על רקע כבוד המשפחה

עד הקיץ דן תמיר נחשב במכבי ת"א לבן בית, הקיץ הדהים את קודקודי האלופה שעלה לירושלים. האם הוא שרוף אצל הצהובים? מי עזר לו במשבר עם טפירו? רגע לפני הקרב הגדול של חייו קבלו את שמיר מודל 2007

יום חמישי 26 אפריל 2007
שלמה חסיד

בקיץ האחרון האדמה שמתחת לרגליו העייפות של הכדורסל בארץ רעדה. הפועל ירושלים, השטיח האדום התמידי של מכבי, הצליחה במשימה שעד אז היא רק חלמה עליו: שידול עובד בכיר בצהוב כחול לעלות על  כביש מספר אחת ולדהור כל הדרך מתל אביב לירושלים. לאיש קוראים דן שמיר שהיה עד אז עוזרו הנאמן של פיני גרשון במכבי.

בנוקיה לא היו רגילים לחטוף כזה נוק אאוט. יום למחרת ההברזה לירושלים אמור היה שמיר, שממנו תופסים במכבי מאוד, לנסוע עם מוני פנאן לליגת הקיץ באמריקߔ ולנסות למלא את השורות אחרי העזיבה הסיטונאית של כל הכוכבים. לקח למזרחי ופנאן, שני אנשים עם אגו ופאסון, הרבה זמן לעכל את הבומבה הכואבת, זוהי לא הייתה רק עזיבה, הם ידעו כי שמיר הכיר מבפנים את כל תוכניות החימוש של מכבי.

אבל האם יש בשורות האלה כۓי להפוך את שמיר לשרוף במכבי? תנוחו היטב. הנה מה שאמרה לנו, מילה במילה, הבת של מוני, לירון פנאן (כן, זו שבגלל הפגיעה בה המנהל שוקל לפרוש ממכבי) , על חברה הטוב דן שמיר: "יש ביני לבין דן יחסים מצוינים. מרגע שדן הגיע למכבי נוצרו בינינו יחסים מאוד קרובים. דן קרוב אליי בגיל ולעומת מאמנים אחרים שעבדו במכבי היה לי הרבה יותר קל להתחבר אליו" אמרה לנו לירון לקראת המשחק הגדול הערב.

"הוא בחור מאוד חם, מאוד שנון ומאוד מצחיק" המשיכה פנאן לשבח את שמיר." אני יכולה לדבר איתו על הכול. מדӑרים אישיים עד דברים שקשורים אלינו למכבי. אני מאוד אוהבת אותו ומאוד קשורה אליו, למרות מה שקרה בקיץ כשהוא עזב מעכשיו לעכשיו. גם אני לא חשבתי שזה היה משהו שצריך לעשות אותו ככה, אבל בשביל זה לא מפרקים חברות כי הוא כבר כמו משפחה. דיברנו על זה אז, כשזה קרה, ומשӝ המשכנו הלאה, לא העלינו את זה יותר".

לדבריה של פנאן הידידות בין השניים הינה יציבה וטובה, "אנחנו מדברים ביומיום אבל הרבה פחות על כדורסל, יותר על דברים אישיים, כי אני חברה של אשתו ויש להם ילד. הוא אף פעם לא שואל על מכבי כי הוא יודע שזה לא ۜעניין. אלא אם כן זה דברים כללייים כמו מה היה במשחק וכו'".

לפי דבריה של לירון אביה מוני נרגע וכבר אינו כועס על העזיבה של שמיר. "אבא שלי נורא כעס בהתחלה, אבל עבר המון זמן ואני מאמינה שהוא כבר לא מייחס לזה כל כך הרבה חשיבות, אבל תשאל אߪ אבא שלי".

ללירון שגדלה סביב הכדורסל כל חייה יש גם דיעה על יכולת האימון של ידידה מהבירה. "הוא מאמן מאוד מוכשר. יש לו עוד הרבה הרבה מה ללמוד בתור מאמן. הצעד שהוא עשה העונה הוא צעד ענק, ואני לא מתיחסת לזה כרגע שהוא עזב את מכבי. הߕא מאמן ברמות מאוד גבוהות באירופה ובארץ. הוא מצליח. הוא לקח גביע שזה יפה מאוד. עוד כמה שנים הוא יהיה אחד המאמנים הכי טובים באירופה. הוא מאוד מוכשר. 

יש לו המון המון ידע בכדורסל, וכל מה שקשור למסביב, כמו יצירת קשרים עם סוכנים ומאמנים. יש לߕ את כל הנתונים להצליח וזה בא מעבודה קשה. כשכולם כייפו הוא תמיד היה עובד. אני זוכרת איך בפיינל פור אחרי שהלכנו כולנו אחרי החצי הגמר לחגוג הוא עוד ישב עם המאמן וראו קלטות עד ארבע בבוקר. תמיד הוא עבד, בקיצור".

כרגע ערב המשחק מול הפועל ירושלߙם לירון לא מוכנה להתחייב כי נראה את ידידה אי פעם על הקווים בהיכל. "אני בטוח שלא יכולה להגיד מה יהיה" אמרה הבוקר לירון כשנשאלה על האפשרות הזו.

למרות הרומנטיקה הזאת, שחקני מכבי לא יחכו הערב לשמיר עם מבט מצועף בעיניים. "אנחנו הולכים לבעוט חזק בתחת של דן שמיר", אמר לי אתמול ניקולה וויצ'יץ' בסיום האימון, אבל מיד הוסיף שהוא מעריך מאוד את הקואץ' הצעיר. גם שארפ והלפרין הודו שהם מתגעגעים אליו כבנאדם ומאחלים לו הצלחה בלי קשר למכבי.

השנה הראשונה של קואץ' שמיר התחילה רע. אפילוȠלגמר גביע ווינר, במלחה, הקבוצה שלו לא הגיעה. על ההתחלה נוצרו חיכוכים עם אד קוטה שלא הבין איך מאמן כל כך צעיר ממסמסר אותו, הפוינט גארד שבא מברצלונה ושיחק בקיץ באליפות העולם, לספסל. אבל מי שהגדיל לעשות היה מאיר טפירו שהתיצב מול מצלמות הטלויזיה ושלף: "לӓן שמיר היה מזל שמתן נאור יצא בחמש עבירות ועליתי מהפסל כדי לקלוע סל ניצחון". המשפט הזה נכנס לקלאסיקה. המאמן הצעיר היה צריך עזרה מלא מעט חברים טובים כדי להתמודד עם האתגר הראשון שחיכה לו בתור פרח בתחום האימון.

מי שעזר לשמיר באותה תקופה קשה היה מߕרו ורבו פיני גרשון. "הרבה מאוד ממי שאני זה כמובן בזכות פיני, גם כמאמן וגם כבנאדם. בהחלט גם השנה בהרבה מאוד סיטואציות פיני היה לי לעזר רב. הרבה פעמים הייתי שואל את עצמי 'מה פיני היה עושה בסיטואציה הזאת'".

למרות היריבות

תגובות

6

טלספורט בפייסבוק