6

עולם הטניס יהיה פחות שמח

ביום ראשון בערב התייצבה קים קלייסטרס מול המצלמות וסיפרה לכל העוӜם את מה שהוא כבר ידע ממזמן. הטניסאית בת ה-23 נפרדה מעולם הטניס באמירה פשוטה, "הלהבה כבתה"

יום שלישי 08 מאי 2007
רועי רובינשטיין

כל חובב טניס מכיר את הוויכוח המתמשך בקשר למי השחקנית הכי מוכשרת בסבב ה-WTA. בעוד שאצל הגברים התשובה ברורה (פדרר, למי ששאל), אצל הנשים הדעות בנושא בדרך כלל מתחלקות שווה בשווה בין כמה שחקניות. יש כאלו שאוהבים את הכוח שמפגינות האחיות וויליאמס, אחרים את האלגנטיות של הנין – הרדן או הינגיס, פטי שנידר ושחר פאר תמיד נזרקות לרשימה בשל הנחישות וגם קורניקובה. 

אך למרות אלפי הדעות בנושא תמיד ישנה שחקנית אחת שיש עליה קונצנזוס, "קלייסۘרס" אומרים כולם, "היא הכי נחמדה בסבב".  ככה זה כשא תמיד עולה ויורדת מהמגרש עם חיוך, ככה זה כשחיי האהבה שלך מונחים בכזו פתיחות מול כולם, כמה חבל שאת החיוך הזה ראינו בפעם האחרונה על המגרש בשבוע שעבר, כי עכשיו עולם הטניס יהיה קצת פחות שמח̮

קלייסטרס שנולדה בבילזן  שבבלגיה לפני 23 שנים לשני הורים ספורטאים (אב כדורגלן ואם מתעמלת) התחברה, כך האגדה מספרת, לטניס משחר ילדותה. הבלגית הצעירה הצליחה לסובב לא מעט ראשים באיגוד הטניס העולמי עוד בהיותה בסבב הנערות כשסיימה במקום השני בטורניר הנוער של ווימבילדון בשנת 1998 ובאותה שנה ניצחה יחד עם אילנה דוקיץ' את גמר הזוגות  ברולאן גארוס לנערות ואת גמר הזוגות באליפות ארה"ב הפתוחה לאותו גיל יחד עם אווה דיינבורג. בסיום העונה הבלגית דורגה במקום ה-11 בסבב הנערות העולמי.

שנה מאוחר יӕתר הפכה קלייסטרס למקצוענית באופן רשמי והחלה להתחרות בתחרויות קטנות ואף להעפיל לסיבוב הרביעי של ווימבלדון לאחר שעברה את שלושת סיבובי המוקדמות. בסתיו של אותה שנה זכתה הבלגית בתואר הראשון שלה בטורניר קטן בלוקסמבורג ומיד אחר כך הוסיפה אליו את תואר הזוגות של טߕרניר בראטיסלאב יחד עם לוראנס קורטיוס.

במשך השנתיים הבאות טיפסה קלייסטרס באיטיות במעלה הדירוג העולמי עד שבאביב של 2001 היא הצליחה להעפיל בפעם השנייה תוך ארבעה שנים לגמר הרולאן גארוס אותו ניצחה כנערה והפעם כמקצוענית. בשונה מהגמר הראשון שלה בפאתי פארߙס קלייסטרס נוצחה ב-2001 על ידי המדורגת מספר אחת דאז ג'ניפר קפריאטי.

בסיום אותו משחק השאלה הגדולה ביותר שהייתה בפי כל חובבי הטניס הייתה האם זו הייתה הבלחה רגעית של קלייסטרס או שמא היא תישאר צמודה לחבורת הצמרת במשך השנים הקרובות. את התשובה לשאלה זוȠהעניקה הבלגית לכל מבקריה ארבעה עשר חודשים אחר כך כשניצחה את טורניר לוס אנג'לס כשהיא גוברת בגמר על המדורגת ראשונה בעולם, סרינה וויליאמס לא לפני שהיא מדיחה את אחותה ונוס (מקום שני) וג'סטין הנין (מדורגת רביעית) ברבע ובחצי הגמר של התחרות.

השנה שבӐה אחר כך הייתה השנה הטובה ביותר של קלייסטרס בסבב. הבלגית החלה לשלוט ביד רמה בכל טורניר טורניר וזכתה בלא פחות מתשעה תארים פרטיים, ושבעה תארים בסבב הזוגות כולל הרולאן גארוס ו-וויבמלדון. יחד עם ההצלחות הגיעו גם שתי אכזבות גדולות כשהבלגית הפסידה בגמר הרולאן גߐרוס  ואליפות ארה"ב הפתוחה.

לאותה אליפות בארה"ב הגיעה קלייסטרס כמדורגת הראשונה בסבב, קימי אחזה בחוזקה באותה תקופה במקום הראשון בדירוג העולמי בו בילתה במשך שניים עשר שבועות תמימים. בכך נכנסה הילדה הצעירה מבילזן הקטנה לספרי ההיסטוריה שӜ הטניס העולמי כאישה הראשונה שזוכה בדירוג הראשון בסבב ללא זכייה באף אחד מארבעת הגראנד –סלאמים . העובדה האחרונה בסופו של דבר הייתה בעוכרה של קלייסטרס שלבסוף דורגה במקום השני בדירוג הסופי של השנה כשג'סטין הנין זוכה בכתר מלכת הטניס.

השחקנית הצעירה שבאותו זמן נודע על האירוסין שלה לטניסאי האוסטרלי לייטון יואיט (אירוסים שבוטלו כשנה אחר כך) הגיעה קלייסטרס בתחילת 2004 לאליפות אוסטרליה הפתוחה שם זכתה לכבוד מלכים ואהדה נמרצת מצד הקהל המקומי שסחב אותה עד לגמר הטורניר שם הפסידה שוב למי אם לא בת ארצה ג'סטәן הנין.

למרות ההפסד היה ברור לקלייסטרס כי העונה זה יקרה והיא תזכה להניף גביע גראנד סלאם ראשון, הכל הלך כמתוכנן ולאחר ניצחונות בכמה טורנירים קטנים באירופה יצאה קלייסטרס לארה"ב על מנת להגן על תוארה בטורניר האינדיאן וולס היוקרתי. דווקא שם, במהלۚ אחד המשחקים בטורניר החלה הבלגית לחוש מחושים בפרק כף ידה ונאלצה לפרוש מהתחרות. הרופאים אשר בדקו את הפציעה של הטניסאית החליטו כי עליה לעבור ניתוח שישבית אותה עד סיום העונה. קלייסטרס עברה את הניתוח בהצלחה אך כנגד המלצת הרופאים ובשל רצונה לשוב מהר לסבב קיימה מספר משחקים בסיום העונה שרק החמירו את הפציעה והיא נאלצה לפרוש מפעילות שוב לתקופה של מספר חודשים.

בפברואר 2005 שבה קלייסטרס למגרשי הטניס בטורניר קטן שנערך בעיר הולדתה בבלגיה שם נוצחה על ידי ונוס וויליאמס ברבע הגמר. מאוחר יותר בא

תגובות

טלספורט בפייסבוק