ההתאחדות מציגה: תיקון היסטורי

חשיפה: נבחרת ארץ ישראל הפסידה 3:1 במשחקה נגד יוון בתל אביב, ומשום מה פסחו כותבי ההיסטוߨיה על ההרכב הישראלי הנכון באותו המשחק. העיתונאי הוותיק אשר גולדברג ביצע תיקון היסטורי: הרכב המשחק נגד יוון בשנת 1938

יום שני 22 נובמבר 2010
מערכת TELESPORT
ל ידי השוער סקלאבונוס. על פי העיתונאים הרבים שסיקרו את המשחק, השועߨ היווני גילה 'אומץ יתר' מול ההתקפה הישראלית. על רקע הקהל המתפזר, אסף המאמן הישראלי את שחקניו, עודד אותם ועבר משחקן לשחקן על מנת ללחוץ את ידו.
תיקון טעות היסטורית: למעלה מ-70 שנים חלפו מאז אותו משחק, ובמשך כל השנים הללו התקבעה טעות ברישום ההרכב הארץ ۙשראלי במשחק. הטעות ההיסטורית נגררה ממקור כלשהו בתקשורת, טעות שזלגה גם לתיעוד בארכיונים בחו"ל ובעיקר בפרסומים בחוברות וספרי ספורט. הטעות אינה ברורה וכך גם מקורה, מפני שכל העיתונים אשר יצאו למחרת המשחק נגד יוון, ציינו את ההרכב הישראלי הנכון.

בӤרסומים שעברו מדור לדור מופיע אברהם רזניק ממכבי תל אביב כמי ששיחק נגד יוון בתל אביב. בנוסף,  נזכר גם יוחנן סוקניק מהפועל תל אביב, שנרשם כמי שפתח בהרכב על אף שלא כך היה. לפי עיתוני התקופה, אבנר פרוטופופוב מהפועל חיפה פתח בהרכב נגד יוון והוחלף. זו היתה הופעתו הרשמית היחידה של פרוטופופוב בנבחרת ארץ ישראל ויתכן שזה גם מקור הטעות.

אברהם רזניק, איש מכבי תל אביב שברשומות בפיפ"א ובישראל שיחק בתל אביב נגד יוון, לא שותף כלל באותו משחק למרות שנכלל בסגל. ברשומות בישראל ובפיפ"א מצוין יוחנן סוקניק כמי שפתח בהרכב, בעוד שלפי עיתוני התקופה הוא ישב על הספסל ונכנס כמחליף. הכדורגלן שפתח במשחק היה הרץ המרכזי של הפועל חיפה - גאזה פוקס, שזכה למשחק בינלאומי נוסף ברשומות ההיסטוריות.

תודה מיוחדת ליניב בלייכר שהעיר, האיר ועזר בתיקון טעות היסטורית זו.

תגובות

טלספורט בפייסבוק