'בישראל אשחק רק בביתר'

רגע לפני הטיסה לבלגיה, מסכם ברק יצחקי את התקופה שלו בבית"ר ירושלים בראיון מיוחד ל-telesport. יצחקי מתכנן קריירה ארוכה בחו"ל, אך אין לו ספק היכן ישחק כשיחזור

יום שלישי 01 ינואר 2008
אסף שקד

עכשיו כשהכל רשמי, ואת השנה האזרחית החדשה אתה תתחיל בבלגיה כשחקן של גנק, כשאתה עדיין על המזוודות, שתף את האוהדים בתחושות שלך לגבי כל המעבר, למדינה חדשה ולקבוצה חדשה.

"היה לי קשה מאוד ועדיין קשה לי לעכל את המעבר שלי לגנק. אני חושב שהפרידה שהכי קשה לי היא מהאוהדים שליוו אותי בחמש השנים האחרונות, קמתי עם הקהל הזה, הלכתי לישון איתו ושיחקתי למענו. ופתאום אתה צריך להתנתק ממנו והעזיבה באה עם כל כך אהבה מ-2 הצדדים שזה דבר שמאוד מקשה על פרידות".

דיברו בשבועות האחרונים על כך שבית"ר תציע לך חוזה גבוהה יותר על מנת שתשאר, האם הייתה הצעה כזאת, ואם היא הייתה מגיעה האם הייתה נשאר (בהנחה שהחוזה החדש יהיה נמוך עדיין ממה שהוצע בבלגיה) ?

"זה נכון שהיו דיבורים, אבל לפי מה שהבנתי מהסוכן שלי לא היה דרך לפשר ביני לבין בית"ר. אם היו מעמידים במשקל את הקטע הכספי מול ההתקדמות המקצועית אז להתקדמות המקצועית היה משקל גדול יותר מאשר החוזה שאני מקבל בבלגיה. גם אם בית"ר היו מציעים לי יותר כסף, אני לא חושב שהייתי נשאר כי הכסף זה היה הדבר הפחות חשוב, מה שהיה חשוב לי זה שאני אצא לחו"ל בגיל המתאים על מנת לבנות קריירה".

ספר על השבועיים האחרונים שלך בבית"ר מאז הפרסום על המעבר האפשרי, על שיחות מאוהדים אם קיבלת, שיחות עם המשפחה והחברים וכו'.

"קיבלתי מאות אם לא אלפים של טלפונים מאוהדים, השיחות האלה עשו לי טוב וחיממו לי את הלב. חלק מהאוהדים ביקשו שאשאר וחלק איחלו לי בהצלחה וזה היה מרגש מאוד. בשבועיים האחרונים עברתי תקופה לא קלה, המו"מ לא היה פשוט ואני שמח על המעבר כי עשיתי התקדמות".

אפשר להגיד שאתה סיפור סינדרלה, בתור בחור שגדל דווקא בעיר קטנה בפריפריה והגיע למרות הכל לצמרת הכדורגל הישראלי ועכשיו גם לקבוצה אירופאית. איזו עצה אתה יכול לתת לשחקנים מקבוצות בפריפריה, שרובם מתקשים להצליח, כדי שיוכלו גם הם להגיע לרמות כאלו ?

"אמונה זה הדבר הכי חשוב בכל דבר שאתה עושה בחיים. אני דווקא מסתכל על השנתיים האחרונות כשכבר הייתי למעלה ואני יכול לומר לך שהאמונה חיזקה אותי מאוד. אחרי פציעות טורדניות הייתה לי את האמונה שאני מספיק טוב וככה חזרתי תמיד רעב ומאמין בעצמי.
דבר שחשוב מאוד במיוחד בגילאים צעירים יותר זה השקעה. הייתי מוותר על יציאות עם חברים ונשאר ימי שישי בבית בשביל להיות שחקן כדורגל. הייתי נותן מעצמי 200 אחוז באימונים ומשקיע בשביל להגיע למעלה. מסתבר שהרצינות השתלמה בסופו של דבר והיא שהביאה אותי לאיפה שאני נמצא היום. מזל זה גם דבר שחשוב מאוד- בלעדיו לא הייתי מגיע לבית"ר ומתקדם".


