המשחק בשבילם זה אירוע דתי

איך מתגברים על טירוף הכדורסל בסרביה? למה הקהל כל כך פנאטי? והאם אפשר ליישם פה את יסודות הכדורסל שלהם? מומחי הכדורסל של TELESPORT מנתחәם

יום חמישי 01 אפריל 2010
שלמה חסיד
מכבי תל אביב, וזה כבר ברור, תתמודד הערב במשחק הרביעי בשלב ההצלבה, לא רק נגד פרטיזן בלגרד, אלא גם נגד הקהל המדהים שלה.

מאז ההפסד של מכבי תל אביב ביום שלישי בבלגרד ארנה, מדברים פה רק על דבר אחד - הטירוף של הקהל הסרבי (שמנה יותר מ-20 אלף), שהכריע את המשחק לטובת המארחים. אבל מאין הדלק של הקהל, למה הוא כל כך פנאטי והאם אפשר לנצח אותו? יצאנו לחקור.

אריאל בית הלחמי, שכבר הרבה שנים נוסע לסרביה בתפקידו כמאמן, מפרשן: &qŵot;לסרבים יש גאווה לאומית, ובשבילם להיות שחקן כדורסל זה להינצל מגורל קשה, כי לחיות שם זה לא כזה כיף. הכדורגל בשביל הברזילאים זה כמו הכדורסל בשביל הסרבים, משחק זה אירוע דתי, ומשחק בהצלבה זה יום כיפור".

אז אפשר לעבור אותם?

 "לדעתי מכבי תנצח הערב. היא תשתחרר מההלם של המשחק הראשון, תדע לתקן את הליקויים ולנצח כי היא טובה יותר מפרטיזן".

גדי קידר, עוד פז"מניק במשחקי כדורסל, אמר: "המאמן שלהם הוא המאמן של נבחרת מו۠טנגרו, ששיחקה נגד נבחרת הולנד שאני מאמן. הוא חבר שלי והוא מאמן מצוין. כמוהו יש עוד כמה בסרביה, כי זו ארץ הכדורסל. לפני שיוגוסלביה הגדולה התפרקה, סרביה היתה ספקית הכשרונות הגדולה ביותר, והיא נשארה כזאת. זה בית חרושת לשחקנים. בשנה שעברה ורנש שמשחקȠהיום בפרטיזן שיחק נגדי בנבחרות, והוא היה אפס. הם עבדו עליו מאז המון והנה נגד מכבי הוא נהיה גדול. כדורסל זה הלחם והחמאה שלהם, זה הכול בשבילם"

אז עוברים או לא?

"לדעתי מכבי לא תעבור את פרטיזן, אבל כבר ראיתߙ אותה עושה כמה ניסים השנה, כך שאני לא רוצה להגיד דברים נחרצים"

המאמן מספר 1 באירופה, זליקו אוברדוביץ', שאי אפשר לעשות כתבה כזאת בשביל לנסות להביא ציטוט ממנו, אמר: "מכבי לא התמודדה בכלל מול הכדורסל הסרבי, אלא מול פרטәזן, שזה מותג עילית של הכדורסל שם, וכל מי שעבר שם יודע שלא מביישים את הפירמה של פרטיזן. זה מועדון עם גאוות יחידה בלתי נגמרת, הכבוד זה הכול בשבילו".

 מכבי יכולה לנצח שם?

"במשחק אחד  זה אפשרי, אבߜ היא תצטרך לתת את משחק החיים שלה"

האם אנחנו בישראל יכולים לחקות אותם?

 "לא כי זה מסורת שהחלה לפני מאות שנים. זה עניין של חינוך מגיל אפס, משהו שעובר בין דורות, והילדים כבר נולדים עם השיגעון הזה שנקרӐ כדורסל".  

מוטי דניאל, מכביסט ותיק ומנוסה, מסכם: "מגיל אפס אנשים שם נושמים כדורסל. זה משהו שמקיף את כל האוכלוסיה. כמו שפה חושבים צבא, שם חושבים כדורסל. מתאמנים בלי הפסקה, נותנים הכול בשביל ההצלחה, לא מתפנۧים ויש להם המון אופי. לי הם מזכירים את קבוצת הנשים של אשדוד, שלא נכנעות לעולם".

אז עוברים או לא?

 "עוברים. הקהל של פרטיזן יהיה עייף הערב, ולא יוכל לחזור על אותה תצוגה. אני גם לא יודע אם ישארו להם אۑוקות,  לדעתי הם כבר גמרו את הנשק ביום שלישי".
  

תגובות

6

טלספורט בפייסבוק