6

אוסישקין: ממש לא אולם כדורסל

אוהדי הפועל תל אביב שנלחמו נגד הריסת אולם אוסישקין צריכים לדעת - האולם שנחנך ב-1953 היה במקור מחסן ציוד ואולם התעמלות. כדורסל משחקים בו רק 25 שנה לערך. פרוייקט מיוחד לרגל הריסת האולם המיתולוגי

יום ראשון 22 יולי 2007
אשר גולדברג

 אוהדי הפועל ת"א התאחדו בחודשים האחרונים, סביב המאבק מול ראש העיר, רון חולדאי, להצלת אולם אוסישקין ומגרש הכדורסל הנוסטלגי. אלא שהאמירה "המגרש הנוסטלגי" מחייבת גם ידע ולא סתם אמירה מתסיסה שרחוקה מהאמת.

לפניכם, לראשונה מזה שנים,  הסיפור של הבית, ברחוב מנחם אוסישקין 1 בצפון ת"א, שאוהדי הפועל ת"א "מוכנים למות" עבור הישארותו.

שמו של בית הפועל בצפון ת"א נושא בכלל את שמו של בנימין שלזינߒר, יו"ר האיגוד הארצי לתופרי בגדי נשים בארה"ב, שהלך לעולמו בשנת 1923. חנוכת הבית התקיימה ב-4 בספטמבר, 1953 ביום שישי בשעה 17:00. במקורו הפך לאכסניה לסקציות הימיה והחתירה של הפועל ת"א אחרי שצריף האגודה נשרף.

בטקס בו השתתפו ב-1935 בנימۙן קפלן ורעייתו, נציגי התורמים מארה"ב, הוסר הלוט ושם הבניין נקרא כאמור  על שמו של בנימין שלזינגר, לציון 30 שנה למותו.

עלות הבניין באותה תקופה היה 150 אלף לירות. דירה בת שלושה חדרים ברחוב אוסישקין עלתה באותה תקופה , כ-2500 לירות.

כېמור, רוב הסכום נתרם ע"י האיגוד בארה"ב, והושלם ע"י הועד הפועל של ההסתדרות.
הבית הוא בן שתי קומות. בראשונה שני אולמות להחזקת ציוד יקר הערך של הסקציות הימיות. בקומה השנייה אולם התעמלות משוכלל, מועדון וחדרי משרד.

באולם ההתעמלות הש۪משו בעבור תשלום תלמידות הסמינר למורות לוינסקי שברחוב בן  יהודה , הסמוך. צמוד לבניין הוקם מגרש כדורגל פתוח, נושק לרחוב אוסישקין. מגרש זניח שכמוהו ומפוארים ממנו היו בכל חצר בית ספר יסודי ותיכון ברחבי הארץ.

מגרשה הביתי של קבוצת הכדורסל של הפועל ۪"א , בשנות ה-50 וה-60  בעידן הנוסטלגי של חיים חזן , שמעון שלח, גוטהולץ, לובצקי בארי, וולסטיג היה בעצם ביפו, ברחוב חסן בק.

 המגרש הפתוח , הצמוד לכביש ברחוב אוסישקין, שימש את קבוצת הכדורסל בעיקר בימי שישי. מי שעוד שיחקו על מגרש הߑלטות שהכניסה אליו הייתה דרך הבניין המופאר, היו כדורסלני קבוצת הפועל צפון ת"א וקבוצת הנשים. המגרש בקצה רחוב אוסישקין עדיין ניצב לו גם היום, כשהותיקים שחולפים על פניו מביטים לעברו בצל הזיכרונות.

בסוף שנות ה-60  הורחב המתחם ומגרש הכדורסל הפ۪וח בצמוד לבלטות הישנות הוקם. זה המגרש עליו שיחקו בארי ליבוביץ, מרק טורנשיין ושאר היהודים האמריקאים. שנתנו מאבקים קשים למכבי ת"א שמגרשה הפתוח היה על הבלטות של קולנוע אוריון. האימון הראשון של בארי לייבוביץ היה על הבלטות באוסישקין.

ומתי החלӔ לשחק הפועל בתוך העולם עצמו? רק בתחילת שנות השמונים. לפני קצת יותר מ-25 שנה.

שחקן עבר בהפועל ת"א כדורסל הסיפר השבוע: "ההיסטוריה והנוסטלגיה זה מגרש הבלטות. באולם הכדורסל משחקים רק מתחילת שנות ה-80. עם כל הכאב, לקבוצה בלי בעלים, בלי כסף ומקום אחרון בליגה השניה אין צורך באולם הכדורסל. יש גורמים שהרסו את קבוצת הפאר הזו. חבל, כי להפועל ת"א יש את האוהדים הכי טובים בארץ. ההתנהלות הפוליטית משאירה אצל רבים צלקת בלב והם מעדיפים להתנתק".

אגב, השלט עם שמו של בנימין שלזינגר, עדיין ממשיך להתנוסס, רגע לפני שהדחפורים עולים גם עליו.

 

תגובות

טלספורט בפייסבוק