1

זהב לקיבט. סטאין הדהים

אליפות העולם באתלטיקה: הקנייתי לוק קיבט שייצג את מולדתו הביא לה זהב ראשון באליפות ושני בהיۡטורית המרתון עם זמן של שעתיים ורבע. סטאן איילין הישראלי בן ה-50 הגיע במקום ה-19 וקבע את הקריטריון האולימפי

שבת 25 אוגוסט 2007
מערכת TELESPORT

אליפות העולם באתלטיקה יצאה הלילה לדרך באוסאקה יפן כשקניה זוכה במדליית הזהב הראשונה לאחר שלוק קיבט הקנייתי זכה בריצת המרתון המסורתית אותה סיים לאחר  2:15:59 שעות והפך לקנייתי השני בהיסטורית המשחקים אשר זוכה במדליית הזהב במרתון בעודו מייצג את ארצו לאחר שהאחרון שעשה זאת היה דאגלאס וויט לפני עשרים שנה בדיוק.

הקנייתי היה בין  המובילים לכל אורך החלק הראשון של המרתון שהיה החלש ביותר בהיסטוריית הגביע העולמי בעיקר בשל התנאים הקשים̠שבו הוא נערך. על אף שעת הזינוק המוקדמת של שבע בבוקר שעון יפן המשתתפים נאלצו לגמוע את המרחק הרב תוך התמודדות עם תנאי מזג אוויר לא טובים עם 30 מעלות ו-60% לחות לאורך כל הריצה. 

המנצח קיבט שבשלב מסוים חבר לכמה רצים אחרים שהחלו לפתוח פער על שאר המתמודדים, מצא את עצמו בודד בפיסגה מהקילומטר ה-21 ומעלה כשאת המחצית הנייה של המרתון הפך קיבט את התחרות לריצת יחיד כשהוא פורץ קדימה ומצליח לשמור על פער סביר של כשישים עד שבעים מטרים מכל יריב אפשרי.

הזמן בו סיים המנצח את המרתון היה החלש ביותר בהיסטורית אליפות העולם עובדה שנבעה בעיקר משום שהמרתון על אף שהחל בשעה מוקדמת בבוקר ביפן התנהל בתנאים לא תנאים של כ-30 מעלות ו-60% לחות.

מאחורי קיבט התנהל בדקות הסיום מאבק צמוד אחר שתי המדליות הנוספות, מובארק חסן שמי הקנייתי שרץ עבור קאטר סיים ש۠י כשתי דקות אחר הזוכה (2:17:18) כשהשוצרי ויקטור רוקין נושף בעורפו (2:17:25) ומסיים שלישי. מי שכמעט עשה את היום עבור היפנים היה ציושי אוטגה שכמעט סיים שלישי והוביל שלישיית יפנים בין המקומות הרביעי והשישי.

בין הישראלי נרשם הישג נדיר ביופיו להיילה סߘאין שגילו נע סביב החמישים וסיים את המרתון במקום ה-19 בזמן של 2:22:27 שעות.  וודג' זבידה שלא יצא ליפן עם הרבה תקוות סיים שני בין הישראלים ובמקום ה-34 הכללי עם 2:29:21 שעות, בעוד אסף בימרו הגיע שתי דקות אחריו (2:31:34). סטאין קבע בכך את הקריטריון האולימפי.

טייסון גיי ואספה פאוול לא התקשו ועלו לשלב הבא
שני האצנים הטובים בעולם המשיכו הלילה לחמם מנועים לקראת המפגש הצםוי ביניהם בגמר ריצת המאה מטרים כשכל אחד מהם עלה לשלב הבא ממקצה המוקדמות בו השתתף. גיי שהיה הראשון על המסלӕל הלילה עלה ללא בעיות מיוחדות כשהגיע שני במקצה שלו בזמן של 10.19שניות קצת אחרי אסאהרה המקומי שניצח עם 10.14 שניות. פאוול סיים אף הוא במקום השני במקצה הדירוג שלו אותו סיים לאחר 10.34 שניות.

תגובות

טלספורט בפייסבוק