לשחקן פ"ת, שמואל בן-דרור, תוך שהוא אומר לו: "כמה נעים לחזור למרכז המגרש אחרי גול".

בן-דרור נראה כעוס ובדקה ה-45 הוא בועט מ-15 מטר כדור שפוגע בקורה הפנימית ונכנס לתוך הרשת, 2:3 שמוריד את השופט והשחקנים להפסקה. בהפסקה מטפלים אנשי מכבי ת"א בקשר צביקה סטודינסקי, שירד פצוע אחרי תיקול חזק ۢם הרץ של פ"ת, דב שניידמסר, אליו נחזור בהמשך הסיפור.

שייע גלזר אינו מקשיב להוראות הטקטיות של פולאק, אבל כבר בהתקפה הראשונה של תל-אביב שולח אותו אלי פוקס בכדור ארוך לפריצה לתוך שטח "אבשלום", בצד של ברכת השיחה המפורסמת. גלזר עובר Ӓם את השוער ונכנס עם הכדור לרשת, 2:4 למכבי תל-אביב.

פ"ת אינה נשברת. סטודינסקי אינו מצליח לחזור ונשלח על-ידי מאמנו לטריבונה. בדקה ה-70, אלי גולדפברב, המצטיין במגרש, בועט לשער ובנדורי הודף לרגליו של לאזר בכר שמחליק לרשת, 3:4. פ"ת בהתלהۑות וגם ביכולת מצוינת ובדקה ה-76 התוצאה 4:4. שער ענק של לייזר שפיגל בשיתוף עם בן-דרור.

אמרנו דב שניידמסר, שהיום הוא דב (ברלה) להב, הכרוז הוותיק והאנרגטי של מכבי פתח-תקווה. שאגותיו "קדימה מכבי פתח-תקווה" מהדהדות מתוך יציעי האורווה. 

בדקה ה-81 נמצא שניידמסר חופשי עם הכדור מחוץ לרחבה של ת"א ובועט מצד שמאל כדור מדויק, שזינוקו של אברהם בנדורי אינו עוזר. הכדור ברשת, 4:5 למכבי פ"ת, ששחקניה הוזמנו בצאת השבת על-ידי הנהלת קבוצתם לחגוג את הניצחון, שהוגדר כמזהיר, בבית הקפה היוקרתי בעיר אז: "הציפור הכחולה".

מכבי תל אביב בשӠת 1947

תגובות

טלספורט בפייסבוק