6

בסך הכל הסנינ של טוברוק

פרשת דודו ביטון ממחישה מצויין את מצבה העגום של הפועל פ"ת שהפכה בשנים האחרונות להיות בית השבחה לשחקנים מוכשרים תוצרת טוברוק. מהפועל פ"ת של פעם לא נותר דבר. אסף בילגורי מנסה להבין מה קרה

יום רביעי 08 דצמבר 2010
אסף בילגורי
 בשבוע שעבר פרצה פרשה מביכה מאוד בהפועל פ"ת. מביכה ומפתיעה, את מי שלא בקיא בהתנהלות ובהיסטוריה של המועדון הכי מביך בכדורגל הישראלי בעשור האחרון. הנהלת הפועל פ"ת החליטה "להקפיא" את דודו ביטון ולא לשתפו במשחק מול מכבי חיפה בשל מחלוקת עם בעלי נס טוברוק על כרטיס השחקן של החלוץ, שכבש את כל שערי הקבוצה העונה בליגת העל. פ"ת היתה טובה יותר מחיפה אך בהעדר הסקורר שלה התקשתה להבקיע והפסידה הפסד דחוק של 1:0, הפסד שקירב אותה עוד יותר לߧו האדום, אותו היא מכירה מצויין בשנים האחרונות.

פרשה בהחלט מוזרה ומביכה לכל מי שצופה מהצד, אך בהחלט לא מפתיעה את אוהדי הקבוצה שאוכלים מרורים קשים כבר עשור. פרשת דודו ביטון מספרת למעשה בתמצית אך בדיוק רב את סיפורה העגום של הפועל פ"ת בשנים Ӕאחרונות. במהלך שידור המשחק של הפועל פ"ת מול מכבי חיפה, נדהמו שדרי המשחק רמי וויץ ועודד מכנס לראות את ביטון על הספסל ורמי וויץ, שדר וותיק מאוד אף הבליח עם הערה שמספרת את הסיפור: "אני שומע יותר מידי את השם טוברוק בשידור הזה, להפועל פ"ת היתה את אחת ממחלקות הנוער המפוארות בארץ? לאן היא נעלמה?".

ללא מחלקת הנוער להפועל פ"ת אין זכות קיום

הפועל פ"ת החלה בשנים האחרונות תהליך של אובדן זהות שהלך והתעצם ולמעשה חדלה להתקיים כמועדון כדורגۜ עם שאיפות ומטרות. הפועל פתח תקווה הפכה למעשה לבית השבחה לשחקנים ולמקום שבו בעלי אינטרסים כאלה ואחרים עושים בו כבשלהם מבלי שלאוהדי הקבוצה המסורים ונטולי האינטרסים תהיה יכולת להשפיע על המצב הבלתי נסבל, עבור כל מי שהפועל פ"ת עדיין חשובה לו וקרובה לליבו. מה שעוד יותר עצוב בכל הסיפור של הפועל פ"ת היא העובדה שבעבר הקבוצה הזו היתה בית השבחה אומנם, אך בית השבחה לשחקנים תוצרת בית כמו טוטו תמוז, יוסי שיבחון ועומרי קנדה - כולם מפארים היום את הסגל של הפועל ת"א הדאבליסטית. היום, מחלקת הנוער  של הפוߢל פ"ת כבר אינה מייצרת שחקנים לקבוצה הבוגרת אלא הפכה להיות חברה פרטית שנשלטת ע"י בעלי עסקים.


אוהדי הפועל פ"ת מוחים. גם הם כבӨ מיואשים

בשנים האחרונות קיימת מגמה שבה שחקני בית מוכשרים כמו אור פישביין, שגיב כהן, ארמון בן נעים ואחרים נאלצים לפנות את מקומם לשחקנים תוצרת בית"ר נס טוברוק כמו דודו ביטון, אלון תורג'מן, רפי דהן ואחרים. המודל הזה יכל לעבוד ېם להפועל פ"ת היתה מילה בנוגע לשחקנים האלו ויכלה לשמור עליהם בקבוצה ולא רק להשביח אותם ולמכור אותם לכל המרבה במחיר. מאחר והפועל פ"ת רק משאילה שחקנים ומשביחה אותם, היא עושה שירות מצויין לבעלי אינטרסים שמחזיקים בבעלות על אותם שחקנים, אבל היכן האינטӨסים של הפועל פ"ת? מהו הייעוד של הפועל פ"ת כמועדון?

