7

כשאבאדי היכה בשייע

לקראת משחק הידידות של נבחרת ישראל ביוני 1966 ביקרה כאן נבחרת אורוגוואי, בדרכה למונדיאל באנגליה. שייע פיינגמבוים עשה את הבכורה כמגן ימני מול היהודי חומיו צזאר אבאדי

יום רביעי 22 אוגוסט 2007
אשר גולדברג

נבחרת הכדורגל של ישראל התמודדה השבוע בבלארוס למשחק ידידות שלמען האמת לא מעורר עניין רב בקרב קהילת הכדורגל בישראל.

אלא שפעם משחקי ידידות היו דווקא מעוררים הרבה מאוד עניין ולא היה צורך בהגעת כוכבי על מברזיל או ארגנטינה כדי למשוך 50 אלף צופים לאצטדיון רמת גן. כך קרה כשהגיעה לכאן נבחרת אורוגוואי.

סבסטיאן רוזנטל, היהודי צ'יליאני, נחשב בשנות ה-90 לבעל התואר - היהודי הטוב בעולם, אך בשנות ה -50 היה החלוץ היהודי של נבחרת אەרגוואי, חוליו צזאר אבאדי, האיש שהתואר הזה הודבק אליו.

אבאדי (שום קשר לקשרה של הפועל תל אביב) זכה לפרסום במונדיאל 1954, בשוויץ, בזכות משחקו המזהיר נגד נבחרת סקוטלנד. אורגוואי הביסה אז את סקוטלנד 0:7 כשאבאדי כובש שני שערים ומבשל שלושה אחרים.
בחודש יוני 1966 נחתה בישראל נבחרת אורגוואי, שהיתה בדרכה לאליפות העולם באנגליה. אורגוואי, שהיתה עמוסה בכוכבי על, לא קבעה את הסגל לאנגליה והמשחק היה מבחן לאבאדי.

את נבחרת ישראל אז אימן היוגוסלבי מילובאן צ'יריץ', והסקרנות הביאה כ-40 אלӣ צופים לאיצטדיון ר"ג. הכותרת ערב המשחק היו סביב הבכורה של מגן הפועל ת"א, שייע פייגנבוים בנבחרת ישראל.

את המשחק ניהל השופט הצעיר מנחם אשכנזי, שנבחר ע"י אופ"א ופיפ"א לשפוט במשחקי המונדיאל באנגליה 1966.

הרכב̠נבחרת ישראל היה: מרדכי מיכאלי, שייע פייגנבוים, גיורא קפלן, ישעיהו שווגר, שמואל רוזנטל, משה עסיס, רחמים טלבי, גיורא שפיגל, נחום סטלמך, מרדכי שפיגלר ורובי יאנג.

ישראל, התייצבה אחרי 2 ניצחונות רצופים על פינלנד, 1:7 בבלומפילד ו- 0:3 בהלסינקי. שייע פייגנבוים היה המצטיין במגרש, הוא תמך במשחק ההתקפי וזכה לתשואות בכל נגיעה שלו בכדור. גיורא שפיגל, שתופקד כקשר ימני, יחד עם שפיגלר השמאלי, שיתפו פעולה במספר התקפות ביחד עם הקפטן נחום סטלמך, ששיחק כחלוץ מרכזי.

במחצית הראשונה לא נכבשו שערים. האירועים שיזכרו קרו בתוך 5 דקות. בדקה ה-67 אחרי טעות במרכז ההגנה, כבש חוליו אבאדי את השער הראשון לאורגוואי, 0:1 שלא שיקף את מהלך המשחק.

חלפו רק 4 דקות ובדקה ה-71 התשואות הם למרדכי שפיגלר, שמכניע את השוער מזורקוביץ', השוער הטוב ביותר בדרום אמריקהȠו-1:1.

שחקני נבחרת ישראל היו עסוקים בחיבוקים ולא התארגנו בעמדותיהם כשאבאדי היכה שוב ביהודים, כשניצל טעות קשה של השוער מיכאלי ומגינו גיורא קפלן, כדי לבעוט פנימה את שער הניצחון, 1:2.

50 אלף איש נותרו המומים.

תגובות

טלספורט בפייסבוק