גנק רצתה אותך כבר לפני שנה וחצי. במהלך התקופה הזו עשית קפיצת מדרגה משמעותית, כולל זכיה באליפות המדינה עם חלק משמעותי שלך. האם אתה חושב שהעכבה הזו הייתה לטובה, וכעת אתה מגיע לגנק שחקן טוב ובשל יותר ?

"אני מאמין שכל עכבה היא לטובה. לשאול אם הייתי מגיע למה שאני היום אם הייתי עובר לפני שנה וחצי לגנק- לא יהיה נכון לעשות. אני שמח שהיציאה לגנק מגיעה עכשיו ולא הגיעה אז. בזמן הזה הוספתי לרקורד שלי אליפות עם בית"ר ירושלים וזה היה החלום שלי מאז שהצטרפתי לקבוצה. לא האמנתי שזה יגיע לפני גיל 23, אבל אחרי שזכיתי באליפות הבנתי שאני בשל לקפוץ עוד מדרגה".

אנשים מסוימים, גם בקרב חלק מאוהדי בית"ר, הביעו אכזבה מכך שאתה עוזב את בית"ר דווקא לליגה הבלגית, ולקבוצה כמו גנק שהיא לא גדולה בהרבה מבית"ר, אם לא שווה לה. מה אתה יכול להגיד לאותם אנשים ?

"קודם כל אני לא חושב שיש אנשים שמכירים את הליגה הבלגית בשביל לשפוט אותה. הליגה בבלגיה היא מצוינת וזה לא ישמע פופולארי מצידי לומר את זה, אבל היא ליגה טובה יותר מישראל. כל העיניים מהליגות הבכירות באירופה מסתכלות לליגה בבלגיה - מה שלא קיים בליגה בישראל וזה היה אחד השיקולים שלי לעזוב לשם".

באם נניח ותהיה לך בעתיד הצעה מקבוצה גדולה יותר מליגה גדולה יותר, האם דאגת לכך שתוכל להשתחרר מגנק כמו שיכלת להשתחרר מבית"ר, באמצעות סעיף שחרור למשל ?

"באירופה זה לא כמו בישראל - אין סעיפי שחרור. אני מאמין שאם אהיה טוב קבוצות ישלמו עליי את הסכום כי באירופה הכסף לא מהווה תפקיד".

אומרים עליך שאתה שחקן מצויין, אבל בעל נטייה להיפצע, ובאמת בשנתיים וחצי האחרונות סבלת מכמה פציעות, ביניהן פציעה טורדנית שחזרה. אתה לא חושש שבליגה יחסית פיזית כמו הבלגית זה יפריע לך, או שאתה חושב שדווקא המעבר לליגה כזו יחזק אותך מבחינת פציעות חו"ח ?

"אני עובד על הגוף שלי טוב, אין ספק שבלגיה חזקה יותר מבחינה פיזית אבל אעבוד קשה יותר בשביל לבנות את עצמי. לפעמים גם לשחקנים פיזיים יש חסרונות מסוימים. לגבי ההשתלבות שלי בקבוצה בחדשה, כבר יצא לי לדבר כמה פעמים עם אליניב ברדה שנחשב שם לשחקן מוביל , הוא מחכה לי ויכיר לי הכל, ככה שזה רק יכול לעזור לי בהתאקלמות".


למי מהשחקנים ששיחקת איתם בבית"ר לאורך כל התקופה אתה תתגעגע במיוחד ? או שאולי בכלל לאדם מהצוות המקצועי או הניהולי ?

"אם אני צריך לבחור בנאדם אחד זה ללא ספק מאיר הרוש. מכל האנשים איתם הייתי בתקופה בבית"ר, הוא תמיד היה שמח לעזור לי, הוא מסוג האנשים שנותנים את הנשמה בשביל המועדון והוא הכי יחסר לי, חבל שאני לא יכול לקחת אותו איתי לגנק. לגבי שחקנים, כל השחקנים חברים שלי אבל מכולם הכי יחסרו לי החברים הוותיקים - אבירם ועמית שאני איתם כבר כמה שנים וגם דוד אמסלם שהוא כמו אח גדול בשבילי".

גנק דווקא השתתפה בקביעות בשנים האחרונות במפעלים אירופאים, אבל כרגע נמצאת די רחוק ממאבק האליפות. לא יהיה לך מוזר לעבור, אפילו רק זמנית, ממאבקי צמרת על האליפות למאבקים על מקומות 3-5 ?

