יש!!! בית מוות

הגרלת היורו שזימנה לנו בית מוות בו ישתתפו הולנד, איטליה, רומניה וצרפת שߜחה אותנו לדפי ההיסטוריה לבדוק מה הולידו בתי המוות בעבר ולבחור מי השתתפו בבית המוות הגדול ביותר

יום שני 03 דצמבר 2007
רועי רובינשטיין

מעבר לאירועים על המגרש, עבורנו חובבי הכדורגל ישנה התרגשות לא קטנה גם מהגרלות. אז נכון שלפעמים כל הטקסים מסביב מעט מסבכים את מערכת היחסים שלנו עם מוסדות פיפ"א ואופ"א השונים, אך קשה לנו להאמין שמישהו מכם לא תפס את הראש אמש כשנודע לו כי בבית אחד ביורו הקרוב, בית ג' ליתר דיוק ישחקו הולנד, איטליה, רומניה וצרפת.

 קצת אחרי שהבנו כי האליפות עצמה תחל רק ב-9 ביוני במשחק בין  הולנד לאיטליה נברנו בדפי ההיסטוריה של הכדוӨגל העולמי בכדי לקבוע מה היה בית המוות הגדול ביותר בטורנירי המונדיאל ואליפות אירופה. כמובן שהיו בתים רבים שנחשבו לקשים במיוחד, אך דומה כי היו כמה קטלניים יתר על המידה.

הרשימה לשיפוטכם: 

1. בית רבע הגמߨ של מונדיאל 1982 - הגדול מוכלם

האמת? שקלנו אם הוא שייך לרשימה שהרי בית המוות הבא לא נקבע בהגרלה, אלא במהלך המונדיאל לאחר שלב הבתים הראשון. ובכל זאת, זהו ללא ספק הבית האיכותי ביותר שנוצר באירוע גמר של פיפ"א והגיע גם ממה שרבים מכנәם המונדיאל הטוב ביותר שהתקיים עד היום כולל המשחק הטוב ביותר מאז נברא היקום.

שוב,  נכון שזהו לא בית מוגרל באופן רשמי ונבחרותיו שובצו אליו בעקבות התוצאות שלהן בשלב המוקדם של הטורניר. אך עדיין, מי יכול לגבור על שלושת הנבחרות הגדולות בתבל:&n͢sp;

ברזיל, איטליה וארגנטינה


למונדיאל 1982 הגיעה נבחרת ארגנטינה של דניאל פסארלה כאלופת עולם, עם אחד, דייגו ארמנדו מארדונה שמחכה להזדמנות על הספסל. הברזילאים הגיעו עם נבחרת מבריקה שעד היום רבים מכנים אותה כנבחרת הסלסאו הטובה ביותר שלא זכתה במונדיאל. ואיטליה נדדה לספרד עם הרכב שהפך ככל שהטורניר התקדם לאחד מאבני היסוד של הכדורגל האיטלקי כפי שאנו מכירים אותו כיום. 

משחקי הבית נפתחו עם ניצחון 1:2 של הסקואדרה אזורי על ארגנטינה במשחק בו המגניߝ גטאנו סיירה וקלאודיו ג'נטילה מכסחים את הרגליים של מראדונה וחבריו להתקפה בכדי לנצח. הארגנטינאים היו זקוקים לניצחון בסופר קלאסיקו מול ברזיל במשחק הבא, אך החבורה שחלקה זכה בגביע העולמי ארבע שנים מוקדם יותר לא היוותה יריב של ממש לסוקראטס, זיקו ופאלקאו. הברזיߜאים ניצחו 1:3, במשחק בו הם יכלו להביס את יריביהם מדרום אמריקה ורק רצף החטאות מזהיר של סרג'יניו מנע מהתוצאה להיות כפולה. במשחק בו זכורה גם הרחקתו של מארדונה הצעיר לאחר שהאחרון בעט במגן ברזילאי דקות לסיום המשחק.

המשחק האחרון בבית (שדרۚ אגב, שפט בו אברהם קליין) הפגיש את הברזילאים מול איטליה, מפגש ישיר שהמנצחת בו תככב בחצי הגמר, אלא שלברזיל הספיק גם תיקו. המשחק הזה הוא אולי הזיכרון הטוב ביותר שיש לפאולו רוסי מהקריירה שלו, פעמיים העלה החלוץ האיטלקי הצעיר את הסקואדרה אזורי ליתרון ופעמיים מӦאו סוקרטס ופאלקאו את השיוויון. תיקו היה מוליך, כאמור,  את ברזיל היישר אל עבר חצי הגמר מול פולין, אך רבע שעה לסיום לפאולו רוסי היה עוד טריק אחד בארסנל, החלוץ קיבל את הכדור מהדיפה לא טובה מהגנת ברזיל ובעט משישה עשר מטר, בעיטה שננעצה ברשת של ברזיל ונעצה̠את מקומה של איטליה בחצי הגמר. 2:3 בסיום לאיטליה שזכתה לאחר מכן בגביע.


2. בית ה, מונדיאל 1986- הראשון מכולם

ארבע שנים לאחר אותו בית מוות שנערך בספרד, התלקח לו בית אחר בחום הגדול של מקסיקו 86. כבר מההגרלה היה ברור שבית ה' בו היו חברות גרמניה, סקוטלנד,אורוגאווי ודנמרק יכול להיחשב ל"בית המוות" של הטורניר, אך הייתה זו הופעה בלתי נשכחת של הסוס השחור, דנמרק ,שטרפה את כל הקלפים. חשוב גם לציין כי היו אלה השנים היפות של נבחרת סקוטלנד ושבאותם שנים אורוגואי עדיין נחשבה למיני מעצמת כדורגל.

למעשה, עד אז ברחבי העולם לא היה מושג שנקרא "בית מוות" ובית ה' במונדיאל 1986 היה הראשון לשאת את השם המאיים.

הדנים פתחו את המשחקים עם ניצחון 0:1 על סקוטלנד של ג'ורדון סטראכן הצעיר ומיד אחר כך̠הלמו באורוגוואי עם 1:6 בלתי נשכח בו כבש פרבר לארסן שלושער ועזר לאחים לאודרופ לחגוג. הסקנדינבים אף הצליחו לגבור 0:2 על מערב גרמניה משערים של ג'ון אריקסון ופנדל של יספר אולסן בכדי להשיג את ראשות הבית. 

הגרמנים בכל זאת מצאו את דרכם לשלב השנߙ של הטורניר בזכות ניצחון 1:2 על סקוטלנד ותיקו 1:1 עם אורוגוואי כשהם נהנים מהמשחק האלים בין הסקוטים לאורוגוואים שהסתיים בתיקו מאופס.  

3. בית ו, מונדיאל 2002 - העלוב מכולם

ייתכן ועד א

תגובות

טלספורט בפייסבוק