הכדור עובר לגוטמן

אחרי שחטפה את ההלם הראשוני מפתיۗת העונה והשתתפות בליגה של הגדולות, המשך העונה של הפועל ת"א תלוי יותר מתמיד במאמן שלה. מה שבטוח, הפועל הייתה ונשארה קבוצה מצוינת

יום חמישי 30 ספטמבר 2010
דורון ברגר
 משחקי סוף השבוע האחרון בליגת העל הובילו רבים למסקנה מוטעית. המחשבה הייתה שמכבי תל-אביב עולה על הפועל ת"א בכמה דרגות. נראה היה שהאדומים בדרך לקריסה, בעוד שאבי נמני ויוסי מזרחי עומדים לקרוע את הליגה. אלא שביום רביעי בערב התברר שוב - גם אם הפועל ת"א לא תזכה באליפות, היא עדיין קבוצה מצוינת ביחס לכדורגל הישראלי.

למעשה, הדברים בליגת האלופות כבר דיי ברורים. החלום להעפיל לשלב הבא נגוז כמעט לחלוטין. כדי לקיים אותו הפועל ת"א תצטӨך לנצח שלושה מארבעת המשחקים שנותרו לה, וגם זה עשוי שלא להספיק, משימה כמעט בלתי אפשרית. עם קצת מזל הפועל עוד יכולה להיאבק על המקום השלישי, אבל העפלה לליגה האירופית לא תיתן יותר מדי. הפועל ת"א הורידה מעצמה את הקוף ששמה מכבי חיפה על הגב של שתיהן, כשהצליۗה לכבוש שער ראשון במפעל וגם מרבית המנויים שהוציאו למכירה נמכרו. הפועל ת"א צריכה להמשיך ולהנות מליגת האלופות ולנסות לסיים עם מאזן סביר של 3 עד 6 נקודות. החלום על שמינית הגמר יכול להמתין שנה או שנתיים נוספות.

לכן, המאבק האמיתי של הפועל יהיߔ בליגת העל. כאן הדברים כבר מאוד ברורים. הפועל ת"א עולה ביכולתה על כמעט כל קבוצות הליגה ולפחות שווה ביכולתה למכבי ת"א ומכבי חיפה. הבעיה - להבדיל מהחבורה של נמני ואלישע לוי, שחקני הפועל ת"א יערכו כמעט מדי שבוע, עד חודש ינואר, שני משחקים בשבועĮ פעם בגביע הטוטו, פעם בליגת האלופות ופעם במדי הנבחרת. במצב המסתמן הקיים, אלי גוטמן חייב לא רק לאזור אומץ ולשלב יותר שחקני ספסל, אלא גם לעשות זאת בחכמה. יכול להיות, למשל, שבמחזורים החמישי והשישי של ליגת האלופות, מול ליון ובנפיקה ליסבון, שווה לגוטמן לפתוח ע۝ ויקטור מרעי וגל שיש ולהתמקד בליגה. הקהל של האדומים סלחן בן סלחן, אבל הוא לא יאהב, בלשון המעטה, הפסד בדרבי וסיום סיבוב הראשון במקום השישי או השביעי. יש מספרים שגם הקיזוז לא יכול להם והפועל לא יכולה להרשות לעצמה למצוא את עצמה בפיגור של 10 נקודות מהמובילות ۑמחזור ה-20.

אלי גוטמן הוא זה שצריך לעשות סדר בבלגאן. הוא מקבל יותר מ-100 אלף שקלים בחודש, כך התברר השבוע, כדי לארגן את השורות טוב יותר. לדעתי, היה למשל עדיף לאפשר לעמרי קנדה לשחק מול ליון מאחר ואחרי הכל מדובר במשחק ביתי ואת דני בונדר לשלב דווӧא במשחק החוץ מול מכבי נתניה. וזו רק דעה אחת, וגם אם מדובר בטעות, מדובר בטעות אחת מתוך רבות שגוטמן עשוי לעשות בהמשך. 

בגלל שהפועל ת"א קבוצה כ"כ מורכבת, עם אוהדים מהפחות מלחיצים בליגה ובגלל שהנהלת המועדון הוכיחה בשבועות האחרונים שאין לה מושג מה היא עושה ומה היא רוצה מעצמה, נראה שבשנים האחרונות לא הייתה קבוצה שכל-כך תלויה במאמן שלה. כבר נכתב ונאמר בצדק בשבועות האחרונים - שחקני הפועל ת"א לא שכחו איך לשחק מאז חודש מאי האחרון. עדיין אצל האדומים משחקים לפחות שישה עד שבעה שחקני הכדەרגל הטובים ביותר של ישראל בשנים האחרונות. צריך רק שמישהו יכוון אותם נכון ובדיוק בשביל זה יש לקבוצה מאמן.

תגובות

טלספורט בפייסבוק