6

כף רגלו השמאלית

לכל אורך הקריירה כולם אמרו לשונסוקו נקאמורה, כי אין לו סיכוי להצליח ברמות הגבוהות בגלל מימדי גופו הזעומים. הערב במדי סלטיק מול ברצלונה ויקטור ואלדז יצטרך להיזהר מכף רגלו השמאלית הקטלנית של היפני

יום רביעי 20 פברואר 2008
רועי רובינשטיין

השמועה אומרת כי הטלפון הראשון שעשה מאמנה של סלטיק גורדן סטראכן לאחר הגרלת שמינית גמר ליגת האלופות הייתה לפנינה הגדולה ביותר בקבוצתו, שונסוקו נאקמורה. באופן מפתיע מספרים כי היה זה דווקא היפני שניסה לעודד את המנג'ר הסקוטי הוותיק כשאמר לו משהו בסגנון, "אל תדאג אנחנו נעבור אותם", האמת היא שההכרזה הזו מתאימה לנקאמורה אשר נלחם לאורך כל הקריירה שלו באינספור מכשולים שניצבו מולו וניצח את כולם. ביום רביעי, כל גלאזגו תחכה לראות האם היפני הצעיר יוכל לגבור על המפלצת מברצלונה.

 כמו הרבה מאד גאוני כדורגל אחרים, גם נקאמורה (25) סבל עוד מגיל צעיר מחיסון פיזי מובהק על מגרש הכדורגל, הקשר שתנועתו על המגרש הוגדרה בידי רבים כדהירה אינסופית שבסופה מסירה גאונית נולד ביוקוהמה יפן והחל לבעוט בכדור כבר ߑגיל חמש כשהצטרף לחוג הכדורגל של המועדון המקומי. בגיל 12 גילו אותו מגלי כישרונות של קבוצת הנוער של ניסאן קבוצה אשר מומנה על ידי ענק המכוניות היפני ובהמשך עם פתיחת הליגה המקצוענית ב-1993 תהפוך ליוקוהומה מיריונס אחת מקבוצות הפאר של הכדורגל היפני. למרות שהצות̠המקצועי של קבצת הנערים ראה את הפוטנציאל שטמון בילד הצנום שעמד מולם והראה יכולת נפלאה באימונים, החליט מאמן הקבוצה שלו להכליל את הילד שהתנשא ל-1.60 מטר בלבד בסגל קבוצתו.

 בגיל 15, ללא הרבה אמונה מאיש, רבים היו מרימים ידיים בקשר לחלומם לכבוש אתĠהעולם, אך לא נקאמורה הצעיר. במקום לבכות על העבר החליט הקשר המחונן לחזור לקבוצת בית הספר שלו אותה נטש בתחילת התיכון בעקבות הרצון שלו להצליח בקבוצת הנוער של ניסאן. היפני הצעיר הבין עד מהרה כי הוא לעולם לא יוכל להתמודד עם הפיזיות של חלק מהשחקנים סביבו והחל להשקיע שמונה שעות יומיות באימונים של שליטה בכדור ובעיטות חופשיות. העבודה הקשה והעובדה כי הטבע עשה את שלו ונקאמורה זכה לעוד חמש עשרה סנטימטרים של תקווה, הביאו לילד הצעיר לא רק הופעות מוצלחות במדי בית ספרו אלא גם זימון ראשון למשחק של נבחרת יפן הצעירה שהתכוננה לאליפות העולם לנבחרות צעירות בקיץ 1997.

