מדיניות הפיצול. אנו לא לבד

משום מה ממשיכים קברניטי ענפי הכדורגל והכדורסל לפצל את מחזורי הליגה. בדקנו ומצאנו: כמעט אף ליגה נחשבת באירופח לא מפוצלת על פני שלושה ימים באף אחד משני הענפים. מי כן מפצל? הליגות הפחות נחשבות

יום שני 07 דצמבר 2009
שלמה חסיד
ביום שני נערכים כבדרך קבע משחקי השלמה של הליגות השונות. זה הפך כבר להרגל שביום שני נערך המשחק המרכזי בליגת העל בכדורגל, משחקי השלמה של הליגה הלאומית ואחד המשחקים בליגת העל בכדורסל.

הפיצול נעשה בעיקר עבור משתתפי ה"ווינר", אולם בחצי השנה האחרונה הוא הורחב באופן מעט תמוה. החל מהעונה, בימי ראשון נערך גם אחד ממשחקי ליגת העל בכדורגל. בתחילת העונה הסבירו ראשי ההתאחדות כי חברת צ'רלטון ביקשה לערוך משחק ביום ראשון על מנת להגדיל א۪ חבילת השידורים, אולם לאחרונה נערכים בימי ראשון המשחקים הפחות מעניינים בליגת העל, שספק גם אם הם מושכים אליהם מהמרים.

השבוע נערך ביום ראשון המשחק בין מ.ס אשדוד למכבי אחי נצרת ובשבוע שעבר נערך ביום ראשון המשחק בין הפועל עכו להפועל רעננה.
גם הליגה הלאומית הפכה את יום שני ליום הדיי מרכזי שלה. שלושה משחקים נערכים ביום שישי, שניים ביום שבת וכדרך קבע נערכים שלושה משחקים ביום שני. 

לשיא הגיעו הדברים העונה בליגת העל בכדורסל. אחרי שהתרגלנו למקבץ מרשים של משחקים בۙום ראשון ומשחק נוסף ביום שני, הפך לפתע מוצאי שבת לאחד מהימים בהם משחקים כדורסל. המשחקים נערכים מיד עם צאת השבת, מעוררים מעט מאוד עניין והשבוע אף נערכו שניים כאלה, גם זה בין עירוני ר"ג להפועל ירושלים וגם זה בין בני השרון לעפולה\גלבוע.

ȍ אז האם ישראל המציאה פטנט שהעולם לא מכיר? כנראה שכן. בחינה של הליגות המובילות באירופה מגלה שאין כמעט אף ליגה שמתהדרת בפיצול על פני שלושה ימים. למעשה, שתי הליגות היחידות בהן נערכים מדי פעם משחקים על פני שלושה ימים הן הפרמייר-ליג האנגלית והבונדסליߒה הגרמנית. באנגליה אחת לשבועיים עד שלושה נערך משחק השלמה ביום שני בערב. מדובר בדרך-כלל בשבועות בהם לא נערכים משחקי ליגת האלופות. השבוע, למשל, כל משחקי הפרמייר-ליג נערכו ביום שבת וראשון. 

אז איך מתחלקים ימי המשחקים באירופה? להלן הרשימה המӤורטת (השעות הן על פי שעון ישראל):

כדורגל:

פרמייר-ליג, אנגליה: מרבית המשחקים נערכים בימי שבת בשעה 17:00, משחק אחד נערך לעתים בשעה 14:45 ואחד נוסף באופן קבוע בשעה 19:30. שניים עד שלושה משחקים נערכים בדרך כלל בימי ראשון אחר-הצהריים ואחת למספר שבועות נערך משחק נוסף ביום שני.

איטליה: שניים עד שלושה משחקים נערכים במוצאי שבת. החלק העיקרי של המשחקים נערך ביום ראשון בשעה 16:00 אחר-הצ۔ריים ואחד המשחקים המרכזיים ביום ראשון בערב.

ספרד: שלושה משחקים נערכים במוצאי שבת ושאר המשחקים ביום ראשון בשעות שונות, החל מ-18:00 ועד 23:00.

גרמניה: מרבית המשחקים נערכים ביום שבת בשעה 16:30. שנייӝ עד שלושה משחקים נערכים ביום ראשון אחר-הצהריים, ומשחק אחד בו כמעט תמיד מעורבת קבוצה מהצמרת נערך ביום שישי בערב. 

צרפת: מרבית המשחקים נערכים במוצאי שבת ושניים עד שלושה משחקים נערכים ביום ראשון אחר-הצהריים ומשחק מרכזי בערב̮ לעיתים רחוקות נערך אחד המשחקים ביום שישי בערב.

בלגיה: בדומה לישראל, בלגיה עורכת את המשחקים על פני שלושה ולעיתים על ארבעה ערבים. מרבית המשחקים נערכים אמנם בימים שבת וראשון, אולם לעיתים משחקים גם בימי שישי או שני. עם זאת ۙש לזכור כי הכדורגל הבלגי נמצא בשפל מזה הוא לא ידע עשרות שנים והליגה הבלגית נחשבת כיום בליגות בדרג הרביעי או החמישי באירופה.

פורטוגל: אולי הליגה המפוצלת ביותר באירופה. המשחקים מתחלקים על פני ארבעה ימים: שישי, שבת, ראשון ושני. ߜעיתים בימי שישי ובשני יש שני משחקים כל יום. 

הולנד: המשחקים נערכים במי שבת ובראשון. לעיתים קרובות נערך משחק אחד ביום שישי.

רוסיה: המשחקים נערכים בימי שבת ובימי ראשון, בדרך-כלל בשעות הבוקר והۦהריים המוקדמות. הרוסים ממעטים לשחק בשעות הערב.

טורקיה: מרבית המשחקים נערכים ביום שבת, שניים עד שלושה משחקים נערכים ביום ראשון ולעיתים ישנו משחק אחד ביום שישי.

כדורסל:
ļbr/> ספרד: מרבית המשחקים נערכים ביום ראשון ומספר משחקים נוספים נערכים ביום שבת. לעיתים רחוקות נערך משחק ביום שישי. בדרך-כלל, בשבועות בהן אין יורוליג נערך מחזור משחקים מלא בימי חמישי.

איטליה: המשחקים נערכים בימי ראשון, רובם בשעה 19:15. עד שני משחקים בדרך-כלל ביום שבת.
̼br/> יוון: החלק העיקרי של המשחקים נערך ביום שבת, משחק אחד או שניים מתקיימים בימי ראשון.

צרפת: מרבית המשחקים נערכים במוצאי שבת בערב. שני משחקים נערכים בדרך-כלל ביום שישי בערב.

רוסיה: כמעט כל המשחקים נערכים מידי יום ראשון. לעיתים נערכים משחקים בשבת.

תגובות

f

טלספורט בפייסבוק