כדורגל? אנו פשוט חברה אלימה

פרוייקט 'למגר את האלימות מהמגרשים' בכדורגל הישראלי הפך לקרבות איגרהף ורחוב בליגת העל. במדינה שבה רצח ואלימות הפכו לסגנון אופנתי, כך גם הספורט נראה בהתאם. אייל כהן בעד השבתת הליגות

יום רביעי 20 אוקטובר 2010
אייל כהן

אין ספק שהמחזור והשבוע האחרון בליגת העל בכדורגל הצביע והעיד בעיקר על הצד המכוער של הכדורגל הישראלי. האלימות, הדם , היזע̠ולא מעט דמעות אשר נשפכו במשחק בין מ.ס אשדוד להפועל ב"ש , כאשר הקוון נפל אל הדשא,בתוספת הזמן היו רק המנה האמצעית. למחורת צפינו גם  באיצטדיון בלומפילד במפגש בין בית"ר ים לבני יהודה, בקרב איגרוף שלא היה מבייש אפילו את מוחמד עלי. 

שני האירועים האחרונים השכיחו מעט את קרבות האגרוף הבלתי נשכחים בין האוהדים בדרבי של פתח תקווה ובדרבי של תל אביב שם היכו אוהדי מכבי אלה את אלה.

והנה פתאום, החל הדיון סביב הנושא האם להציב שוב את כחולי המדים ביציעים בנוסף לכח האבטחה הקיים, אוӜם לדעתי הדיון הזה תפל וחסר חשיבות. 

האשמה באירועים אלו, לא באי העמדתם של השוטרים ביציעים או אי הכשרת המאבטחים ה"פנסיונרים" למילוי ומיצוי תפקידם עד תום, אלא למעשה האשמה בכל, הינה בחברה ישראלית. חברה  וולגרית, אלימߔ ומשוסעת, שמדרדרת מדחי אל דחי ותהום הנשייה עוד מקום קטן לעומתה.

לאנשי התקשורת, החינוך והפוליטיקה היה קשה השבוע לקרוא בכלב בשמו ופתאום החליטו ליצור דיונים על הבעיות הכדורגל הישראלי ולדבר פוליטיקה בגרוש, אבל בכדורגל למעשה אין שום בעיה. 
ļbr/> הבעיה היא בנו, כבני אדם וכחברה בעצם, ולא בענף ספורט כזה או אחר. האלימות הפכה לחלק מעצם קיומנו השוטף. היא זורמת לנו בדם, והופכת לנערצת והשתיקה יפה לה.

במקום נורמטיבי אחר כבר מזמן היו משביתים את הליגה לחודש קיפאון כדי לעשות בדק בית ולהביא תוצӐות ומסקנות מיידיות ואפילו ועדת חקירה ממלכתית שלא הייתה מביישת את טירקל ואגרנט, אבל במדינת הקומבינמינקציה, יתרצו זאת כאירוע נקודתי וחסר חשיבות. אבל עד שזה שוב יכתב בדם יאלצו להוריד את הכובע או לפחות לאכול אותו.

אז עד אז, אני לא רואה לנכון שהכדורגל̠הוא בכלל אירוע תרבות, אלא אירוע תת תרבות מכוער ואלים. וזה עוד עולה לנו במאות שקלים מדי שבת. אז לפחות את הכסף הזה אני מעדיף לשים בצדדים ערכיים יותר ויותר מוסריים. ותחשבו על זה.

תמונה: באדיבות בית"ר נט.

תגובות

6

טלספורט בפייסבוק