מספר 10 החדש של אנגליה

כשבאנגליה מדברים היום על מספר 10 בלבן, מדובר על ג'וני ווילקינסון שהפך ב-2003 לגיבור לאומי לאחר שהביא במו רגליו את גביע העולם בראגבי לאנגליה. הערב הוא ינסה שוב לשמח את הממۜכה

שבת 20 אוקטובר 2007
רועי רובינשטיין

ג'וני ווילקינסון הוא אחד הדמויות המוערצות ביותר באנגליה בשנים האחרונות, האיש שהביא לאנגלים את גביע העולם הראשון שלהם בראגבי ב-2003 לאחר דרופ גול ענק בדקה האחרונה של הארכה בגמר מול אוסטרליה זוכה ליחס זהה לזה אותו מקבל דיוויד בקהאם  מצלמי הפפרצי ואנשי הממלכה. ועדיין למרות האהדה אליו והירידה אל חייו הפרטיים, איש מהסובבים אותו מעולם לא פגש את אהובתו הגדולה ביותר, בחורה בשם דוריס.

מי שהכיר לאחד הרווקים המבוקשים ביותר באנגליה את דוריס הי۔ לא אחר ממאמן הבועטים של נבחרת אנגליה דייב אלרד. זה קרה במהלך אימון הנבחרת בבריסבן אוסטרליה לפני תשע שנים.  אלרד ו-ווילקינסון היו במהלך אימון בעיטות מפרך ולא ממש מרשים של הבועט האנגלי כאשר המאמן פנה לשחקן הצעיר ואמר לו "עזוב אותך משני העמודۙם תכוון למשהו אחר, תביט למעלה לשורה העשרים, אתה רואה את מה שאני רואה"? ווילקינסון התשוש הביט במאמנו במבט שואל, "תאר לך שיש שם בחורה אחת שמחכה רק לקבל ממך את הכדור תכוון אליה ג'וני" והוסיף: אתה יודע מה בוא נקרא לה דוריס".  מאז̠ווילקינסון בועט עבור דוריס ומקבל את אהבת הקהל, תחילה היה רק מכוון אליה אחר כך דמיין כי היא מחזיקה גלידה בידה וכיוון אל הגביע ומשם אל התהילה.

חמש עשרה שנים לפני כן התאהב ג'וני בפעם הראשונה, הוא היה בן ארבע ואביו שחקן ראגבי מקצועי העלה אותו אל ۛר הדשא במהלך אחד מאימוני קבוצתו, ווילקינסון נשבה. מאותו גיל שיחק את משחק הג'נטלמנים. בגיל 17 הגיעה הפריצה הגדולה שלו, כשהחל לשחק בנבחרת בית הספר וזכה להכרה לאומית כשהשתייך לנבחרת הנוער של אנגליה שזכתה בהישגים יפים אי שם ב-1997 בטור לאוסטרליה בו הצטיין. הצלחתו בגילאי הנוער העניקה לו את מקומו בסגל של הניוקאסל פלקונס כבר בגיל 18. 

הכישרון של ווילקינסון היכה גלים בליגת הראגבי המקומית מהרגע בו עלה לראשונה על המגרש, יכולותיו בעיקר כבועט בעיטות עונשין לא נעלמו מעיני מאמני הנבחרת האנגלית שהציבו אותו בסגל האנגלי למסע משחקי הנבחרת באוסטרליה וניו זילנד שנה אחר כך, מסע שנקרא בעיני רבים כ"מסע הבושה" בשל ההפסדים הגדולים שספגו ווילקינסון וחבריו. אך כאמור משהו טוב בכל זאת יצא מאותו מסע, המפגש הכמעט מקרי בין ווילקינסון ודוריס.

Ӕפגישה עם דוריס הולידה בועט מצטיין עבור ניוקאסל קבוצתו של הכישרון הצעיר שמהעונה אחר כך זכה להרבה יותר דקות משחק, זכה בתואר שחקן השנה  וזימון נוסף לנבחרת שהתכנסה לקראת גביע העולם בקיץ 1999. 

הבכורה שלו בזירה הגדולה מכולן מול איטליה היߙתה חלומית, הוא כבש טריי  אחד בתחילת המשחק וקינח עם עוד חמישה דרופ גולים בכדי לסיים את המשחק עם 32 נקודות אישיות שסחבו את האנגלים לניצחון ראשון בטורניר ועזר לה להתקדם עד רבע הגמר שם למאמן הנבחרת סר קלייב וודוורק היו תוכניות אחרות בשביל ג'וני̠והוא נותר על הספסל. אנגליה כשלה מול דרום אפריקה ושבה הביתה בפעם השלישית ללא התואר החשוב ביותר בעולם הראגבי שנולד במולדתה.

ארבע שנים מאוחר יותר הגיע ווילקינסון לגביע העולם כשהוא מנוסה יותר וטוב יותר. הוא הצטיין למן ההתחלה כשהוא מנצח כמעט לבדו את דרום אפריקה במשחק השני של הטורניר וככל שהטורניר התקדם היה ברור כי ווילקינסון  בדיוק כפי שפלה הגיע למונדיאל 1970 ומארדונה הגיע למונדיאל 86 בכדי להיות מוכתר להשחקן הטוב בעולם. הצגות של הסופרסטאר האנגלי החדש מול ווילס וצרפת בשלבי הרבע וחצי הגמר העלו את האנגלים לגמר מול אוסטרליה. הכל היה מוכן בכדי שהוא יהפוך למלך חדש של המשחק, אך איש לא ידע באיזו דרמטיות זה יקרה.

כשנותרו 26 שניות לסיום ההארכה בגמר מול אוסטרליה במצב של שוויון 17:17  קיבל ווילקינסון את הכדור מחברו לקבוצה ובעט מחצי מߒרש דרופ גול ענק שהעניק לאנגליה את הגביע העולמי לראשונה בתולדותיה והעניק לנבחרת ראשונה מחצי הכדור הצפוני את התואר. נבחרת אנגליה ובראשה ווילקינסון התקבלו בלונדון בכבוד מלכים. האנגלים שהיו כמהים כל כך לזכייה בתחרות בינלאומית הניפו את גיבור היום על כתפיהם &ndšsh; מכזה גובה יגלה ווילקינסון בהמשך אפשר רק ליפול.

בארבע השנים האחרונות סבל הגיבור הלאומי מאינספור פציעות בכל חלקי גופו, פציעות שמנעו ממנו מלהשלים עונה אחת סדירה בקבוצתו ניוקאסל או להשתייך באופן שותף לסגל הלאומי. אפילו את גביע העולם הנוכחי פתߗ ווילקינסון על הספסל בשל פציעה בעקב שמנעה ממנו מלהשתתף במשחק הראשון של האנגלים מול דרום אפריקה בסיבוב הראשון (0:36 לדרום אפריקאים). משלב הנוקאאוט הוא חזר, מוליך את האנגלים אל הגמר בזכות בעיטות מצוינות. מחר יוליך את האנגלים לגמר גביע עולם שני רצוף, ביציעים ובפאבים מסביב לאצטדיון כולם ילבשו את החולצה  שבגבה מודפס שמו וינסו לתפוס את אחד הכדורים שיבעט. והוא, הוא בכלל לא ישים לב להמולה מסביב, הוא בכלל משחק עבור אהובתו דוריס שתלקק גלידה ביציע. 


 

תגובות

a

טלספורט בפייסבוק