חוגגים מול יציעים ריקים

זו העונה השניה בה משחקי הליגה הבכירה בלבנון נערכים מול אצטדיונים ריקים, כמו תמיד בלבנון הסיפור הזה קשור גם אלינו. בהוראת הממשלה הוחלט - הקהל נשאר בחוץ. אפילו נסראללה בתמונה

יום חמישי 27 דצמבר 2007
רועי רובינשטיין

פאוד חג'יזי, אחד מכוכבי הליגה הלבנונית, בלמה של אל – אישאד ביירות, אוהב מאוד את המגרש. לצערו, ולצערם של עשרות שחקני כדורגל מקצועניים בליגה הראשונה בלבנון, העונה זו העונה השנייה שבה הוא עולה לשחק מול יציעים ריקים. 

שלא תטעו, הפופולאריות של המשחק בלבנון לא ירדה פלאים בשנים האחרונות, וגם המלחמה האחרונה לא השפיעה על הרעב של ההמון להגיע אל המגרשים בכל סוף שבוע, אלו הם השלטונות שמונעות ממנו להיכנס בשערי האצטדיונים הגדולים והקטנים של המדינה כאחד. בשל הגזרה המרה שהטילה עליהם הממשלה, נאלצים אוהדי הכדורגל הלבנוניים לצפות במשחקים המשודרים בטלוויזיה המקומית ולעודד את אליליהם מרחוק, יותר מידי רחוק יש שיאמרו. 

הסיבה לאיסור הממשלתי המוחלט על הגעה למגרשי הכדורגל אינה קשורה כלל לאירועים שקרו על המגרש בשנים אחרונות, אלא דווקא נעוצה באסון אחד מבין רבים שפקד את העם הלבנוני בשנתיים וחצי האחרונות. האיסור החל אי שם בפברואר 2005, לאחר שראש הממשלה לשעבר של המדינה, ראפיק חארירי, חוסל באופן אכזרי על ידי מטען במרכז ביירות. מאז חיסולו של חארירי, עברה לבנון מסכת בלתי נגמרת של תהפוכות פוליטיות. 9 פעמים נקבעו מועדי בחירות חדשות ובכל אחת מהן מועדם נדחה, המלחמה הבלתי צפויה עם ישראל לפני שנה וחצי הותירה אף היא את סימן ההיכר שלה בדמות בתים הרוסים, הרוגים ופצועים ומעל לכל יחסים רעועים בין הממשל לחיזבאללה.

עם פתיחת העונה שעברה, ניצבו רוב קבוצות הליגה בבעיה כספית קשה. הבעיות הפיננסיות שלהן הפכו למקפצה לתהילה עבור רבים מהפולטיקאים של ארץ הארזים. כך הפכה הליגה המקומית לשדה קרב לוהט בין מפלגות שונות ותנועות רבות, ביניהן החיזבאללה, אשר גזלו מהמשחק את התמימות. בעקבות התפרסות מוקדי הכוח על הליגה המקומית, נבהלו אנשי הפרלמנט בביירות והחליטו כי מוטב שהקהל לא יגיע למגרשים, זאת בכדי לא ליצור התלקחויות גדולות במקומות סגורים.

ראיף אלמיה, אחראי הביטחון של ההתאחדות המקומית, סיפר על המצב לעיתון הטלגראף האנגלי לפני שבועיים: "המצב בכדורגל שלנו הוא מאוד עדין ומסוכן בימים אלו. המשחק עצמו כמו גם הליגה, מאוד פופולרים. הבעיה היא שמי שהכי אוהבים כדורגל הם אוהדי חיזבאללה. הבעיה שלנו מתחילה ומסתיימת באלו שתומכים ברוב קבוצות הליגה. אל נאסר האלופה, נתמכת על ידי מוסלמים סונים. נג'מה, סגניתה, נתמכת על ידי השיעים, כמו גם אל נאסר הפופולארית". כך יוצא שמשחקים בין כל אחת מהיריבות הללו גורמים לסופרקלאסיקו הספרדי ואפילו לדרבי של גלאזגו להיראות כמשחק ילדים.

בשביל להוסיף עוד שמן למדורה הגדולה שרק מתלקחת מסביב לזהות קבוצות הכדורגל הלבנוני, בשנה האחרונה נכנסו יותר ויותר פוליטיקאים למשחק המלוכלך של בעלות על קבוצות מקומיות. עם כניסתם לתפקידם החדש כנשיאי כבוד וכיוצא בזה, נרשמו יותר ויותר טענות לפיהם לכדורגל המקומי נשפך כסף פוליטי שאמור בין השאר לייצב את המדינה שעברה לא מעט בשנים הללו.

ללא ספק הסיפור המעניין ביותר הינו של אל אחאד, הקבוצה הנתמכת על ידי החיזבאללה ומגרש האימונים שלה נמצא במרחק הליכה מרובע דייניה, הרובע שספג מספר רב של הפגזות ישראליות במהלך המלחמה, ובו שולט חסן נסראללה ביד רמה. מנכ"ל הקבוצה, חאג' מוחמד אסי, מודה כי יש תמיכה כללית של הארגון בקבוצתו, אם כי לטענתו היא איננה תמיכה ישירה,  "הם עוזרים לנו כשצריך מעט כסף" טוען אסי ומיד מוסיף, "אבל אנחנו לא קבוצה שיעית, יש לנו שחקנים נוצרים, סונים ואפילו ארמנים שמשחקים בקבוצה". מי שלא נראה יותר מידי מודע למצב הוא מאמנה האוסטרלי של הקבוצה, רוברט יאספר: "רק בדרך לכאן, על המטוס מישהו זרק לי מילה על הקשר. מהר מאד הבנתי שכאשר מדברים במדינה הזו על כדורגל, בעצם גם מדברים על פוליטיקה. זה קשה לשחק באצטדיונים ריקים, אנו אומנים ושאין להם קהל לחלוק את אומנותינו".

ביום המשחק סובבים ניידות שיטור את המגרש הגדול בבירות שנבנה עוד בשנת 1983. למרות המחזה הלא נעים, לעיתונאי פאולין סאיום המקומי נראה כי כך הרבה יותר טוב: "לפני כן, האוהדים היו מכים האחד את השני, זה היה נורא אלים, עד כדי כך שהשוטרים לא יכלו לעצור בעדם". למרות התקנות המחמירות, לאוהדי הכדורגל המכורים תמיד ישנן שיטות לראות את קבוצותיהם. במשחק הדרבי הנוצרי בין סאג'ס וראסינג ביירות, נאספו מאות אוהדים משתי הקבוצות על מרפסות הבתים שמסביב לאצטדיון בכדי לראות את הדרבי הגדול. "אני מעודד את הקבוצה הזו כבר 40 שנה", סיפר אחד מאוהדי ראסינג שלא התכוון להפסיק לעודד אותה עכשיו. על אף הפחד של לעמוד עם עוד עשרות אנשים על מרפסת קטנה, שלא נאמר הסיכון הבטיחותי, בממשל המקומי מסרבים להיכנע לרצון העם וכרגע נדמה כי אוהדי הכדורגל הלבנוני יסבלו עד להודעה חדשה.

 

תגובות

9

טלספורט בפייסבוק