1

קבוצה אוכלת מאמניה

כבר יותר מעשור, מכבי תל אביב לא מצליחה להתייצב. מיטב מאמני ישראל ניסו ומצאו עצמם מאוסים על ידי הקהל. אולי זו קללת קשטן ואולי אי ההבנה שבמכבי תל אביב אסור לעצום עיניים אפילו במשחק האחרון של העונה

יום ראשון 26 אוגוסט 2007
שלומי לויה

 הפסקת עבודתו הצפויה אתמול של אלי כהן נתנה חותמת סופית לעובדה שמכבי ת"א הפכה לקבוצה אוכלת מאמניה. בית קברות למאמנים ת"א. בכירים או אלמוניים שמקבלים הזדמנות לשדרג את הקריירה, זה ממש לא משנה, מאמנים לא גומרים יפה בקבוצה המעוטרת ביותר בכדורגל הישראלי. מכבי ת"א עדיין תרה אחר המאמן שיצליח מקצועית, אבל לא פחות חשוב, שישדר על אותו גל עם הקהל התובעני של הצהובים. 

כל מאמן שהגיע למכבי ת"א בעשור האחרון (למעט חריג אחד,Ƞשנגיע אליו בהמשך) סיים את דרכו בקבוצה זרוק בצידי הדרך, מאוס לחלוטין על-ידי האוהדים ואחרי תקופה ארוכה קשה של עמידה כמעט בלתי אפשרית בלחצים, כאשר כדורגל הוא הדבר האחרון שחושבים עליו והלחץ מאיים לרסק הכל. 

אברהם גרנט היה האיש שהחזיר את מכבי̠ת"א לקדמת הבמה של הכדורגל הישראלי בתחילת שנות ה-90 אחרי שנים שחורות נטולות תארים ובלי לדגדג בכלל את האליפות. הקדנציה השנייה של גרנט בקרית שלום הייתה חיוורת למדי, כשגרנט מצליח להקים נגדו קהל עצום שרק רצה לראותו מחוץ לקבוצה. בסוף לוני הרציקוביץ' נתן לק۔ל את מה שרצה.   

ניר לוין ייזכר כמי שהביא למכבי ת"א שני גביעים רצופים והקבוצה שלו שיחקה לפרקים כדורגל מהנה עם הרבה מאוד שערים, אבל לוין לא ידע להפוך את מכבי ת"א למועמדת רלוונטית לתואר האליפות והתצוגות של הקבוצה הגיעו ӛשלמעשה לא היה מה לסכן או על מה לשחק. הקבוצה של ניר לוין לא הייתה קרובה לתת פייט רציני במאבק האליפות. 

ואז הגיע ניר קלינגר, שגם אליפות אחרי 7 שנים, השתתפות בליגת האלופות וגביע לא סייעו לו לצלוח את עונת הגלקטיקוס האומללה, שלא לדבר על המוות שעשו לו האוהדים שלא שכחו את הגירוש של המלך, אבי נמני. קלינגר הרחיק לקפריסין השכנה על מנת להתאוורר ולנקות את הראש מבית המשוגעים שהיה מנת חלקו בשלוש השנים שהדריך את מכבי ת"א.

הרבה גבות הורמו כשנבחר אלי כהן לשקם את הריסות עונת הגלקטיקוס, אבӜ כהן הפתיע, בין היתר בגלל שלא ציפו להרבה ממכבי ת"א בהדרכתו. אתמול בערב, כשהגיע הטלפון הכואב מאבי נמני, הצטרף גם כהן לרשימה והמשיך את מסורת הפרידות העצובות של מאמנים ממכבי ת"א.

