מי צריך את אמסטרדאם?

בעקבות הכעס של עירוני ר"ג על נסיעת ניר כהן ואלישי כדיר עם הנבחרת לטורניר חג המולד באמסטרדאם, יצאנו לברר באיזה טורניר מדובר ולמה זה כל כך מפריע למאמן ר"ג רובי בלינקו

יום שלישי 25 דצמבר 2007
שלמה חסיד

נבחרת ישראל המריאה הבוקר, זו השנה השנייה ברציפות לאמסטרדאם, לטורניר חג המולד, מה שיצר התמרמרות גדולה אצל עירוני ר"ג, ששני שחקניה ניר כהן ואלישי כדיר, הוזמנו לנבחרת והקבוצה תאלץ להתייצב למשחק נגד מכבי ת"א ב-31 לחודש בנוקיה.

בני ברנר יו"ר ר"ג כינה את הטורניר באמסטרדאם הזוי, והכריז שלא ישחרר את שני הטאלנטים לנבחרת, אך בסופו של דבר בתרצה ושיחרר אותם בתמורה לכך שהם יחזרו ארצה כבר ב-29 לחודש. 

הנסיעה לטורניר העלהת שוב סימן שאלה בדבר הצורך בקיומו. הרי מרבית השחקנים שזומנו כלל לא יהיו שייכים לסגל הנבחרת כשזו תתמודד במוקדמות אליפות אירופה. מאמן העבר, יורם חרוש, כיום פעיל מאיגוד הכדורסל הוא אחד האנשים שמצדדים ביציאה לטורניר. חרוש הסביר: "הקמנו פרוייקט אולימפי שבמסגרתו שחקני כדורסל צעירים מתאמנים כל יום רביעי במטרה להכשיר את הנבחרת הבאה של ישראל. עכשיו יש הזדמנות דווקא לשחקנים שהם עדיין בגיל צעיר, ועדיין לא הוזמנו לנבחרת, לרכוש ניסיון במדים הלאומיים, תחת עיניהם הפקוחות של המאמנים הלאומיים, ואז אם הם מרשימים יש להם סיכוי להגיע לנבחרת, אך על הדרך הם מעשירים את הניסיון הבינלאומי שלהם, זה פרוייקט מבורך ואנחנו ממשיכים איתו".

גם אריק שיבק, מאמן אמסטרדאם שתשתתף בטורניר אמר: "טורניר מאוד נחמד, מסורתי שמתקיים כל שנה, יהיו בו סקאוטרים שיראו את השחקנים הצעירים, יהיה מאוד נחמד לפגוש את הנבחרת ואת צביקה".

השאלה אם הטורניר הזה עוזר לנבחרת?

"עבדתי בנבחרת כעוזרו ואני חושב שהטורניר הזה חשוב". 

רובי בלינקו מאמן ר"ג היה כמובן פחות שמח מהנסיעה ואמר: "לא ברור לי מה זה הטורניר הזה רק שמעתי את מה שצביקה שרף אומר בטלויזיה. מנקודת המבט שלי, לא אשקר ואגיד שהמצב אידיאלי כי זה לא כך.  אני צריך את ניר כהן ואלישי כדיר אצלי באימונים, זה נכון שהם נמצאים במסגרת קבוצתית, אבל אין כמו להתאמן בקבוצה, יש לנו תרגילים שאנחנו עובדים עליהם, המשחק מול מכבי הוא לא סתם משחק, שני שחקנים מהחמישייה זה חצי קבוצה, לוקחים לי אותם לפני המשחק הכי קשה, הייתי שמח אם היה יותר שיתוף בין המנהלת לאיגוד הכדורסל, אז הדברים היו נראים אחרת ואולי הנזק שלנו היה מצטמטצם".

אז האם הטורניר תורם במשהו? ספק רב.  אולם יו"ר איגוד הכדורסל ירמי אולמרט קובע בנחרצות:  "טורניר הכדורסל באמסטרדאם הוא טורניר מסורתי שמתקיים שנים רבות. בעבר היו יוצאות אליו קבוצות כמו הפועל ומכבי ת"א. וקבוצות נוספות. מהשנה שעברה החלטנו להוציא לשם נבחרת של צעירים שמסומנים כפוטנציאל להגיע לנבחרת הלאומית".

אבל לישראל אין באמת נבחרת אולימפית

 "בשנה שעברה היתה הצלחה גדולה, כשגיא פניני ומורן רוט, שלא היו בנבחרת הלאומית הרשימו מאוד בטורניר הזה והוחלט להעלות אותם לבוגרת".

הסיפור עם רמת גן עורר לא מעט תמיהה 

"לצערי מנהלת הליגה נאלצה לדחות משחק כי  בגלל מה שקרה במלחה ופציעתו של יואב גליקשטיין, החליט אבנר קופל לא לקיים למחורת האירוע את המשחק בין מכבי ת"א לר"ג. היות ולא יכול להיות שר"ג תשחק את המשחק החוזר במרץ, החלטנו שהוא יתקיים ב-31 בדצמבר, מספר ימים אחרי טורניר אמטרדם  ובכל מקרה עירוני ר"ג תקבל את השחקנים שלה יומיים לפני, לנו לאיגוד עלה כסף להטיס אותם אבל זו לא הנקודה".

תגובות

2

טלספורט בפייסבוק