עניין של קופסא ומסורת

ה-26 בדצמבר נחשב מזה שנים לאחד הימים העסוקים בכדורגל האנגלי, אך לא רק שם. ברחבי העולם מנצלים את התאריך לפתיחת אירועי ספורט שונים. בקנדה למשל יש אליפות עולם בהוקי

יום רביעי 26 דצמבר 2007
רועי רובינשטיין
עד שנכנסו הכבלים לחיינו, אי שם בתחילת שנות התשעים, עבור רוב חובבי הספורט בארץ והכדורגל בפרט ה-26 בדצמבר היה עוד יום רגיל. המילה 'חג' לא ממש נלוותה אליו, והדבר הכי חגיגי בו היתה ככל הנראה העובדה שהוא נמצא במרחק שישה ימים מהשנה האזרחית החדשה. נכון, לא היינו בורים, ידענו על קיומם של משחקי מחזור נוסף בליגה האנגלית ביום זה, אבל אז, בשנות השמונים לא ראינו אותם.

הערב רוב הישראלים יחזרו מהעבודה, יארגנו לעצמם מעט גרעינים וישבו לראות את צ'לסי, מנצ'סטר יונייטד וארסנל, הם יהיו חברים בחגיגה הגדולה של בריטניה. אבל מהו בדיוק ה-boxing day? וממתי הוא הפך להיות יום קדוש, בעיקר לחובבי ספורט וכדורגל?

נפתח בעובדות הפשוטות. בחלקים נרחבים של העולם, נחשב ה-26 בדצמבר ליום חופש נוסף המתלווה לחופשת חג המולד. זהו אמנם לא חופש דתי כמו אלו לפניו, אך שורשיו נטועים עמוק בהיסטוריה של האנושות עוד בימי המאה הקודמת. אז היו שבים כל משרתי האדונים אל אחוזותיהם, לאחר חופשה קצרה עם בני משפחותיהם, במטרה לשוב ולשרת את האדון. בשל העובדה שהאדונים לא יכלו להעניק לעובדיהם את השי לחג בבוקר החג כפי שמקובל, נהגו האדונים לעבור עובד עובד וחלק להם קופסאות ובהן כל טוב כמעין שי לחג. בנוסף, בכנסיות רבות ברחבי בריטניה נהוג היה מאז ומתמיד לתרום תרומה צנועה לעניים בחג המולד, תרומה אשר הושלכה לתוך קופסא אותה היו פותחים רק ביום שלאחר החג על מנת לתת את התרומה לעניי הכפר. 

חזרה לספורט, המסורת של עריכת מחזור ליגה בכדורגל האנגלי ב-26 בדצמבר הולכת אחורה זה שנים רבות. אך לא תמיד הכדורגל היה מרכז העניינים ביום זה. במאה ה-17 וה-18 נהגו הברונים בממלכה לנצל את בוקר החג החדש ליציאה למרחבים בכדי לעסוק בציד שועלים. רק באמצע המאה ה-17 החליפו משחקי הכדורגל את תרבות הציד ביום זה, ומכאן נוצר לנו עוד מחזור ליגה מרתק באנגליה. 

בתוכניית המשחקים של הליגה האנגלית (והסקוטית, שכן הסקוטים נשאבו אף הם למסורת זו) תמיד יופיעו הרבה מפגשים פיקנטיים ביום זה. בכדורגל האנגלי, הסטטיסטיקות הראו במשך שנים כי קבוצה אשר מוליכה את הליגה לאחר מחזור רצף מחזורי המשחקים של חג המולד, וביניהם זה המתקיים ב-26 בדצמבר, לא תזכה באליפות של אותה עונה. מיתוס זה נשבר לאחרונה פעמיים על ידי צ'לסי של מוריניו.

אך לא רק באנגליה מנצלים את יום המנוחה הנוסף לקיום אירועי ספורט מקומיים. גם בשאר המדינות אשר שייכות לאימפריה הבריטית לשעבר נערכים עשרות אירועי ספורט שונים ביום זה. מזה עשרים שנה נערך ב-26 בדצמבר המשחק הגדול ביותר בכדורגל המקומי, הדרבי של העיר בלפסט אשר מפגיש את שתי היריבות הגדולות ביותר בכדורגל המקומי, לינפלד וגלנטוראן. 

כמה שעות לפני המשחק הגדול בצפון אירלנד נערך במגרש הקריקט הלאומי במלבורן, אוסטרליה משחק ראווה בין הנבחרת המקומית לנבחרת אורחת שנקבעת מראש. השנה לדוגמא יוכלו התרמילאים הישראלים שחפצים בכך, להתענג על עשרות כוסות בירה וצ'יפס בזמן שנבחרת הודו תנסה להנחיל לאוסטרלים הפסד ראשון מזה עשור ברצף המפגשים המסורתי הזה. 

בעיר נוספת באוסטרליה, סידני, מצוין הבוקסינג דיי על ידי מרוץ סירות המסורתי בין נמל סידני להובר הנמצאת במרחק 1,170 ק"מ מאחת מהערים היפות באולם. שורשי התחרות חוזרים אחורה לתאריך ה-26 בדצמבר 1945, אז ימאי מקומי בשם פיטר לוק רצה להפליג עם מספר חברים לנמל הובר. בבוקר ההפלגה נתקל לוק בקפטן ג'ון ליגוורת' מהצי המלכותי הבריטי שהגיע העירה וביקש להתחרות עימו במסע לנמל הבא אליו הוא מפליג, "בשביל הספורט" אמר לו הקפטן ובכך יצר מסורת של שנים וכיום כל שנה מתחרות שתי יאכטות במרוץ המסורתי.

עם כל הכבוד לכל אלו, נדמה כי אירוע הספורט החשוב ביותר בנערך כל שנה ביום זה הינו אליפות העולם בהוקי עד גיל 20 הנערכת בקנדה. מזה 34 שנה נפתחת ביום זה האליפות שכל קנדי שמכבד את עצמו מכיר ומוקיר. אלפי חובבי הוקי קרח מכל העולם מתאספים במדינה חובבת הספורט המהיר במטרה לגלות את כוכבי ה-NHL הבאים. עשרות נבחרות מכל רחבי העולם מנסות להשיג את התואר הנכסף במשך שבועיים של תחרות ברוטאלית וקשה. 

למרות כל ההילה הסובבת אותו כיום, יש הטוענים שהטורניר עצמו הינו העתק מדויק של התאחדות ההוקי הקנדית לטורניר ותיק יותר, גביע ספנגלר המשוחק בדאבוס, שוייץ. כיום בשל העובדה ששני הטורנירים מתקיימים במקביל, שולחות רוב המדינות המשתתפות נבחרת פחות ראויה לטורניר בשווייץ, אפילו הקנדים טורחים להרכיב קבוצה מסך שחקניהם המשחקים באירופה. למרות שהוא פחות זוהר, גביע ספנגלר עדיין זוכה להתעניינות עצומה ומשודר בטלביזיה הקנדית, במקביל לטורניר המקומי וכמובן שברשת מקבילה.

כך נדמה כי ה-26 בדצמבר, יום רגיל שהפך ליום חג, התפתח במרוצת השנים לאחד מימות השנה החשובים ביותר בלוח השנה של חובבי הספורט ברחבי העולם. שום דבר חשוב באמת לא מוכרע בו, אבל יש שיאמרו שזה פשוט עניין של מסורת.

תמונות: רויטרס

תגובות

f

טלספורט בפייסבוק