ממש לא מקפצה

ברק יצחקי מצטרף לחבורת השחקנים בבלגיה, אבל הניסיון מלמד כי ליגה בינונית אינה מהווה מקפצה לליגה גדולה יותר. תשאלו את איווניר, אוחנה, לוין, האחים תקווה, בלילי, משה אוחיון ורבים אחרים

שבת 29 דצמבר 2007
אשר גולדברג
"זו סתם רמאות. אין שום קשר בין ליגה הבלגית לליגה האנגלית. זו לא מקפצה ולא חצי מקפצה. עדיף מבחינה מקצועית לכל מי שעבר לבלגיה להישאר בישראל. הכסף, זה כבר סיפור אחר. אכן מדובר בהרבה יותר כסף, אבל מקצועית אין שום קידום בבלגיה או ברומניה".

את הדברים הללו אמר לנו השבוע סוכן שחקנים, אשר מתמחה יותר בהבאת שחקנים לישראל מאשר הוצאתם לליגות בינוניות באירופה. אותו שסוכן מפרגן אומנם לאלו שהצליחו להוציא בתוך פחות משנה את מחצית מכוכבי ליגת העל לליגת השוקולד, אבל נסיון העבר מלמד באופן מדהים כי בלגיה, כמו ליגות בינוניות אחרות באירופה, לא היוותה מעולם קרש קפיצה לליגה בכירה יותר.

נכוןו, יש לא מעט ישראלים שהגיעו לליגות בכירות באירופה, אבל הם עשו זאת היישר מהליגה בישראל. הרשימה ארוכה וכוללת בשנים האחרונות בין השאר את אבי נמני, יוסי בניון, עמרי אפק, דודו אוואט, גל אלברמן, אייל ברקוביץ', חיים רביבו ואחרים. אבל אלה שיצאו לליגות בינוניות ושאפו לחבור לפרמייר ליג, למשל,  גילו שהמשימה היא בלתי אפשרית, מעשית.

בדקנו זאת השבוע, והנתונים מדהימים. ב-30 השנים האחרונות, רק שחקן ישראלי אחד שיצא לליגה בדרג בינוני (רוני רוזנטל) הגיע משם לליגה בכירה (אנגליה). היו שניים שהחלו את הקריירה בליגה בינונית (טל בנין ואיציק זוהר) והגיעו בהמשך לליגה בכירה יותר, אבל בדרך חזרו לישראל לעונה אחת או יותר, כך שאת המעבר הם ביצעו מארץ הקודש. השאר? או שהגיעו מהליגה שלנו אל ליגה בכירה מאוד באירופה, או שנאלצו לחזור לישראל עם חלום גנוז.

מוטי איווניר ניסה את כוחו בשנות ה-80 בקבוצת רודה. אחרי שנתיים הוא חזר למכבי תל אביב.  ניר לוין שיחק שנתיים בגנט הבלגית בסוף שנות השמונים וחזר לחממה של אברהם גרנט בהפועל פתח תקוה. כמעט 20 שנה אחרי, משה אוחיון ניסה להגיע לאירופה הגדולה דרך וינטרטור, מהליגה השניה בשוויץ, אך בינתיים אוחיון הוא רק ראש לשועלים, וגם זה בקושי. פיני בלילי משחק כבר 5 עונות בטורקיה. הוא החל באיסטנבולספור, עבר לקייסריספור ושייך היום לסיבאספור. בלילי אפילו לא הצליח להגיע לקבוצה בכירה בטורקיה, למרות שהעונה סיבאספור מאיימת על האליפות.

בוני גינצבורג ניסה את כוחו בסוף שנות ה-80 בסקטולנד, אבל גלאזגו ריינג'רס לא היוותה מקפצה מספקת אל הליגה האנגלית. שי הולצמן שיחק תקופה קצרה בראן הצרפתית וחזר לבית"ר ירושלים. משם המשיך להפועל חיפה, ולאחר מכן ניסה את כוחו באוסטריה וינה, אבל שוב חזר לישראל, הפעם למכבי נתניה.

אופיר חיים חלם להגיע לאירופה מאיסטנבולספור, אבל הגיע דווקא למכבי תל אביב. קלמי סבן ראה את רוביניו מקרוב, כששיחק בסטיאווה בוקרשט, אך על הליגה הספרדית הוא יכול רק לחלום, כיוון שמרומניה הוא הגיע רק לנתניה. יניב עזרן היה אומנם בצד השני של הכביש, כששיחק בפראלמיני של ניר קלינגר, אך אחרי חודשיים חזר למ.ס אשדוד. אלון מזרחי חשב שמתחתית הליגה השניה בניס הוא יעפיל לליגה האיטלקית, אבל בסופו של דבר המריא היישר לבית"ר ירושלים. 

הדוגמאות הטובות ביותר של שחקנים שניהלו קריירה מכובדת ביותר בקבוצות בינוניות ולא הגיעו משם לליגה בכירה, היא של האחים תקווה. אבי תקווה הצטיין במשך 4 שנים בגראסהופרס השוייצרית, אבל סיים בהפועל תל אביב. הוא ניסה את כוחו במשך שנתיים ביאנג בויז השוייצרית, אך חזר למכבי פתח תקווה. האח שלום הצטיין בסוף שנות ה- 80 בסנטאנדר ליאז' הבלגית, אבל במקום לעבור לאנגליה הוא הגיע עד לבלומפילד.

ללא ספק, הכדורגלן הישראלי המצליח ביותר באירופה יכול היה להיות אלי אוחנה, שזכה בגביע המחזיקות עם מכלן בשנת 1988. הוא נבחר לכדורגלן השנה הצעיר של אירופה ואף זומן לנבחרת שער העולם, אבל מצא עצמו בסוף בבראגה הפורטוגלית, קבוצה בינונית בפורטוגל, ואח"כ חזר לליגה השניה, לבית"ר ירושלים.

שני ישראלים, כאמור, כמעט עשו זאת. טל בנין יצא לשחק בקאן הצרפתית ב- 1994. הוא חזר להפועל חיפה לעונה אחת, ויצא שוב לברשיה מהליגה האיטלקית. גם איציק זוהר עבר דרך יחסית דומה. ב- 1994 הוא עבר לאנטוורפן הבלגית, ולאחר שחזר לארץ ושיחק במכבי תל אביב ובית"ר ירושלים ורשם 2 זכיות באליפות, הצליח לחתום על חוזה בקריסטל פאלאס האנגלית.

כאמור, אם לסלים טועמה ועומר גולן יש איזושהי תקווה, היא יכולה להתלות בקריירה המפוארת של רוני רוזנטל. בשנת 1987 הוא עבר לפ.צ ברוז', ואחרי שנתיים נוספות התקדם לסנטאנדר ליאז'. ב- 1990 הקריירה שלו נסקה ללוטון ומשם לליברפול, עימה זכה באליפות. בהמשך שיחק גם בטוטנהם ו-ווטפורד. רוזנטל הוא כנראה הפרט שיוצא מן הכלל, ואת הפנטזיות על קפיצה מגנק או גנט לפרמייר ליג יכולים הישראלים להשאיר רק בגדר פנטזיה.

תגובות

1

טלספורט בפייסבוק