1

''נבחרת אחת למדינה אחת''

נבחרת דרום אפריקה בראגבי תשחק בגמר הגביע העולמי מול אנדליה הערב. רגע לפני, חזרנו לזכייה הראשונה שלה שהייתה מעל הכל ניצחונו של נלסון מנדלה

שבת 20 אוקטובר 2007
רועי רובינשטיין
יש אנשים שהם נושאי לפידים, כאלו שרוח התקופה או שירת ההיסטוריה נכנסה אל בשר גופם ולא עזבה עד שהביאו לשינוי מהותי בעניין שקרוב לליבם. הם מעטים אך הם צועדים בינינו, איש לא שאל אותם האם הם רוצים לאחוז בלפיד והם, הם בטח שאלו את עצמם "למה אני"? אך מעולם לא באמת חיפשו את התשובה. 

נלסון מנדלה היה ועדיין נושא לפיד, ב-1962 מנדלה, אז פעיל לשוויון זכויות במולדתו דרום אפריקה, נשא את לפיד המאבק שלו היישר אל תוך הכלא. האנשים ששלחו אותו לשםȠסיפרו שהוא ולפידו חצו גבולות, הם טעו, הם עוד יחצו אותם בהצלחה מפוארת שלושים שנה אחר כך...

כוחם של לפידים המאירים על הצדק הינו ככוחו של כד שמן, הם לא נגמרים ומחוללים ניסים קטנים שמחזקים את האמונה באנושות הסבוכה ועצובה לפרקים שיצרו בני האדם. עשרים ושמונה שנים לאחר שנכנס לכלא, כשבריוני האפרטהייד נכנעו ללחץ הבינלאומי, שוחרר מנדלה  וצעד ברגליים כבדות אל החופש כשידיו הזקנות אוחזות בלפיד שהדליק בנעוריו.  זהו לא שיעור בהיסטוריה, רק תזכורת שכן אינני רוצה לספר על סופו של מסע מבלי להזכיר את הבכӕרים שבצעדיו.

בהיעדרו של לפיד הצדק מרבית ימיה של דרום אפריקה במחצית השנייה של המאה הקודמת היו חשוכים מאד. זה התבטא בטור לתיאטרון, דרך ספסלי האוטובוס ועד למגרשי הספורט במדינה. במשך 32 שנים החרימו הועד האולימפי ופיפ"א שני הגופים הגדולים ביותר בספורטĠהעולמי את המדינה שלא זכתה לייצוג באירועי הספורט הגדולים בעולם, כך יעשה למדינה שחיה בחשיכה.

משום שהראגבי לא נוהל באותן ימים על ידי אף התאחדות בינלאומי מפקחת (הראגבי היה חובבני עד 1987) המשיכה נבחרת  הספרינגבוקס להתמודד במשחקים ידידותיים ߕבתחרויות שונות לאורך אותן שנים ללא התנגדות ממוסדת. רק ב-1977 הוציאה מלכת אנגליה אליזבת' צו המונע מאנגליה להתמודד מול נבחרת דרום אפריקה בשום ענף ספורט עד סיום שלטון האפרטהייד, שנה אחר כך במהלך סבב משחקים בצרפת ביקש ראש הממשלה המקומי מראשי המשלחת  האורߗת לקפל את מטלטוליהם ולשוב למולדתם. התסיסה בעולם הראגבי כלפי הנבחרת הדרום אפריקאית הגיע לשיא ב-1981 כאשר במהלך משחק רעים בין ניו זילנד לדרום אפריקה באוקלנד, ערכו עשרות אלפי אנשים הפגנה כנגד השלטון היושב בקייפטאון. בתשע השנים הבאות המשיכו משחקי הנבחרת לגרור̠אחריהם ביקורות, כאשר בהרבה מקרים הייתה דרום אפריקה מתמודדת עם נבחרות לא רשמיות של אי אלו מדינות.

 שנתיים וחצי לאחר שיצא אל החופש נבחר נלסון מנדלה לנשיא דרום אפריקה כשהוא זוכה ב-62% מקולות הבוחרים בבחירות הכלליות. למרות האחוז היפה המדינה עדייןȠלא הייתה מאוחדת, ייקח עוד שנתיים וחצי עד שחלומו של נושא הלפיד ירקום עור וגידים.  כחלק מקבלת חזרה אל בין העמים זכתה דרום אפריקה באירוח גביע העולם  בראגבי של 1995, מנדלה ידע כי זו ההזדמנות שלו לקרב בין בני עמו וניצל אותה עד תום.

למרות שהנבחרת של גביע העולם 1995 כללה רק שחקן שחום עור אחד, צ'סטר וויליאמס, תושבי המדינה ניצבו ללא הבדלי גזע מאחורי הנבחרת, מאוחדים סביב הסיסמא שהעניק לה מנדלה, "נבחרת אחת למדינה אחת". יחד עם העידוד הביתי הצליחו הספרינגבוקס להעפיל לגמר בקייפטאון ללא בעיות ۞יוחדות, כשמנדלה מגיע לכל אחד ממשחקיה בטורניר ומפתיע את ההמון במשחק הגמר אליו הגיע לבוש בחולצת משחק ועליה שמו של הקפטן פיאנאר. כך בערב אחד בסוף יוני נפלו זה אל תוך זרועותיו של זה לבנים ושחומי עור באצטדיון אליס פארק ביוהנסבורג אלפי דרום אפריקנים אשר חגגו גביע ראשון. מסע הלפיד הושלם, מנדלה יכול היה להניח את הלפיד בצד, כי באותו לילה נולדה לנבחרת דרום אפריקה אומה.

 

 

תגובות

טלספורט בפייסבוק