האיש שהחזיר את הכבוד

צביקה שרף ידע בחייו לא מעט עליות וירידות. העובדה שלקח על עצמו את אימון נבחרת ישראל החזירה אותו לתודעה והיום לאימון מכבי תל אביב. פרופיל קצר על המאמן החדש של האלופה

יום שלישי 01 ינואר 2008
שלמה חסיד

אם שנות הזוהר של הכדורסל הישראלי היו סוף שנות השמונים ותחילת שנות התשעים, הרי שאין ספק שצביקה שרף היה מכוכבי השנים ההן. למרות שלא זכה עם מכבי תל אביב בתואר אירופאי, שרף הוא אחד המאמנים שהכי מזוהים עם מכבי תל אביב.

בכלל, הקריירה של המאמן החדש/ישן של מכבי תל אביב נחשבה עד לפני שנתיים לדי גמורה. היחסים העכורים עם התקשורת והכשלונות במכבי תל אביב והפועל ירושלים עשו את שלהם ושרף הפך להיות פרשן מדופלם. ההסכמה שלו לאמן את הנבחרת לפני שנתיים וחצי וההצלחה בטורניר שנערך אז בסרביה החזירה לו את הכבוד המקצועי.

בכלל, שרף, עבר שינוי לא קטן באישיותו בשנים האחרונות. הוא הפך לחביב יותר ומתון יותר. הוא אוהב להרצות בפני סטודנטים ובחוגי בית ואין כמעט אירוע אליו הוא מוזמן והוא אינו מגיע אליו..

שרף, 56,  שיחק בצעירותו קבוצת הנוער של מכבי תל אביב.  שרף אימן קבוצות רבות בישראל בינהן מכבי תל אביב, הפועל תל אביב, הפועל רמת גן והפועל ירושלים. במכבי תל אביב שרף אימן בין השנים 1983-1992 (למעט עונת 87\88) ובשנים 1995-1997. שרף אימן גם באירופה, בקבוצה היוונית אריס סלוניקי, עימה זכה בגביע אירופה למחזיקות גביע (עונת 1992/3), בפאו"ק סלוניקי, בלימוז' הצרפתית ובדינמו מוסקבה הרוסית. את לימוז' ואת מוסקבה הוא עזב לאחר מחלוקות עם חברי הנהלת הקבוצה.

 שרף גם שימש כמאמן הנבחרת הלאומית של ישראל במספר קדנציות. הוא מונה לראשונה לתפקיד בשנת 1984  ובקדנציה הראשונה שלו, שנמשכה 3 שנים, הוליך את הנבחרת להשתתפות בשתי אליפויות אירופה וכן להשתתפות היסטורית באליפות העולם בספרד בקיץ 1986 (מקום 7). יצויין כי בכל תולדותיה השתתפה ישראל רק פעמיים באליפות העולם (בפעם הראשונה, ב-1954 בברזיל, ישראל הוזמנה להשתתף ללא משחקי מוקדמות).

הכישלון באליפות אירופה של 1987 (מקום 11) שלח את צביקה הביתה, אך הוא שב למשרה הבכירה ביותר של הכדורסל הישראלי כעבור 4 שנים לקדנציה שנייה שנמשכה 6 שנים (1991-1997). במהלך תקופה זו, עם אפי בירנבוים כעוזרו, הוליך את הנבחרת ל-3 אליפויות אירופה, לאחר שהנבחרת נעדרה ממעמד זה במשך 6 שנים (לא הצליחה להעפיל לטורנירים של 1989 ושל 1991).

בשנת 2005 קיבל על עצמו שרף, כאמור,  שוב את תפקיד מאמן הנבחרת, כשהוא מחליף את דייוויד בלאט, שהתפטר מאימון הנבחרת כחודש וחצי לפני פתיחת טורניר ההזדמנות האחרונה להשתתפות בטורניר אליפות אירופה והותיר בלבול ומבוכה בנבחרת ובאיגוד הכדורסל. צביקה הצליח להוליך את הנבחרת (שכונתה אז בתקשורת הישראלית "כח צביקה") להעפלה לאליפות אירופה והוביל את הנבחרת באליפות לניצחונות מרשימים על לטביה ועל ספרד החזקה.

הנבחרת הלאומית בהדרכת שרף כשלה שוב בטורניר קדם אליפות אירופה ספרד 2007, אך כמו בפעם שעברה הצליחה להיכנס לתחרות אחרי ניצחון בטורניר ההזדמנות האחרונה.

שרף הוא המאמן הישראלי הראשון שניצח באיטליה, היה זה ניצחון של מכבי תל אביב על קבוצת בנקו רומא 94-90 ב- 31 בינואר 1985. הניצחון השני של מכבי על אדמת איטליה, גם כן בהדרכת שרף, היה על קבוצת טרסר מילאנו 94-79, ב - 19 בפברואר 1987. באותה עונה הוביל שרף את מכבי גם לניצחונה הראשון אי פעם במדריד מול ריאל - 89-82 ב- 12 במרץ 1987.

ב-5 ביוני 2007 חתם כמנכ"ל בקבוצת מכבי תל אביב, תחתיו משמש עודד קטש כמאמן הקבוצה.

הבוקר: שרף והאיגוד עשו סולחה

 הבוקר נערכה פגישה בין יו"ר הוועדה המקצועית באיגוד הכדורסל, יעקב בן שושן לבין המאמן הלאומי, צביקה שרף, במסגרתה לובנה אי ההבנה בין השניים שנבעה מחזרתו של שרף לארץ בסוף השבוע מהולנד, עוד בטרם הסתיים שם טורניר חג המולד.

שרף הבהיר לבן שושן כי החזרה מהולנד נבעה אך ורק ממניעים אישיים ולא משום מניע אחר ובטח שלא בשל עבודתו במכבי תל אביב, כפי שנטען על ידי גורמים שונים.

שרף הבהיר עוד שהוא מעוניין להמשיך בתפקידו באיגוד וכי הוא יהיה הראשון לפנות את מקומו באם בעתיד תפקיד אחר אותו הוא ממלא יפריע לו במילוי התפקיד בנבחרת ישראל.

בן שושן ושרף סיכמו כי בישיבה הקרובה של הוועדה המקצועית המאמן יגיש דו"ח לוועדה שיסכם את הטורניר.

.הפועל תל אביב הגישה היום תביעה למוסד לבוררות של איגוד הכדורסל, כנגד כדורסלנה בעבר, ישראל שיינפלד. בכתב הבוררות טוענת הפועל כי שיינפלד הפר איתה חוזה והיא דורשת פיצוי של 1.5 מיליון שקלים. טרם נקבע מי יהיה הבורר בתביעה.

יפתח בוכמן עבר מהפועל ת"א לבני השרון

 מקורות: ויקיפדיה

תגובות

2

טלספורט בפייסבוק