הנתון שפדרמן לא רוצה שתדעו

פיינל פור הוא לא המטרה? ההיסטוריה מלמדת אחרת באופן מוחלט. אף מאמן במכבי ת"א לא נשאר בקבוצה אם הוא לא הצליח להעפיל לפיינל פור של היורוליג. במכבי ת"א לא היו סלחניים כלפי אף מאמן. פיני גרשו۟ עשוי להיות הראשון שנכשל במשימה ונשאר בקבוצה

יום שישי 02 אפריל 2010
דורון ברגר

 טובי הסטטיסטיקאים ישבו בימים האחרונים וחשבו איזה שיאים שליליים עשויה מכבי תל אביב לשבור אם לא תעפיל לפיינל פור של היורוליג. מכבי הרי הגיעה לשבעה משחקי פיינל פור בעשור האחרון. לא קרה מצב בעשור האחרון ששנתיים ברציפות, מכבי לא הגיעה לגמר ועוד ועוד ועוד.

אבל מה שבמכבי לא כל כך רוצים שתדעו הוא שהדיבורים, בעיקר של דיוויד פדרמן, על כך שהפיינל פור לא היה המטרה הראשית, לא כל כך עומדים בקנה אחד עם מטרות המועדון לאורך השנים.
הצצה אל דפי ההיסטוריה מגלה: מאז נוסד מפעל הפינל פור, לפני 23 שנים, אף מאמן מכבי תל אביב שאימן את הקבוצה עונה שלמה, לא נשאר בקבוצה, אם הוא לא העפיל לפיינל פור של היורוליג, או בשמו הקודם: גביע אירופה לאלופות. לא מדובר על עונה בה היו תחלופי מאמנים,Ġכמו בעונה שעברה, אלא על עונות בהן המאמן נשאר עונה שלמה, כמו העונה הנוכחית.

רק פעם אחת,  המאמן נשאר במערכת, בתפקיד אחר, אבל התפקיד הראשי עבר לאדם אחר. היה זה דיוויד בלאט בעונת 2003/3 שכשל עם הקבוצה בטופ 16 והפך לעוזר מאמן עונה לאחר מכן. כך שאם פיני גרשון יישאר מאמן בעונה הבאה, הוא יהיה המאמן הראשון שזוכה לכבוד המפוקפק.

יש לציין כי משחקי הפיינל פור נוסדו בעונת 1987/8. עד אז הייתה נהוגה שיטת ליגה, כאשר בסיום העונה,  הראשונה שיחקה מול השנייה בגמר. עוד יש לציין כי בשנת 1993/4Ġלא השתתפה מכבי תל אביב בגביע אירופה לאלופות, אלא בגביע קוראץ, והודחה בשלב שמינית הגמר. אבל את ראשי הקבוצה לא עניין אז גביע קוראץ'. המטרה הייתה לזכות באליפות ולחזור לשחק ב גביע אירופה לאלופות,  ובמטרה הזו המאמן מולי קצורין עמד.  קצורין הודח ߐומנם בשמינית גמר גביע קוראץ', אך נשאר עונה נוספת בזכות הזכייה באליפות, ועזב עונה מאוחר יותר לאחר שכשל בשמינית גמר גביע האלופות. עוד יש לציין כי בעונת 2000/1, מכבי זכתה בסופרו ליג שהיווה למעשה מפעל חצי אלופות, מאז שחצי מקבוצות אירופה שיחקו במפעל החדש өנוסד אז - היורוליג.

מאמני מכבי תל אביב מאז הונהגה שיטת הפיינל פור

תגובות

f

טלספורט בפייסבוק