דרור קשטן? לא נדע לעולם

המאמן הۙחידי בעשור האחרון שהצליח לחבר בין הצלחה מקצועית לאהבת הקהל. קשטן לקח דאבל וגם היה אהוב הקהל. אלא שבניגוד לשמות המאמנים שהוזכרו בפסקה הקודמת, השידוך בין קשטן לבין מכבי ת"א החזיק מעמד עונה אחת בלבד עד שקשטן הוחלף באברהם גרנט. מעניין היה לגלות מה היה קוӨה אם קשטן היה ממשיך במכבי ת"א, אם היה מיישר קו עם הסטטיסטיקה הכושלת של מאמנים בצהוב, או שהיה מקבע את מעמדו כסמל של ממש כפי שעשה בעבר בבית"ר ירושלים ובהפועל ת"א. את התשובה לכך לא נדע לעולם.

הרציקוביץ' לא מאמין בזה, אבל יש כאלה שӠשבעים שכל מה שקורה למכבי ת"א מאז נותק הקשר עם מי שמשמש כיום כמאמן הלאומי קשור לאותה החלטה ומכונה – "קללת קשטן". כבר יותר מעשור מרחפת הקללה הזו על מכבי ת"א ומסרבת להרפות.  

אלי כהן.  מסמר במחזור האחߨון

אלי כהן עשה הרבה מאוד דברים טובים במכבי ת"א בעונה שעברה, בעיקר בייצוב השורות המרוסקות אחרי טראומת הגלקטיקוס שעד מהרה נקראו בלעג עגלקטיקוס. במגבלות התקציב, אלי כהן בנה וטיפח שחקנים צעירים שיהוו את השלד של מכבי ת"א לשנים הߑאות. 

אבל כהן התחיל לבזבז את הקרדיט עוד במהלך העונה שעברה. סיבוב שלישי חלש מאוד של הקבוצה עם משחקים לא משכנעים ואחרי שכולם היו בטוחים בסגנות, הצליחה מכבי ת"א לאבד את המקום השני למכבי נתניה, עם הפסדים בבלומפילד למכבי חיפה, בית"ר ירושלים והפועל ת"א. המקום האחד הזה בטבלה, בדיעבד, היה מסמר נוסף בארון הפיטורים של כהן. כתוצאה מירידת המקום בטבלה, משך הזמן להכנות לעונה הנוכחית התקצר והקבוצה נאלצה להתייצב לסיבוב מוקדם נוסף בגביע אופ"א, שזימנה לה את סנטה קולומה.

ߞכביזם.  - ההרגשה שאין עליך

כהן הוא היסטוריה במכבי ת"א בין השאר בגלל רוח המכביזם. אותו מערך של ערכים ואמונות שהופכים את המכביסט למי שהוא. בראש ובראשונה הרצון לדרוס את היריב בכל מחיר. איך אמר פעם ניר קלינגר "ההרגשה שאין עליך". מכביזם לא מתיישב עם תבוסה של 3-0 בדרבי להפועל במשחק שבו תלוי המיקום הסופי שלך ואשר משליך על ההכנות לעונה הבאה. מכביזם לא יכול, בשום מצב, לקבל הפסד 1-0 לקבוצה מצחיקה מאנדורה, שגם ניצחון של 0-20 בבלומפילד בגומלין לא יכול לתקן. כמו אותו משחק בקרית אליעשר שהרחיק את̠גיורא שפיגל ממכבי ת"א לשנים ארוכות. 

מכביזם לא יכול לעכל הסברים/תירוצים מדוע שלטת, הגעת למצבים אבל היריב ניצח. מכביזם משאיר את ההסברים לאחרים וחוגג ניצחונות ותארים כי זו מהות המכביסט. 

מכביזם זה ה-0-4 בדרבי על הפועל ת"א בשנה הראשונה של אברהם גרנט במועדון וגם ה-1-3 על מכבי חיפה בקרית אליעזר עם דרור קשטן ושער מכריע בסטייל של אבי נמני ששווה אליפות.
המכביזם הזה הוא לא מנת חלקה של מכבי ת"א כבר כמה שנים. אוהדי מכבי ת"א מחפשים את האיש שיחזיר להם את המۛביזם.  

 

תגובות

טלספורט בפייסבוק