 לאחר הופעה מוצלחת במדי נבחרת הנוער של יפן באליפות העולם קיבל נקאמורה הצעה חלומית מהקבוצה שדחתה את שירותיו רק שנתיים קודם לכן, היוקוהומה מיריונס החליטו לצרפו לסגל הבוגר של הקבוצה. במשך חמש עונות היה נקאמורה אחד מאנשי המפתח של המיינרס, הוא אמנם לא זכה עימה בתארים אך בחירתו לשח הענה בשנת 2000 לאחר שכבש חמישה שערים ובישל אחד עשר נוספים לחבריו לקבוצה, הביאה אותו לתודעה הלאומית.  העונה המוצלחת שלו במדי המיינורס הביאה לזימון לנבחרת הבוגרת של יפן אתה הדריۚ באותה עת פיליפ טרוסייר. המאמן הצרפתי העניק לקשר הצעיר מספר משחקים בהרכב הראשון של הנבחרת שהתאמנה לקראת מונדיאל 2002 אך חדל מלהזמינו למשך שנה תמימה לאחר שהיה שותף לתבוסה 0:5 לצרפת ב-2001. טרוסייר עוד הספיק להחזיר את נקאמורה לסגל לארבעה משחקי ידידות לקראת ۔מונדיאל אך החליט להותירו מחוץ ל-23 השחקנים שייצגו את מולדתם במנדיאל הביתי ויצר זעקה לאומית של אוהדי הכדורגל שהיו בהלם בעקבות ההחלטה.

 כמו בפעמים הקודמות בחייו, נקאמורה לא ראה באי זימונו לנבחרת כישלון וידע למנף את האירוע לטובתו כשנסע לאיטליה בזמן המשחקים וחתם על חוזה עטור מזומנים ברג'ינה האיטלקית ששילמה עליו כ-3.5 מיליון דולר. הוא זכה לכבוד מלכים והחולצה עם הספרה 10 הוצמדה לגופו, בניגוד ליפני אחר ששיחק באיטליה הידושו נקאטה אשר לרוב היה עסוק יותר בצו האופנה מאשר בלתת הצגות על המגרש. נקאמורה הצלәח להלהיב את הקהל הקומי שאהב אותו למרות שלל פציעות שהיו לו בשלושת העונות שלו ברג'ינה שמנעו ממנו מלשחק עונה שלמה אחת במועדון. לאחר שלוש עונות ברג'ינה החליט נקאמורה לעזוב את הקבוצה מקלאבריה. הוא זכה להתעניינות מדפורטיבו לה קורוניה ואתלתיקו מדריד מספרד כמו גםȠמבורוסיה דורטמונד הגרמנית, אך לבסוף החליט לחתום בסלטיק הסקוטית למרות שרבים במולדתו כולל כתב הספורט הבכיר ג'רמי ווקר הזהירו אותו כי המשחק באי הבריטי מהיר מידי עבורו.

 לקח ליפני עונה אחת בכדי להתאקלם לכדורגל הסקוטי, אך מהרגע שנקאמורה מצא את מקומו באגף ימין של סלטיק הוא החל להילחם על כל כדור והפך לאהוב הקהל בסלטיק פארק. השער שלו בבעיטה חופשית בהפסד 3:2 של קבוצתו באולד טראפורד למנצ'סטר יונייטד בליגת האלופות בעונה שעברה נבחר על ידי רוב אוהדי סלטיק לשער היפה ביותר של הקבוצה בעשור האחרון. בשמונים ואӗת המשחקים שלו עד כה בסלטיק כבש נקאמורה לא פחות מ-19 שערים ועזר לקבוצתו לזכות בשני תארי אליפות. בתחילת הענה הנוכחית נפצע היפני בברכו הימנית והפסיד את כל פתיחת העונה המופלאה של הירוקים לבנים מגלאזגו. עכשיו משחזר להרכב הפותח של סטראכן, יודע נקאמורה כי לו תהייה לו האפשרות לכבוש שער מול ברצלונה, הוא יוכל להۑיט על מאמניו הראשונים מקבוצת הנוער של היוקהומה מיינורס בעיניים ולומר אולי אני לא הכי גדול אך יש לי את כף רגלי השמאלית. 

צילומים: רויטרס

תגובות

טלספורט בפייסבוק