אז מי אתה חסן שחאטה?

הוא נולד יחד עם מדינת ישראל, הפך מובטל בגלל מלחמת ששת הימים, והפך לגיבור לאומי בארצו בגלל הישגיו כמאמן. קווים לדמותו של חסן שחאטה, האיש שהעליב את נבחרת ישראל

יום חמישי 11 פברואר 2010
שלמה חסיד
דבריו החריפים של מאמן נבחרת מצרים חסן שחאטה נגד ישראל ("עדיף לגווע ברעב מלאמן נבחרת של עם של רוצחי ילדים") עוררו כצפוי סערה רבה בארץ. אולם מיהו אותו שחאטה, שדבריו כל כך הרגיזו אותנו? יצאנו ובדקנו.

ג'וודאת עודה, ראש דסק כדורגל ערבי בערוץ 1, והמומחה הגדול ביותר בארץ לכדורגל מצרי, סיפר: "שחאטה יליד 48', הוא נולד יחד עם מדינת ישראל, ושיחק בנוער של זמאלק. הוא התחיל כחלוץ-קשר, אבל מאוחר יותר הפך לבלם במשחקים הגדולәם נגד אל אהלי. בגיל 20, בימי מלחמת יום הכיפורים, בעונתו הראשונה בבוגרים של זמאלק, הוא מצא את עצמו מושבת מכדורגל, בגלל שבמצרים השביתו את הכדורגל בגלל המלחמה עד שנת 71'"

"בתקופה הזאת הזעיקו אותו לכווית לחזק את קבוצת אל ערבי ששיחקה בליגת האלופות של אסיה. הוא שיחק אצלה שלוש שנים, זכה להיות שחקן השנה באסיה, וכשחזר לזמאלק זכה באמצע שנות השבעים להיות כדורגלן השנה באפריקה, ובכך הפך להיות הכדורגלן הראשון בהיסטוריה שזכה בשתי יבשות כשחקן השנה. הוא הוביל את זמאלק לאליפויות רבות, עד שפרߩ בתחילת שנות השמונים".

איך היתה הקריירה שלו כמאמן?

"הוא התחיל לאמן את הנבחרת האולימפית המצרית, גילה הרבה כשרונות, וזכה במקום השלישי באליפות העולם בארגנטינה. אחרי זה הוא אימן את קבוצת מוקעלון אל עראב המצۨית, עימה עלה ליגה וזכה בגביע, אחרי שניצח את אל אהלי וזמאלק. ב-2005 הוקפץ לנבחרת הבוגרת, והפך למאמן הראשון בעולם שמגיע לנבחרת דרך קבוצה מליגה שניה. מאז מונה לקח שלוש פעמים ברציפות את אליפות אפריקה שזה עניין חסר תקדים".

ח"כ אחߞד טיבי מופתע מדברין של המצרי: "ההתבטאויות שלו בדרך כלל הגונות ומתונות. אם לא היו שואלים אותו אם הם הוא רוצה לאמן את נבחרת ישראל הוא לא היה אומר דבר כזה. אמנם יש לו מעמד של גיבור במצרים, אבל לא היו לדבריו נגד ישראל הדים רבים שם".
הכדורגלן לשעבר, זאהי ארמלי מוסיף: "עם כל הכבוד לשחאטה והישגיו אסור היה לו להרשות לעצמו להתבטא בעניינים פוליטים. בנבחרת ישראל משחקים בגאווה ערבים, כמו שאני עשיתי, ואין מקום לקשור פוליטיקה בספורט".

צריך לזכוߨ. שחאטה עשה עם מצרים הישגים גדולים. הוא זכה עם המצרים בשלוש אליפויות אפריקה ברציפות ואותו לא מאשימים בכך שמצרים לא הצליחה להעפיל למונדיאל האחרון. מאזן גנאים מסכם: "שחאטה הביא הרבה כבוד לכדורגל הערבי אבל דבריו אינם מקובלים. מאדם שיש לו מעמד כל כך גבוה במצרים אפשר לצפות שלא יגרר להתבטאויות כאלה. הוא גם היה מועמד לאמן את נבחרת ניגריה ודחה אותם, כי הוא פטריוט של הכדדורגל המצרי, אבל מכאן ועד התקפה הזאת הדרך עוד ארוכה".

אז אולי הוא רוצה להיכנס לפוליטיקה בעקבות ההצלߗה שלו בכדורגל?

 "אולי הוא חושב שהוא יכול, אבל מי שאומר מלים חריפות כאלה לא יכול לעמוד בעמדת הנהגה באף מקום".


צילום: Getty Images

תגובות

f

טלספורט בפייסבוק