1

כשפקיסטן הפרה את החרם

ב-1959, שיחקה ישראל באסיה. מוקדמות גביע היבשת נערכו בקוצ'ין שבהודו. פקיסטן המוסלמית הפרה אז חרם ערבי ופגשה פעמיים את ישראל

יום רביעי 09 ינואר 2008
אשר גולדברג

בתחילת דצמבר 1959, התקיים בהודו טורניר אליפות מערב אסיה, לקביעת הנבחרת שתעפיל לגמר האליפות, כעבור שנה בדרום-קוריאה. 

המאמן היה היהודי-הונגרי גיולה מאנדי, שבחר 18 שחקנים לטורניר שהיה בעיירה ארנקולם שבמערב הודו. בראש המשלחת עמדו צבי ברים, יצחק בן-בסט ואבנר ישראלי.

השחקנים המאושרים שנבחרו היו: מישל פורטל, חיים בוך, שאול מתניה, חנוך מורדוכוביץ', מיכאל בן-דוד, אמציה לבקוביץ', משה חלדי, גדעון טיש, יוסף גולדשטיין, שמואל ߜוי, יעקב גרונדמן, שלמה נהרי, אברהם מנצ'ל, נחום סטלמך, רפי לוי, רחביה רוזנבויים, זכריה רצאבי ושייע גלזר.

משלחת ישראל שוכנה במלון "מלאבאר", אליו נהרו יהודים מכל רחבי הודו. המלצר הראשי היה הקמע של השחקנים וזכה לכינוי "גונגה דין".<͢r/>
ישראל, פרס, הודו ופקיסטן התמודדו על המקום הראשון במשחקים כפולים בני 80 דקות כ"א. ישראל פתחה את הטורניר בתבוסה 3:0 לפרס. הרב הראשי של קוצ'ין הסביר כי "אצבע אלוהים בדבר", היות וישראל שיחקה וחיללה את השבת. בגובלין כבר סיימה ישראל את המשחק עם הפרסים בתיקו 1:1.ישראל גברה פעמיים על הודו המארחת. 1:3 במשחק הראשון, ובשני 1:2. 

המשחקים הנוספים היו נגד נבחרת פקיסטן האלמונית. בימים אלו, פקיסטן היתה נתונה תחת מתקפת טרור של אל-קעידה. המדינה המוסלמית הענקית החזיקה בפצצות גרעינәות, והמערב רצה אותה לצידו.

מדינות ערב ובראשן מצרים וסוריה, הפעילו לחצים פוליטיים על פקיסטן המוסלמית כדי שזו תפרוש ולא תשחק נגד ישראל. פקיסטן הפרה את החרם הערבי, מהלך שתפס כותרות ענק בתקשורת הישראלית והערבית.

ישראל פגשה פעמיים את Ӥקיסטן. במשחק הראשון, ב-10 בדצמבר 1959, ניצחנו 0:2 משערים של רפי לוי וסטלמך. המשחק השני, ב-17 בדצמבר, היה גורלי עבור ישראל, אשר היתה חייבת לפחות תיקו כדי לזכות במקום הראשון.

הרכבה של ישראל היה: פורטל, בן-דוד, מורדכוביץ', חלדי, לבקוביץ', גולדשטۙין, נהרי, סטלמך, גלזר, מנצ'ל, רפי לוי. כן שותף זכריה רצאבי. 

15 אלף צופים היו במגרש בארנקולם, הודו. במרחק של 12 אלף ק"מ, בישראל היתה כל המדינה צמודה למקלטי הרדיו, ועקבה אחרי המהלכים.

הפקיסטנים התחבקו עם שחקני ישראל, הרבו לחייך וכבשו בפתיחת המחצית השניה שני שערים. עומר בדקה ה-49 וצאפור בדקה ה-57 גררו תשואות ביציעים, בעיקר ע"י אוהדי נבחרת פרס. היהודים שנכחו במגרש היו עם פנים נפולות, כמו גם השחקנים הישראלים.

אחרי השער השני לזכות פקיסטן, מיהר הקפטן נחום סטלӞך לאסוף את השחקנים וזעק לעברם "אנחנו לא מפסידים כאן". בדקה ה-60, מנצ'ל בעט כדור חופשי מ-17 מטרים לרשתו של סאדיק. הרגע המאושר של ישראל היה בדקה ה-68, כששייע גלזר הגביה לרחבה, היישר לראשו של זכריה רצאבי שנגח מ-17 מטרים לתוך הרשת- 2:2, תיקו שהספיק לישראל לסיים ראשונה.

כשחזרה הנבחרת הישראלית למלון, אספו השחקנים 200 דולר עבור המלצר "גונגה דין" הקמע. היהודי הקטן אסף את הכסף, זרק את סינור המלצרים וברח הביתה. 200 דולר היו שווים אז למשכורת של שנה וחצי. 

תגובות

טלספורט בפייסבוק