ההבדל בין שום לרוני לוי

יצחק שום ורוני לוי בנו העונה סגלים רחבים ביותר. אולם בעוד שום הצליח להעניק תחושה כי כל שחקן חשוב יותר מהאחר, אצל לוי ההרגשה היא כי הסגל מעובה יתר על המידה

יום שני 07 ינואר 2008
שלומי לויה

 בסביבות חודש מאי (אם לא מוקדם יותר) אמור יצחק שום לחגוג אליפות ראשונה כמאמן בישראל. בית"ר ירושלים בהדרכתו משייטת לאליפות שנייה ברציפות ודי בקלות. גם כשהיא לא מנצחת, היריבות שלכאורה מסוגלות לדגדג אותה, לא מצליחות לנצל זאת כדי לצמצם את הפער ולהכניס אלמנט אשלייתי של תחרות לליגת העל שלנו.

שום בנה בקיץ קבוצה שאמורה לרוץ בשתי המסגרות, ליגת האלופות וליגת העל ולכן הסגל של בית"ר עמוק ורחב בהרבה מכל קבוצה אחרת בישראל. הנפילה של בית"ר מול קופנהאגן וההדחה ממפעל האלופות יצרה לבית"ר בעיה ולפיה אותה כמות של שחקנים אמורה להתחרות על הרבה פחות דקות משחק והתוצאה הבלתי נמנעת היא ששחקני הסגל, שהם שחקני הרכב לגיטימיים בכל קבוצה אחרת, יושבים הרבה זמן על הספסל. כישרונות כמו אבירם ברוכיאן, עמית בן שושן, טוטו תמוז שלא לדבר על תומר בן יוסף, מילובאן מירוסביץ' ואחרים כמעט ולא משחקים ובאופן טבעי הדבר יוצר אצלם מרמור. גם שחקני ההרכב קנאים לדקות המשחק שלהם וכל חילוף שלהם יוצר אצלם, באופן טבעי, תסכול. 

דוגמא לכך אפשר היה למצוא בהתנהגות של מיכאל זנדברג במשחק התיקו בשבת נגד מכבי הרצליה.
אצל מאמנים אחרים, כל פיפס או אמירה של שחקן כזה או אחר מייד הייתה מפעילה את שיטת הנבוט והמקל היה מונחת על הראש. אצל שום, הדברים מתנהלים אחרת. כמי שהיה שחקן ומבין את נפש השחקן, שום יודע שלא צריך לעשות מכל זבוב פיל ואפשר לתת לשחקן לפרוק את תחושת האי נוחות שלו ממצבו בקבוצה מבלי להגיב מיידית בענישה קשה. לא כל חוסר שביעות רצון של שחקן היא קריאת תגר על מעמדו ועל סמכותו של המאמן. בדרכו הנעימה והבוטחת מצליח שום לנווט בין ים האגו שיש לו בקבוצה לקראת המבחן האמיתי של בית"ר שיהיה שוב במסגרת הקרב על הכרטיס לשלב הבתים של ליגת האלופות.     

במה רוני לוי שונה משום?

רוני לוי זוכה בימים האחרונים למתקפה בכלי תקשורת על רקע סירובו לשחרר את שלומי ארבייטן להפועל ת"א. ארבייטמן כמעט ולא זוכה לדקות משחק בירוק ולוי נתפס כאיש הרע שמונע מהחלוץ לשחק בקבוצה אחרת. יכול להיות שבסופו של דבר לוי ייענה לדרישה, אבל הביקורת כלפיו נראית קצת לא הוגנת על רקע אינפלציית השחקנים של בית"ר ירושלים. שם אף אחד לא דורש משום את שפיגל לשחרר שחקנים. אדרבא, כשמכבי ת"א ביקשה את תומר בן יוסף דרשה בית"ר סכום פנטסטי ביחס לשחקן שצובר חלודה על הספסל.

על הספסל של בית"ר ירושלים, כמו שכולם יודעים, יושבים שמות גדולים, שרואים דשא בעיקר באימונים. גם אחרי העזיבה של ברק יצחקי יש לבית"ר בחוד, למשל, את רומולו, בן-שושן, תמוז וחן עזריאל. מדוע אף אחד לא דורש גם משום ושפיגל לשחרר שחקנים לקבוצות אחרות?
מדוע השארת ספסל חזק לגיטימית עבור בית"ר ירושלים ולא לגיטימית למכבי חיפה?

מישהו ראה את דודו אוואט?

אחד השגרירים הישראלים הכי מצליחים בשנים האחרונות הוא השוער דודו אוואט. בליגה אירופאית קשוחה, אגרסיבית ומלאת עניין ביסס לעצמו אוואט שם של אחד השוערים הכי טובים בספרד ועשה שירות טוב לכדורגל הישראלי. הוא היה בורג משמעותי בסנטאנדר והמעבר שלו לקבוצה גדולה ובכירה יותר, דפורטיבו לה קורוניה נראתה טבעית. המשך ישיר להתקדמות של מי שהפך בקדנציה של דרור קשטן גם לשוער הראשון הבלתי מעורער של נבחרת ישראל.
במהלך הקריירה של אוואט בספרד הוזכר שמו בכלי התקשורת מספר פעמים כמועמד להצטרף לקבוצת הפאר, ברצלונה. דיבורים סביב מעבר אפשרי לקבוצה של מסי, רונאלדיניו, אטו והנרי נשמעו גם בחודשים האחרונים, אבל היום זה נראה רחוק מתמיד.

ההתקדמות של אוואט נבלמה והשוער רואה בשבועות האחרונים את הקבוצה שלו משחקת מהספסל. אם עד לא מזמן דיברו על שידוך בין אוואט וברצלונה, קראנו לאחרונה שמכבי ת"א גיששה בעניינו של השוער. דודו עוד לא חוזר לישראל כ"כ מהר, אלא שדיבורים כאלו לא היו באים לאוויר העולם לפני מספר חודשים.

חוץ מזה, ירידה לספסל היא לא סוף העולם. שחקנים גדולים מאוואט שבהם השקיעו הרבה כסף ישבו ויושבים על הספסל של קבוצותיהם וממתינים לצ'אנס לחזור ולשחק. בכדורגל יש גם תקופות כאלו והחוכמה היא לדעת לצלוח אותן בשלום. בינתיים אוואט עושה את שלו כמו מקצוען. הוא לא מדבר ועסוק בעבודה שתחזיר אותו אל בין הקורות. ימים יגידו אם הספסול של דודו היה זמני, או שסימן את תחילת הסוף במועדון הספרדי. מה שבטוח, דרור קשטן עוקב אחר הנעשה עם השוער מספר 1 שלו בעניין רב.

תגובות

3

טלספורט בפייסבוק