הצהרות בלי כיסוי

"אם דודו ביטון עוזב בתום העונה אני אחלק אלף מנויים בחינם לאוהדי הפועל פ"ת". כך אמר תומר סיני, אחד מבעלי הפועל פ"ת ۑאימון הקבוצה שאחרי התבוסה בדרבי למכבי פ"ת 4:1". כעת, כלל לא בטוח שביטון אפילו ישרוד את ינואר בהפועל פ"ת שלא לדבר על סוף העונה.  הצהרה דומה שמעו אוהדי ߔקבוצה מדני לוי שהבטיח ששמעון אבו חצירה, עוד יוצא טוברוק, לא יעזוב את הפועל פ"ת אחרי העונה בה הוא כיכב וכבש 14 שערים שסייעו לקבוצה להישאר בליגת העל. גם מאיר שמיר נתן הבטחה דומה לגבי שלומי ארבייטמן, שכמובן עבר למכבי חיפה אחרי עונה אחת בלבד של שיפשוף בבۙת ההשבחה הכחול. 

המנטרה הזו חוזרת בהפועל פ"ת כבר יותר מעשור. הבעלים משחררים הצהרות ללא כיסוי כי לדבר לא עולה כסף. בפועל, מחלקת הנוער ירדה לליגה השניה וכבר לא מייצרת שחקנים עבור הקבוצה הבוגרת. הבית של הקבוצה באיצטדיון האורוߕה נהרס וכך גם מגרשי האימונים של מחלקות הנוער נהרסו לטובת בינייני מגורים שנבנו על השטח ומחקו זכר ממה שייצגה פעם הפועל פ"ת הישנה והטובה. כזו שתמיד ייצרה שחקני בית מעולים כמו ואליד באדיר, אדורם קייסי, מוטי קקון, מנור חסן, אלי אברבנל והרשימה עוד ארוכה.
 היום, בית"ר נס טוברוק היא ספקית השחקנים של הפועל פ"ת, שמחתימה מידי פעם גם שחקנים שהפועל פ"ת היא המוצא האחרון שלהם כמו יגאל אנטבי, סאלם אבו סיאם ואחרים. בימים שבהם איגוד האוהדים המסור של הקבוצה הקים קבוצת ߛדוריד וקבוצה כדורסל עבור המועדון, קבוצת הכדורגל למעשה חדלה להתקיים. כי קבוצת הפועל פ"ת כדורגל הפכה להיות אשליה שרק תתעצם ואם לא יקרה משהו דרמטי, תלך בדרכם של מועדונים כמו הפועל ירושלים או הפועל יהוד. הוכחה מצויינת לכך, קיבלה הפועל פ"ת בדרבי האחרߕן, אליו עלתה מכבי פ"ת עם שחקני בית משובחים כמו עומר גולן,עומר דמארי, טל בן חיים ואחרים והשפילה את הפועל פ"ת ששחקן הבית היחידי שלה היה השוער שניר דורי וגם הוא לא סיים את המשחק עקב כרטיס אדום שספג באותו משחק.

יש מעט מאוד אוהדים שיכוליӝ להתרפק על הימים של נחום סטלמך, בועז קופמן וחבריהם שהביאו למועדון הזה 5 אליפויות רצופות בשנות ה-60. אוהדים שכבר חוו הכול. אחד מהם הוא ניסים קלדרון, אוהד מושבע של הקבוצה שמשמש גם כהיסטוריון הפועל פ"ת.

לקלדרון אין ספק מה גߨם לקריסה של הפועל פ"ת: "ההתנתקות מההסתדרות,וכניסת בעלים פרטיים לקבוצה שהייתה בעברה סמל וחממה לגידול שחקנים צעירים,  הייתה בתחילת דרכם של חברי העמותה "כנכס צאן ברזל" .הייתה דרך ,הייתה שיטה, ידענו במחלקת הנוער שיש עתיד לצעירים,יכולנߕ להביט בעיני הילדים והוריהם, ולהבטיח ,שכשרונות שיוכיחו עצמם,יגיעו לקבוצת הבוגרים. דאגנו שבמחלקת הנוער,כמו בבוגרים,יאמנו וינהלו,  המיטב שבמיטב, הייתה דרך ושיטה,מאותם שנים שהיה כיף להגיע לכל אימון,לכל משחק בארץ ובחו"ל, לא נותר דבר,כולם הגיעו מרצוןĠטוב לתפוס כותרות דרך מועדון הפאר בעברו ולכל אחד מהם יש חלק לא מבוטל בהתרסקות הטוטלית כיום".

תגובות

טלספורט בפייסבוק