5 בבוקר לא נרדם. אז מה?

פרשת וויל ביינום, העלתה שוב את השאלה מאיפה נולד הכלל שספורטאים לא יכולים לבלות עד אור הבוקר 48 שעות לפני משחק. פרשני הספורט חלוקים בשאלה האם אסור לבלות יומיים לפני משחק

יום רביעי 09 ינואר 2008
שלמה חסיד
 אין כלי תקשורת שלא צלב בשבוע האחרון את וויל ביינום, והעיתונים התחרו ביניהם בשאלה מתי מכבי תחתוך אותו. הטענה היתה שביינום בילה עד 5 בבוקר יומיים לפני המשחק בגליל. כאילו שלא נותרו לו עוד שעות ארוכות של מנוחה ושינה.

בסופו של דבר מכבי החליטה שלא עורר מהומה מהעניין ולהשאיר את השחקן אצלה. מחר ביינום צפוי לשחק עם מכבי מול מלאגה, כאילו לא קרה דבר מעולם.

במכבי משוכנעים שביינום חף מפשע בשאלת הדריסה והעניין היחיד שנותר פתוח זה מה היה לו לחפש בחמש בבוקר במועדון ומדוע הוא לא ישן מתחת לשמיכה חמה.

השאלה למי זה מפריע ואם בכלל זה מזיק להיות ער בשעות הלילה. הרי יש לא מעט אנשים שערים בשעות בהן רובנו ישנים והדבר לא מפריע להם ביום שמגיע לאחר מכן,  בטח לא יומיים אחרי. באמריקה מתרוצצת אגדה, שכוכב הכדורסל שאקיל אוניל, נתפס מבלה עד השעה ארבע לפנות בוקר באחד המועדונים, ערב משחק פלייאוף ב-נ.ב.א, כשחזר הביתה צילצל למאמנו ואמר לו: "אני יכול להבטיח לך שאנחנו מנצחים את המשחק, יש לי ממש הרגשה נפלאה". למחורת הקבוצה אכן ניצחה. 

מאמן הכדורגל גילי לנדאו אמר בנושא: "אין הבדל בין שחקנים לבין אנשים מהשורה, לשחקנים מותר לבלות, הם בני אדם, בלבד שזה יהיה אחרי המשחק שלהם ובמסגרת כללי הקוד האתי המסוכמים בין הקבוצה למועדון.  אי אפשר להכריח שחקנים לא לצאת, כי הם יעשו את זה בכל מקרה, אבל צריך שתהיה לזה צורה". 

יומיים לפני משחק, שחקן ער עד 5 בבוקר. זה באמת מפריע?

"זה אולי לא נורא, אבל חמש בבוקר זה נראה לי מוגזם, אבל אני לא בטוח שעל זה מעיפים שחקן מקבוצה. אם במכבי מתחשבים בו, כנראה שהם יודעים את העובדות, מה מותר, מה אסור ואיך אפשר להתנהג. יציאה אחת ביומהולדת לא תהפוך שחקן טוב לפחות טוב. ביינום היה מצויין במשחק באינסטנבול, היה לו יום הולדת ואולי הוא הרגיש שמותר לו. מכבי בכל הרכב צריכה לנצח בגליל אבל עדיין, בילויים של שחקנים צריכים להיות במסגרת הקוד האתי של הקבוצה ולא לחרוג ממנו".

זאב זלצר שמחנך את שחקני הנוער שלנו אמר: "שלא יספרו סיפורים, וויל ביינום עשה מעשה חמור, הוא בילה עד שעה מאוחרת, הוא היה עמוס באלכוהול ואני כבר לא רוצה לדבר על חומרים אחרים שאני שומע שספורטאים משתמשים בהם. גם אני שיחקתי באמריקה, אין שם דברים כאלה, חלק מהזרים שבאים לפה נמצאים עדיין באווירה של קולג', רק שעכשיו הם מרוויחים הרבה מאוד כסף וחבל מאוד שזו ההתנהגות". 

אבל למה זה מזיק? הרי מדובר ביומיים לפני משחק

"תשאל כל פיזיולוג ספורט, המנוחה זה הדבר הכי חשוב, ובחמש וחצי צריך להיות במיטה. גם אני משתתף באירועים של ספורטאים אבל הם נגמרים ב-11 בלילה והולכים לישון. אין פה בלוף, מי שלא שומר על אורח חיים ספורטיבי רואים את זה במגרש".

פרשן הכדורסל לייזי גורדון נחשב  לבליין לא קטן: "כשאני הייתי שחקן, שמרתי על אורח חיים ספורטיבי ולא יצאתי בכלל לבלות. היום אפשר למצוא אותי ער בשעות מאוחרות, הנה אתמול הייתי עד שעה שלוש בלילה על האינטרנט. אתה לא יכול לסגור שחקנים בבית סוהר, גם אם הם לא יוצאים אתה לא יכול לדעת מה הם עושים בבתים". 

5 בבוקר להיות ער זה באמת כזה נורא אם אין משחק באותו יום?

"במקרה של ביינום, העובדה שהוא נמצא ער בחמש בבוקר במועדון, היא ההאשמה הכי קלה שאפשר לייחס לו. אני מבין מה מכבי עושה פה. אחרי שהצילו אותו מבית סוהר, הם יפתחו את החוזה שלו והוא ישחק אצלם בהרבה פחות כסף ממה שהוא שיחק עד עכשיו והוא יהיה אסיר תודה על זה שהם שיחררו אותו מבית סוהר וייתן את כל כולו למכבי".

שחקן מכבי מרקוס פייזר אמר: "וויל ביינום טעה, שחקן כדורסל לא יכול לבלות בשעות האלה והוא יודע. יש לי הרגשה שזו הפעם האחרונה בקריירה שלו שהוא נמצא ער בשעות האלה, אין לי ספק שהוא למד את הלקח וכאן הרווח הגדול שלו והוא לא יחזור על ההתנהגות הזו.  אותו דבר לגבי קאמינגס, כשאתה נשרף פעם אחת אתה לומד להיזהר בפעם השנייה. סה"כ ביינום הוא ספורטאי צעיר, יש לו נתונים ואין לי ספק שהוא לא יחזור על ההתנהגות הזו כי בקבוצה מקצוענית לא מבלים בשעות האלה".

פרשן הכדורסל עופר שלח אמר: "זה די צדקני איך שטיפלו במקרה של ביינום, שבילה עד חמש בבוקר, כולם יודעים שספורטאים מבלים בשעות האלה".

זה בכלל מפריע לשחקנים להיות ערים בלילה יומיים לפני משחק?

"באמריקה זה לא הפריע לספורטאים גדולים להביא הישגים ואני לא חושב שעל הסעיף הזה של בילוי בחמש בבוקר, צריך להשאיר אותו או להעיף אותו מהקבוצה".

צילומים: מכבי.פנס. רויטרס

תגובות

f

טלספורט בפייסבוק