צ'לסי והסיטי בסכנת הרחקה

שתי קבוצות הפרמייר-ליג עלולות להיות מורחקות מהמפעלים האירופאיים בעתיד, מאחר והן אינן עומדות בתנאי תקנות הפייר-פליי של אופ"א

יום שישי 08 אפריל 2011
מערכת TELESPORT
סנקציית ההרחקה מטורנירים אירופיים שתחול על קבוצות שיעברו על תקנות הפייר-פליי של אופ"א, תכנס לתוקף החל מעונת 2014/15. התקנות אומנם ייכנסו לתוקף בהדרגה כבר בעונת 2011/12, אולם עונש ההרחקה ממפעל אירופי בשל מעבר על התקנות יחול רק בעוד 3 שנים.

הקבוצות האירופאיות ייאלצו להציג תקציב מאוזן, שמשמעותו למעשה שהכספים שצפויים להיכנס לקופתן של הקבוצות מזכויות שידור, כרטיסים וספונסרים, אמורים לכסות את הוצאותיהן, לӨבות רכישת שחקנים ותשלום שכרם.

BBC האנגלי מפרסם היום (שישי) כי נכון להיום ובאם התקנות היו תקפות בעונה הנוכחית, צ'לסי ומנ'צסטר סיטי אינן עומדות בקריטריונים. גרעונה של הסיטי עומד על 110 מיליון ליש"ט, בעוד זה של צ'לסי עומד על מעל 50 מילۙון ליש"ט. בהתאם לתקנות של אופ"א, מועדון יוכל לכסות הפסדים של 65 מיליון ליש"ט ב-5 השנים הראשונות.

אופ"א הודיעה כי לא תאפשר לקבוצות להשתתף במפעלים האירופיים, ובכללם הצ'מפיונס ליג והליגה האירופית, במידה שיציגו בעונות ‏&lrͭ;2012/13-2014/15‎‏ (סה"כ 3 עונות) הפסד כולל של מעל 45 מיליון אירו.

רק ב-2009 מחק רומן אברמוביץ', בעליה של צ'לסי, הלוואות שנתן למועדון בסך 340 מיליון ליש"ט על מנת להפוך אותו לנטול חובות, אבל כחלק מהתקנות החדשות הלוואות בעלים יהיו אסורות, כאשר הם יוכלו להשקיע במועדונים בתשתיות ובמחלקות נוער.

נשיא אופ"א, מישל פלאטיני, הציג את האיום הפיננסי כאיום הגדול ביותר על הכדורגל: "המטרה היא לא להציב בעיה כלכלית למועדונים. הפייר פלәי הפיננסי הוא פרויקט מסובך וקריטי לכדורגל האירופאי. התקנות אמורות לעזור לקבוצות להמנע מבעיות כלכליות ולאמץ אסטרטגיה כלכלית נכונה לטווח הארוך. זה לא ציד מכשפות, זה מגיע במטרה למנוע מהן לפעול ללא מחשבה". 

אנדי גרין, מەמחה כלכלי נדרש לחוות את דעתו בעניין ואמר: "בנוגע לצ'לסי, אני חושב שאם תגדיל את התשתית שלה, היא תהיה בסדר. לגבי הסיטי, הדרך עוד ארוכה. הם חייבים להעפיל לליגת האלופות מדי עונה, להעלות את מחירי הכרטיסים ולשנות לחלוטין את כל המערך המסחרי-פרסומי שלהםĬ ולמעשה להפוך אותו לטוב בעולם בכדי שבכלל תהיה להם האפשרות לעמוד בתנאי התקנות".

מזכ"ל אופ"א, ג'יאני אינפנטינו, אופטימי באשר ליכולתן של קבוצות הפרמייר-ליג לעמוד בתקנות: "אני לא חושב שתהיה להן בעיה, מאחרȠוהן מנוהלות היטב ומודעות לעתיד לקרות. התקנה הבסיסית היא לגבי האיזון, שקובעת כי קבוצות לא תוכלנה להוציא סכומים שהן אינן מייצרות, כך שמי שתייצר יותר מהאחרות תחזיק ביתרון. כך שאני בכלל לא מודאג לגבי הקבוצות האנגליות".


ļstrong>צילום: GETTYIMAGES.

תגובות

6

טלספורט בפייסבוק