שתדעו את מי שכחתם

משה ורון הלך לפני כשבוע לעולמו, אך ראשי ההתאחדות לכדורגל לא הגיעו ללוויה של מי שהיה מאמן נבחרת ישראל. סיפור קצר על האיש שנשכח על ידי לוזון וחבורתו

יום שלישי 25 דצמבר 2007
אשר גולדברג
השם  משה ורון לא אומר רבות לחובבי הכדורגל הצעירים בישראל.  וכל זאת למה? כנראה בגלל שאין כאן תרבות ספורט אמיתית, כזו שיודעת לכבד את מי שבעבר עמדו בראש הכדורגל הישראלי בפרט והספורט בכלל.

עד כדי כך הוא לא אומר רבות שאפילו ראשי ההתאחדות לכדורגל לא הגיעו ללוויה של מי שהיה, לא פחות ולא יותר, מאמן נבחרת ישראל. אז לטובתם ולטובת אלו שרוצים להחכים קצת, מוגש חלק מסיפורו של משה ורון שהלך לעולמו בגיל 82 וזכור כנסיך הכדורגל הישראלי של שנות ה-50.

ב-1954 , בהיותו  רק בן 28 ,מונה  ורון  למאמן הפועל פ"ת. ערב פתיחת העונה 1954-5 , אסף ורון את שחקניו, בבית קפה מקומי שם החליטו: הפועל פ"ת תדיח את מכבי ת"א הגדולה מכתרה.

ב-1955, חגג ורון זכיה היסטורית עם הפועל פ"ת בתואר האליפות. נחום סטלמך כבש 28 שערים כמחציתם בנגיחות  ממסירות הפז של המאמן-שחקן, משה ורון. 

ראשי ההתאחדות ראו כי טוב ולקראת מוקדמות מונדיאל 1958 בשבדיה, מונה ורון למאמן הלאומי במקומו של איבן יזבנצ'יק היגוסלבי. לצדו בתפקיד מרכיב הנבחרת שימש אל"מ , שמואל סוחר.

מספר נבחרות ערביות ואסיאתיות מולן הייתה אמורה ישראל לשחק, סירבו להגיע לת"א ולפיכך . פיפ"א פסקה על שני משחקי הכרעה נגד נבחרת וולס , שסיימה במקום  השני באליפות האיים הבריטיים.

נבחרת וולס הייתה מוכרת באירופה ובין שמות כדורגלניה זהרו במיוחד ג'ון צ'ארלס, השוער ג'ק קלסי, והקיצוני השמאלי קליף ג'ונס. רגליו של ג'ון צ'ארלס בוטחו אז בסכום חסר תקדים : 50 אלף ליש"ט. 100 חילים מוולס ששרתו בקפריסין, הוטסו במיוחד למשחק בר"ג.

 המאמן משה ורון היה הראשון שנתן במה לשני כוכבים צעירים בקישור , אהרון אמר וגדעון טיש משמות העבר הגדולים. כ-60 אלף צופים הגיעו ב-15 בינואר 1958 לר"ג. הם באו לראות את הכחולים לבנים שלנו רושמים הפתעה. רחובות ערי ישראל היו ריקים , כולם נצמדו למקלטי הרדיו, לשידור המשחק. וולס ניצחה, 0-2, משערים של איבור אולצ'רץ בדקה ה-38 ושער של בואן בדקה ה-63.

כעבור שלושה שבועות ב-5 בפברואר התקיים משחק הגומלין בקרדיף, לעיני 30 אלף צופים.
ההרכב שהעלה משה ורון כלל את:  חודורוב, לבקוביץ ', מורדכוביץ', אמיר רזניק, טיש, נחמיאס, סטלמך, ג'וג'סיאן, גולדשטיין, גלזר.

נבחרת וולס עלה עם: קלסי, ויליאמס, הופקינס, הרינגטון, מל צ'ארלס, בואן, מדווין,יואיט, ג'ון צ'ארלס, אוצ'רץ', ג'ונס.

גיבור המשחק היה השוער הישראלי, יעקב חודורוב, שבלם וקלט עשרות כדורים שנראו כבר בתוך הרשת. מנגד היו גם לשייע וגלזר ונחום סטלמך הזדמנויות שהשוער קלסי עצר בקושי רב.

באחת מההתקפות של וולס, פגע ג'ון צ'ארלס בפניו של חודורוב ושבר את אפו. חודורוב שיחק עם כאבים עזים ורק בדקה ה-76 נכנע לאולצ'רץ'. כעבור 4 דקות נכנע חודורוב בפעם השנייה לג'ונס, 0-2.

הנבחרת הישראלית חזרה ארצה והחלה בהכנותיה עם משה ורון לאליפות אסיה, בטוקיו, יפן בחודש מאי 1958 שם סיימנו במקום השני ואז הוחלף ורון על ידי גיולה מאנדי.

תגובות

9

טלספורט בפייסבוק