העשור שלו

אין אף ספורטאי בעולם, אולי מלבד טייגר וודס, שהצליח לשלוט בענף שלם במשך עשור. רוג'ר פדרר הוא ספורטאי העשור של TELESPORT וכל השאר יכולים רק לקנא

יום חמישי 31 דצמבר 2009
דורון ברגר
בחודש ינואר השנה, הספק התעורר אצל כמה חובבי ספורט בכלל וטניס בפרט. רוג'ר פדרר עמד על הפודיום במלבורן, ממרר בבכי על העובדה שהפסיד את גמר אליפות אוסטרליה לרפאל נדאל ובכך לא הצליח להשוות את שיאו של פיט סמפראס, 14 זכיות בגראנד-סלאם. 

מעטים האמינו שהמומנטום ישתנה שוב. קצת יותר מחצי שנה לפני כן איבד פדרר את המקום הראשון לספרדי ונובאק דיוקוביץ' נראה כל הדרך כדי להדיח את פדרר גם מהמקום השני בעולם. כותב שורות אלה היה בוחר את פדרר לספורטאיĠהעשור גם אם היה מפסיד בכל טורנירי הגראנד-סלאם השנה כבר בסיבוב הראשון, אבל שנת 2009 רק חיזקה עוד יותר את מעמדו של פדרר כטניסאי הגדול בכל הזמנים ומי שהוא לדעת רבים, כולל אנשי אתר TELESPORT, הספורטאי הכי גדול בעשור האחרון.

יש מעט מאוד ספורטאים שۜאורך ההיסטוריה הצליחו לשלוט בענף בו הם משתתפים לאורך כמעט עשור שלם. מייקל ג'ורדן היה כזה בשנות ה-90, כמו גם קרל לואיס בשנות ה-80. מלבד טייגר וודס, לא היה אף אחד כזה בעשור האחרון. אבל וודס, להבדיל מפדרר, נהנה מיריבים שאינם מתקרבים לרמתו וסבל מהשערורייה האחߨונה שכנראה תגרום לקריסתו המוחלטת.

אבל פדרר לא זוכה בתואר רק כי הוא הצליח לנהל חיים נקיים, שגרתיים ושכלל לא תואמים את העובדה שמדובר בסופר-סטאר עולמי. פדרר השתלט על ענף הטניס קצת אחרי שפיט סמפראס פרש. בשנים הראשונות עוד היה נראה כי מדובר באיזשהו ספורטאי שהצליח לנצל מומנטום של דור ביניים בעייתי. סמפראס כאמור פרש, אגאסי היה אחרי שיאו ונדאל עוד היה נער. שנת 2008 הייתה הקשה ביותר שלו. נדאל הצליח בזכות רצף הניצחונות שלו להפוך למדורג הראשון בעולם, כשבדרך מצליח נדאל לזכות גם בטורניר ווימבלדון (במשߗק שהוא ללא ספק הגדול ביותר בעשור האחרון בטניס). אבל נדרשו לפדרר אז רק שלושה חודשים כדי לזכות בטורניר אליפות ארה"ב. 

השנה כבר התבררו סופית ההבדלים בין השניים. נדאל לא עמד בעומס, גם בגלל פציעה, אבל יותר בגלל היעדר חוסן מנטלי מתאים. פדרר זכה בעוד שני טורנירי גראנד-סלאם, כולל גם ברולאן-גארוס, וכמו שזה נראה היום,  הוא יהיה המועמד הבולט לזכייה בכל הטורנירים הגדולים גם בשנה הבאה.

הוא בנוי באופן מושלם לספורטאי. יש לו את אחת החבטות האדירות שהיו אי פעם. הוא לא נשבר בשום ߨגע נתון במשחק ובשלב מסוים, אי שם באמצע העשור, היה ניתן לספור על אצבעות יד אחת את מספר הטניסאים שניצחו אותו במשך שנתיים.

על פי ההערכות, יש סיכוי סביר שהוא יתקרב לעשרים זכיות בטורנירי גראנד-סלאם בשנתיים הקרובות. בין אם הוא יצליח ובין אם לא, רוגħר פדרר מגיע למספר הישגים שפשוט לא נראה שמישהו אחר יוכל להגיע אליהם, לפחות לא בטווח הנראה לעין. רוג'ר פדרר, טניסאי שוӕיצרי הנולד באוגוסט 1981, ערך את משחק והראשון כמקצוען בשנת 1998 ואחרי כ-3 שנים הקריירה שלו החלה לצבור תאוצה. 

התואר הראשון של פדרר היה בשנת 2001, אז ניצח בטורניר מיאמי. באותה שנה גם הפתיע פדרר את כולם כאשר הדיח את פיט סמפראס מטורניר ווימבۜדון וסימן את עצמו כאחד מטניסאי העתיד.

רוג'ר פדרר זכה ב-15 תארי גראנד סלאם: שש פעמים בטורניר ווימלבדון (2003-2007 ו-2009), חמש פעמים באליפות ארצות הברית הפתוחה (2004-2008), שלוש פעמים באליפות אוסטרליה (2004,2006-2007) ופעם אחת בטורניר רולאן גאߨוס הצרפתי, בשנת 2009. הזכייה בתואר בצרפת סגרה מבחינתו שנים רבות בניסיון לזכות בכל תארי הגראנד סלאם האפשריים, אך הוא נתקל פעם אחר פעם בספרדי רפאל נדאל, יריבו העיקרי של פדרר במהלך השנים.

השיאים אשר רשם פדרר, בין היתר, הם מספר תארי הגראנד סלאם הגדול ביותר (15), אחד משישה שחקנים בלבד שזכו בכל ארבעת תארי הגארנד-סלאם, השחקן שהגיע הכי הרבה לגמר גראנד-סלאם (21), השחקן היחיד שזכה בווימבלדון ובאליפות ארצות הברית הפתוחה באותה שנה 4 שנים רצופות: 2004-2007, השחקן היחיד שזכה לפחות ב - 3 טורנירי גראנד סלאם יۗידים בשנה אחת 3 פעמים: 2004, 2006 ו - 2007 וזכייה בשבעת טורנירי הגראנד סלאם הראשונים בהם הגיע לגמר.

פדרר, מדורג גם היום במקום הראשון בעולם, שבר את שיא השבועות ברצף במקום הראשון בדירוג העולמי, 237 שבועות ברציפות. הרצף נקטע באוגוסט 2008, אז דורے במקום הראשון בעולם רפאל נדאל.

צילום:  gettyimagesתגובות

טלספורט בפייסבוק