"יש שם יותר משחקים מאצלנו ורק סיבוב אחד נגמר שם, ככה שהכל פתוח שם. בעונה שעברה הם סיימו במקום השני והעונה הם מתחרים גם על המיקום לגביע אופ"א. אני הולך במטרה להצליח כמה שיותר ככה שהמטרות שלנו להידבק למקום 2-3".

למרות שהתקופה שלך בבית"ר הייתה יפה, הימים האחרונים שלך בה היו קצת פחות נעימים עם הביקורת שהושמעה כלפיך על עזיבה באמצע העונה. האם אתה עוזב בהרגשה חצויה בגלל העניין הזה ?

"אני עוזב בלב שלם. אני יודע שלבית"ר לא היה קל לחתום לי על השחרור כמו שלי לא היה קל לעזוב, אבל יש שלב בקריירה שצריך להתקדם וזה היה הרגע הזה.  אני יוצא בלב שלם עם המון אהבה לבית"ר ומתוך אמונה שאחזור לשם בעתיד".

שאלה קצת בנאלית, אבל האוהדים רוצים לשמוע את התשובה האמיתית והכנה שלך – האם אתה חושב שתחזור לשחק בבית"ר ? גם במקרה ובו תצליח בע"ה ותעשה קריירה אירופאית ארוכה ?

"כמו השאלה, ככה התשובה. זה באמת בנאלי אבל בישראל אני אשחק אך ורק בבית"ר ירושלים ואני בטוח שאחזור בע"ה לסיים את הקריירה בבית"ר. זה רחוק מאוד ואני לא מתכנן לחזור לישראל בעונות הקרובות, אבל בית"ר תישאר תמיד הבית שלי ולשם תמיד אחזור כשאסיים את המסע שלי בחו"ל".

אתה ידוע כבנאדם מאוד משפחתי, את אשקלון אף פעם לא עזבת מלבד תקופה קצרה לירושלים. איך אתה מתכונן למעבר לחו"ל ? לא יחסרו לך החברים והמשפחה ?

"זה יחסר לי גם המשפחה וגם החברים אבל נתמודד עם זה. אני הולך למקום חדש ואני הולך לחיות חיים אחרים וצריך לעבור את זה. בשלב הראשון אני טס לבד וביום חמישי אני טס לספרד למחנה אימונים, אחרי זה החברים והמשפחה יגיעו לבקר. אין שום תכנון שמישהו מהחברים או המשפחה יגיעו לגור איתי בבלגיה. אני בגיל שבו לומדים להסתדר לבד ואולי דווקא השהות הזאת לבד תגרום לי להתבגר הרבה יותר מהר. אני מנצל את ההזדמנות כאן להזמין כל אוהד בית"ר שיהיה בבלגיה, אתם תמיד מוזמנים לבקר אותי".

איזה משחק היה הכי גדול שלך במדי בית"ר ?

"המשחק שהכי זכור לי היה הניצחון על מכבי ת"א 0-1 כמה מחזורים אחרי שאבי נימני הצטרף אלינו. הייתי אז ילד קטן ואחרי שכבשתי ניגשו אליי אבי נימני ודוד אמסלם וחיבקו אותי. זה היה המשחק הכי חשוב של אבי נימני ואני הצלחתי לנצח אותו בזכות השער שכבשתי. רגע נוסף שלא אשכח היה בשער מול קופנהגן, אני לא זוכר מתי טדי רעד ככה, לי עברו צמרמורות בגוף במשך דקה, הייתי מנותק מכל מה שהיה מסביב".

בתחילת הקריירה שלך כשעוד היית שחקן ספסל בבית"ר החלום שלך היה בסה"כ לקבל חולצת הרכב של בית"ר ואולי אולי לזכות מתישהו באליפות. היום השאיפות שונות לחלוטין, האמנת אז שתגיע לאן שהגעת היום ?

"בכל מקום שהגעתי אליו שאפתי להיות בו טוב ומשם להתקדם. זה מה שהיה לי בתחילת הדרך באשקלון וכשהגעתי לבית"ר המשכתי עם זה. החוכמה בחיים זה שתמיד יהיו לך שאיפות כי השאיפות האלה גורמות לך לטפס לאט לאט למעלה. אם יפתחו עוד דלתות בגנק כמובן שאנצל אותם בשביל להתקדם למועדון גדול יותר, הרי אלה השאיפות שלי".

 
תמונות: ביתר-נט.

תגובות

3

טלספורט בפייסבוק