כתבה ללא סוף טוב

הם עברו טורניר מונדיאל נפלא, הגיעו עד הגמר. זכו לתהילת עולם ואז... שלושה סיפורים על כוכבי על שהצליחו להלהיב את כל האוהדים במשך כחודש, עד שהےיעה שטות אחת שהרסה הכל

שבת 26 יוני 2010
מור רכס

 נבחרת "הסלסאו" שהייתה אחת המועמדות הברורות לזכות בתואר, ובמקרה שלה גם לשמור עליו. פשוט נותרה בפה פעור אחרי שזידאן הציג משחק מושלם שלא הותיר לה שום סיכוי. זיזו עשה במגרש כרצונו, בישל את שער הניצחון להנרי, והציג את משחקו הגדול ביותר בכל הזמנים, תוך כדי שהוא משפיל פעם אחר פעם את שחקני ברזיל שנותרו המומים.
 
בשלב חצי כבר מול פורטוגל, כבר היה די ברור מי ייגש לבעיטת העונשין בדקה ה 33 שתיקח את צרפת לגמר שלישי תוך שמונה שנים. זידאן שיחזר את חצי גמר היורו מ 2000 וכבש את הפנדל בדיוק לאותה פינה כפי שעשה 6 שנים לפני, שהוא מוביל את הצרפתים לגמר בלתי נשכח מול איטליה.

למשחק הגמר שנערך ב 9 ליולי 2006, עלה זידאן כשהוא יודע שזהו משחקו האחרון אי פעם.
צרפת שהתעוררה לפתע בөלבי הנוקאאוט, פגשה בגמר את נבחרת איטליה שספגה רק שער אחד במהלך כל הטורניר.

 בדומה לצרפת גם "לסקוודרה אזורה" לא נתנו הרבה סיכוי בתחילת הטורניר. במיוחד לאור פרשת השחיטות שנתגלתה בליגה המקומית, שבעקבותיה גם הורדה אלופת איטליה יובנטוס לליגה השנייה. בעוד שהצרפתים מתבססים על ניצוצות הגאונות של זיזו, האיטלקים תחת שרביטו של מרצ'לו ליפי, התבססו על הגנת ברזל הכוללת 11 שחקנים.

המשחק עצמו נפתח בסערה, וכבר בדקה השביעית נפסקה בעיטת 11 מטרים לזכותם של הצרפתים. בשערה של איטליה עמד אחד השוערים הטובים ביותר בכל הזמנים, שגם במונדיאל הנוכחי יסגור הרמטית את שערם של האיטלקים. גאנלואיג'י בופון. הנישא לגובה של 1.92 סנטימטרים וניחן באינסטינקטים שלא מביישים גם את גדול הנמרים באפריקה,  נוהג במבט אחד להרתיע את שחקני היריבה שניצבים מולו, אך גם הוא נוӛח לדעת שזיזו עשוי מחומרים אחרים.

עד היום קשה להסביר איך שחקן. גדול ככל שיהיה, יכול לעמוד בפני השוער הטוב בעולם, במשחק הקריטי ביותר, כשכל העולם צופה בו, ולהישאר כל כך קר רוח. זיזו פשוט שלח את בופון לפינה, והקפיץ באומנות כדור שננעץ במשקוף, ירד אל מאחורי הקו ועלה שוב אל המשקוף. ברגע הראשון היה נראה כי הגאון הצרפתי הגזים יותר מדי עם הצ'יפ האדיר, אך כשהקוון החל לרוץ לכיוון מרכז המגרש נחתם עוד פרק מוצלח של הגאון, 0:1 לצרפת.

כל תסריט אמריקאי היה מסיים את גמר המונדיאל בדיוק בדקה זאת. אך לצערם של הצרפתים, כוכב הגמר לטוב ולרע היה דווקא מהצד האיטלקי, והוא עונה לשם מרקו מטראצי. אותו בלם פרובוקאטור וגמלוני, שלא היה אפילו בסגל האיטלקי עד פציעתו של בלם מילאן, נסטה קבע ߐת השוויון ובדקה ה 108 היה אחראי על ההרחקה המפורסמת ביותר בתולדות המשחק.

אחרי כדור קרן לא מוצלח של הצרפתים נראו "זיזו" ו"מטריקס" חוזרים בשגרתיות לעבר מרכז המגרש. ללא הודעה מוקדמת הסתובב הצרפתי ופשוט נגח בעוצמה בבלם שנישא לגובה של 1.94 סנטימטרים ושלח  אותו לספור כוכבים.

 די סביר להניח שכל שחקן אחר בעולם היה מותקף באותה שנייה בערימה של בריונים איטלקים, שרק מחפשים הזדמנות לקטטה. אך באותה דקה התברר לעולם סופית מה הוא גודל מעמדו של זידאן.

 שחקני איטליה שߢדיין נראו המומים ממראהו של מטראצי על הדשא, פשוט התרחקו מזיזו ביראת כבוד. השופט שגם הוא נראה מבולבל, שלף בפייסנות את הכרטיס האדום וצפה בזידאן האגדי יורד בפעם האחרונה בחייו מהדשא, לקול מחיאות הכפיים של 70 אלף הצופים.
בסופו של דבר צרפת הפסידה בפנדלים,̠אחרי שדוד טרזגה החטיא את הבעיטה האחרונה.  זיזו שעד היום לא התחרט על מעשיו. הסתגר בחדר ההלבשה ולא יצא כדי לקבל את המדליה. אותה מדליה שחותמת באופן סופי על אחת מקריירות המשחק הגדולות שידע עולם הכדורגל אי פעם.     

<ɳtrong>צילומים: GETTYIMAGES

תגובות

e

טלספורט בפייסבוק